Türk Telekom gelirde beklentiyi karşıladı, operasyonda rekor kırdı

Türk Telekom, yılın ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Gelirler beklentiler doğrultusunda yüzde 9,9 artış ile 4,7 milyar liraya ulaşırken, nek kar 56 milyon liraya geriledi.
FAVÖK, yıllık bazda %29,1 artarak 2,0 milyar TL olurken FAVÖK marjı % 42,1 olarak gerçekleşti. Yeni UFRS 15 uygulamasının etkisi hariç tutulduğunda dahi, grup sinerjileri ve artan verimliliklerin desteği ile 1Ç’18 düzeltilmiş FAVÖK marjı geçmiş 22 çeyreğin en yükseği olan %39,0 seviyesinde üstün performans gösterdi.Faaliyet karı yıllık bazda %35,5 artışla 1,1 milyar TL’ye yükseldi. Yatırım harcamaları, yıllık bazda %45 artarak 581 milyon TL oldu. UFRS 15’in etkisi hariç tutulduğunda, düzeltilmiş yatırım harcamaları yıllık %7,5’lik bir büyüme ile 430 milyon TL olarak gerçekleşti. Grup, 1Ç’18’de 56 milyon TL net kar elde etti (1Ç’17: 66 milyon TL). UFRS 15’in etkisi hariç tutulduğunda, düzeltilmiş net kar 38 milyon TL oldu.
Doğru yoldayız
Türk Telekom CEO’su Dr. Paul (Boulos H.B.) Doany finansal verilerle ilgili olarak “İlk çeyrek sonuçlarımız, verimliliği arttırma, inovasyonu teşvik etme ve müşteri deneyimini geliştirmenin yanı sıra sabit genişbant penetrasyonunu artırma ve mobil ve Ödemeli TV’de (Kablosuz ev segmenti) abone tabanımızı büyütme hususlarındaki odaklılığımızın bir göstergesi olarak 2018’e güçlü bir başlangıcı işaret ediyor. Stratejimiz başarıyla ilerliyor ve uzun vadede hissedarlarımız için değer inşa eden karlı büyümeyi sağlayacak operasyonel icraatlarımız ve stratejik girişimlerimizle iyi pozisyonlanmış bulunmaktayız” dedi.
Mobilde rekor abone kazanımı
Türk Telekom toplam abone sayısı, 1Ç’18’de son 10 yılın en iyi ilk çeyrek performansı olan 916 bin net abone kazanımı ile 42,6 milyona yükseldi. Artan trendini sürdüren abone kazanımları, son on iki aylık dönemde 3,3 milyona ulaşarak halka arzdan bu yana en iyi performansı sergiledi.
Genişbant abone tabanı, 1Ç’18’de halka arzdan bu yana en iyi ilk çeyrek performansı olan 320 bin artış ile 10 milyonu aşarak 10,1 milyona ulaştı. Son on iki aylık dönemde, genişbantta net abone kazanımları, 2008’den beri en yüksek seviyeye ulaşarak 1,2 milyon olarak gerçekleşti.Fiber abone tabanı2, 1Ç’de 211 bin artarak 3 milyona ulaştı.
Mobil abone kazanımı, 1Ç’18’de 1Ç’17’nin iki katından fazla artarak 332 bine yükseldi. İlk çeyrekte net kazanımların %95’ini faturalı aboneler oluştururken faturalı abone oranı bir yıl önceki %53 değerinden %56’ya yükseldi.Bir yıl önce %75 olan LTE nüfus kapsama alanı 1Ç’18’de %87’ye çıktı.
Toplam sabit ses abone sayısı, ilk çeyrekte 79 bin net abone kazanımı ile 3 çeyrek üst üste artış gösterdi. Yalın DSL hatları dahil, toplam sabit erişim hatları, halka arzdan bu yana en iyi ilk çeyrek performansı olan 210 bin net kazanım ile 13,9 milyona ulaştı.
Ev TV aboneleri bu segmentte görülen en yüksek birinci çeyrek net abone kazanımı olan 108 bin kazanım ile 1,3 milyona ulaşarak, Tivibu Ev’i büyük ekran pazarında ikinci sıraya kadar yükseltti3. Toplam ödemeli TV aboneleri çeyrekte net 184 bin artarak 2,9 milyona ulaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.