Türk Telekom Diyarbakır, Ağrı ve Sivas’a güneş enerjisi santrali kuracak

Türk Telekom kuracağı güneş enerji santralleri ile yıllık elektrik tüketiminin yarısını buralardan karşılayacak.

Türk Telekom, üneş Enerjisi Santrali (GES) kurulum çalışmalarını hızlandırmaya karar verdi. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği çerçevesinde tahsis edilen 317,8 MWe güç kapasitesi için Diyarbakır, Ağrı ve Sivas’ta güneş enerjisi santralleri kurulacak. Tahsis edilen kapasite, Türk Telekom Grubu şirketlerinin yıllık kullanımının yarısına karşılık geliyor.

KAP Açıklaması yapıldı

Türk Telekom tarafından konuyla ilgili olarak Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada

“Türk Telekom Grubu’nun stratejik yatırım planları ve sürdürülebilirlik gündemi doğrultusunda karbon ayak izimizi azaltmak, iklim riski yönetimine katkıda bulunmak ve finansal değer yaratmak amacıyla Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulum çalışmalarımızı yakın gelecekte hızlandırmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda Şirketimize, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği’nin ilgili 5/1h maddesi çerçevesinde 317,8 MWe kurulu güç kapasitesi tahsis etmiş olup, sürecin devamında teknik detaylara ilişkin görüş verileceğini bildirmiştir. Bu kapasite mevcut toplam elektrik tüketimimizin yaklaşık %50’sine tekabül etmektedir. Bunun yanı sıra yapmış olduğumuz diğer kapasite başvuruları da bulunmakta olup, bunlara ilişkin değerlendirme süreçleri devam etmektedir.

Bu gelişmenin şirketimizin çevrenin korunmasına katkı, enerji verimliliği yaratma ve yenilenebilir enerji kullanımını artırma alanlarında potansiyelini güçlendiren bir dönüm noktası teşkil ettiğini düşünüyor, önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz girişimler ile Türk Telekom Grubu sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirme yönünde önemli ilerleme kaydedeceğimize inanıyoruz.

GES yatırımlarının T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden 29 yıllığına kiralanacak araziler üzerinde; Diyarbakır, Ağrı ve Sivas lokasyonlarında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır” denildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu