Türk Telekom da tüketici finansman şirketi kuruyor

Türk Telekom grup şirketi TTG Finansal Teknolojiler AŞye bağlı olarak 200 milyon TL sermayeli tüketici finansman şirketi kurmak üzere BDDK'ya başvuruda bulundu

Türk Telekom, tüketici finansmanı işine giriyor. Türk Telekom tarafından 24 Şubat Perşembe günü yapılan Kamuoyu Bilgilendirme Platformu açıklamasında, Türk Telekom şirketlerinden TTG Finansal Teknolojiler AŞ’ye bağlı olarak 200 milyon lira sermayeli tüketici finansman şirketi kurulması için Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kuruluşu’na başvuruda bulunulduğu belirtildi. Şirket, Türk Telekom müşterisi olsun veya olmasın bireysel ve kurumsal müşteriler için cihaz, taksitli alışveriş ve satın alma finansmanı sunabilecek.

KAP’a yapılan açıklamada

“Türk Telekom Grubu, iştiraki TTG Finansal Teknolojiler A.Ş.’ye bağlı olarak 200 milyon TL sermaye ile bir tüketici finansman şirketi kurulmasına karar vermiştir.

Grubumuz değer odaklı vizyonu çerçevesinde bir finansman şirketi altında sunulacak ürün ve hizmetler ile bütüncül değer yaratmayı hedeflemektedir.

Kurulacak olan finansman şirketi, sunacağı ürünler ile pazarda Türk Telekom grup içi ve grup dışı olmak üzere geniş bir müşteri kitlesinin ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. Ayrıca, bireysel ve kurumsal müşteriler için cihaz, taksitli alışveriş ve satın alma finansmanı sunabilecek.

Türk Telekom Group CEO’su Ümit Önal

Grubumuz, finansman faaliyetlerinin Grup portföyüne eklenmesi ile fintek çözümleri alanında varlığını büyütürken grup içi sinerjilerden faydalanarak pazardaki etkinliğini artırmayı amaçlamaktadır.

Bu kapsamda Grup şirketimiz TTG Finansal Teknolojiler A.Ş. bir finansman şirketi kuruluşu için gerekli izinlerin alınması amacıyla 24 Şubat 2022 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvuruda bulunmuştur.

Tüketici finansman şirketi kuruluşuna ilişkin kararın kamuya açıklanması, yatırımcıların yatırım kararını ve pay değerini etkileyebilecek nitelikte olması nedeniyle ertelenmiştir.” denildi.

Turkcell’in de finansman şirketi var

Turkcell’in de Turkcell Finansman AŞ adı altında bir finansman şirketi bulunuyor. Halka açık olan Turkcell Fiinansman AŞ’nin 2021 yılı sonu itibariyle 2.1 milyar TL büyüklüğünde kredi hacmi bulunuyor.

Türk Telekom’un kuracağı şirket gibi 200 milyon lira sermayesi bulunan şirketin 2021 esas faaliyet gelirleri 605 milyona yaklaşırken net kârı ise 437 milyon lira.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu