Ana sayfa BT Gündem Türk Telekom’dan eğitime çifte katkı

Türk Telekom’dan eğitime çifte katkı

108
0

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany’nin katılımıyla Antalya’da imzalanan protokol ile online eğitim destek yazılımı Vitamin’in Lise versiyonu devlet liselerinde ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor. Açılışı yapılan Antalya Türk Telekom Lisesi ile Türkiye çapında eğitime başlayan Türk Telekom Okulu sayısı 48’e ulaştı. Uluslararası ödüller ile başarısını kanıtlayan Türk Telekom Okulları projesi tamamlandığında, yaklaşık 40 bin öğrenciye eğitim imkânı sağlanıyor olacak. Türk Telekom Grubu teknoloji şirketlerinden Sebit tarafından geliştirilen interaktif eğitim yazılımı Vitamin ile de eğitime katkılarını sürdüren Türk Telekom, Milli Eğitim Bakanlığı ile Vitamin Lise Protokolü’nü imzaladı. Bu protokol ile öğrenciler tarafından devlet liselerinden, öğretmenler tarafından ise internet erişim olan her yerden, Vitamin’in Lise versiyonu ücretsiz olarak kullanılabilecek. Geçtiğimiz yıl da kamuya bağlı tüm ilköğretim okullarına ve bu okullardaki tüm öğretmenlere Türk Telekom tarafından Vitamin’in ücretsiz kullanımı sağlanmıştı.  Türk Telekom bu proje ile Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi (LACP) tarafından En İyi İş Geliştirme İletişimi Programı ve “En Yeni Halkla İlişkiler Ürünü/ Süreci/ Servisi” kategorilerinde büyük ödüle layık görülmüştü. Türk Telekom Grubu’nun eğitim ve bilişim teknolojileri şirketi olan Sebit tarafından geliştirilen ve zengin görsellikle desteklenerek interaktif bir eğitim olanağı sunan Vitamin, bu yıl da Türk Telekom tarafından kamuya bağlı tüm liselere bağışlanarak Türkiye çapında genç beyinlerin eğitimine destek vermeyi sürdürmüş oldu. 3000’den fazla canlandırma ve etkinlik ile öğretmenlere sınıf içi motivasyonu artırma, öğrencilerin derse aktif katılımı, soyut kavramları gerçek ortamda yapılamayacak deneylerle öğrencinin gözünde canlandırma ve konuyu kaçıran öğrencilerin tekrar etmeleri konularında destek sağlayan Vitamin, son olarak iletişim ve telekomünikasyon alanında dünyanın en iyilerinin belirlendiği Dünya İletişim Ödülleri’nde “En İyi İçerik Hizmeti” seçildi.     
48. Türk Telekom Okulu Antalya’da
Antalya’da eğitim için bir diğer güzel haber ise Antalya Türk Telekom Lisesi’nin açılışı ile geldi. 24 dersliği, 720 öğrenci kapasitesi bulunan ve klimalı olması ile Antalya’nın hava koşullarına uygun olan okulun açılışı ile Türk Telekom’un eğitim sistemine kazandırdığı okul sayısı 48’e ulaşmış oldu. Türk Telekom, Ulaştırma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen “Türk Telekom Okulları” projesi kapsamında, diğer tesislerle beraber 78 eğitim binası inşa ediliyor. Projede şu ana kadar 48’si okul olmak üzere toplam 72 eğitim binası tamamlanarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilmiş bulunuyor. Proje tamamlandığında, yaklaşık 40 bin öğrenciye modern tesislerde eğitim imkânı sunulması hedefleniyor. İletişim başarısını uluslararası platformlarda da tescilleyen Türk Telekom Okulları projesi, son olarak dünyanın prestijli ödüllerinden Stevie Awards (The International Business Awards) kapsamında “Avrupa’da en iyi sosyal sorumluluk projesi” ödülüne layık görülmüştür.
Antalya’da düzenlenen açılış töreninde bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; “Çağımızın en kârlı yatırımının açılışını yapıyoruz. Bu yatırım geleceğimize olan yatırımdır. En iyi yatırımın insana yatırım olduğunu biliyoruz. Artık çağ bilgi çağıdır. Bilgi çağında bilgiye sahip olan, üreten ve kullanan uluslar öne çıkmaya, bundan mahrum olan ülkeler ise geri kalmaya mahkumdur. Bunun farkında olarak göreve geldiğimiz günden beri sadece Türkiye’nin tıkanan damarlarını, yollarını açmakla kalmadık, Türkiye’yi doğudan batıya, güneyden kuzeye bilişim otobanlarıyla da ördük. Çünkü erişen ve ulaşan bir Türkiye aynı zamanda birliğin ve beraberliğin, kalkınmanın gerçekleşeceği bir Türkiye’dir. Ülkemizi bilgi toplumuna dönüştürmektir. Bilgi toplumuna dönüşümde hedeflerimiz belirlendi. Yıl 2013. Bugün 15 milyon çocuğumuzun okuduğu okullarımızın yüzde 95’ine ADSL bağladık. Okullarımıza bilgi teknoloji sınıfları yaptık” dedi.
Açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise “Bizlerin hayali engelli engelsiz tüm öğrencilerimize severek bulunmak isteyecekleri; zevkli, çekici, hoş mekânlara sahip eğitim binalarında eğitim imkânı sunmak. Bugün burada eğitim sistemimize kazandırılan Antalya Türk Telekom Lisesi de bu hayalimizi gerçekleştirdiğimiz projelerden biridir” dedi.
Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany ise, “Eğitime yatırım yapmak, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaktır. Bu anlayışla, Türk Telekom Okul Projesine ek olarak, eğitim yazılımımız Vitamin’i Türkiye’deki tüm okullara bağışlamak yoluyla eğitime teknolojik destek vermeye başladık. Ülke çapında eğitim altyapısının geliştirilmesine ve çocuklara eğitim fırsatları sunulmasına katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesine önemli katkıda bulunacağına inandığımız Vitamin’in, Orta ve Güney Amerika’dan Orta Doğu’ya kadar birçok pazarda fen ve matematik eğitiminde global bir ürün haline geliyor olmasından gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.