Ana sayfa BT Gündem Türk Telekom’da görüntülü çağrı merkezi dönemi

Türk Telekom’da görüntülü çağrı merkezi dönemi

83
0

Türk Telekom, görüntülü iletişim teknolojisi Videofon ile müşterilerine sunduğu hizmetlere bir yenisini daha ekliyor. Türk Telekom Görüntülü çağrı merkezi uygulaması ile, Videofon kullanıcıları 444 1 444’ü görüntülü arayarak her tür detaylı bilgiye ulaşabilecek ve görüntülü olarak teknik destek alabilecekler. Müşteriler, Türk Telekom’un görüntülü müşteri hizmetleri servisi için 444 1 444 numaralı hattı aradıklarında görüntülü ve sesli bir menü ile karşılanıyorlar. Görüntülü menüde gerekli yönlendirmelere uyarak (1’e basarlarsa Videofon ve kampanyalar hakkında detaylı bilgiye, 2’ye basarlarsa Videofon teknik destek hattına) ilgili operatöre bağlanıp ihtiyaç duydukları bilgiyi elde edebiliyorlar.

Videofon kullanıcıları, ücretsiz görüntülü görüşme süresine sahiplerse 444 1  444’le görüştükleri süre bu dakikalardan düşülüyor ve ayrıca bir ücret olarak faturaya yansıtılmıyor.

Türk Telekom’un müşteri alışkanlıkları değerlendirilerek geliştirilen yeni Videofon kampanyalarıyla görüntülü telefon sahibi olup, tüm bu olanaklardan yararlanmak da çok kolay ve avantajlı. Dileyen Türk Telekom müşterileri, Avantaj150’ kampanyası ile, 150 dakika görüntülü görüşme süresi ve ücretsiz Videofon cihazına, tüm vergiler dâhil ayda 12,9 TL karşılığında sahip olabilir, veya Avantaj3000’ kampanyası ile, ayda 3000 dakika görüntülü görüşme süresinden ve ücretsiz Videofon cihazından tüm vergiler dâhil ayda 19 TL karşılığında yararlanabilirler. Videofon kampanyalarından yararlanmak için Türkiye’nin her yerinden 444 1 444’ü aramak veya en yakın Türk Telekom Ofisi ya da bayisini ziyaret etmek yeterli.

7 gün 24 saat hizmet veren Türkiye’nin ilk görüntülü çağrı merkezi 444 1 444’de, mobil operatörler görüntülü konuşma servisini başlattıklarında, mobil operatörlerden gelen çağrılara da görüntülü olarak yanıt verilebilecek.