Ana sayfa BT Gündem Türk Telekom gelirde yerinde saydı karlılık yüzde 38 arttı

Türk Telekom gelirde yerinde saydı karlılık yüzde 38 arttı

97
0

Türk Telekom, 2010 3. Çeyrek sonuçlarını açıkladı. 2010 yılının ilk 9 ayında, Grubun net kârı, önceki yılın aynı dönemine kıyasla %38.2 artarak 1.9 milyar TL’ye ulaştı. Grubun 2010 yılı ilk 9 aylık konsolide gelirleri, 2009 yılının aynı dönemine kıyasla %1.8 artarak 8 milyar TL civarında gerçekleşti. Konsolide Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK*) 3.5 milyar TL ve FAVÖK marjı %44 olarak gerçekleşti.010 yılının ilk 9 ayında konsolide net kâr, önceki yılın aynı dönemine kıyasla 500 mn TL’den fazla artarak 1.9 milyar TL’ye ulaştı

2010 yılı ilk 9 ayında konsolide gelirler, 2009 yılının aynı dönemine kıyasla %1.8 artarak 8 milyar TL’ye ulaştı; konsolide FAVÖK* marjı %44 olarak gerçekleşti

2010 yılının ilk 9 ayında konsolide faaliyet kârı , önceki yılın aynı dönemine kıyasla %13 artarak 2.4 milyar TL’ye ulaştı

Mobil FAVÖK marjındaki iyileşme devam etti ve 2010 yılı üçüncü çeyreğinde %19 oldu; 9 aylık FAVÖK rakamı geçen yılın aynı dönemine kıyasla üç kattan fazla arttı

ADSL gelirleri 2010 yılının ilk dokuz ayında, net 330 bin abone artışıyla 2009 yılının aynı dönemine kıyasla %17 artış göstererek 1.8 milyar TL olarak gerçekleşti

*FAVÖK, genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri dışındaki bir finansal performans göstergesidir. Bu basın açıklamasında yer alan FAVÖK, satış gelirlerini, amortisman ve itfa giderleri hariç olmak üzere doğrudan satış maliyetlerini, pazarlama, satış ve dağıtım giderlerini, genel yönetim giderleri ile diğer faaliyet gelirlerini/(giderlerini) içermekte, fakat kur farkı gelirini/(giderini), finansal geliri, konsolidasyona dahil olmayan iştiraklerden kaynaklanan gelirleri, iştiraklerin satışından elde edilen kazançları, ilişkili taraflardan kaynaklanan gelirleri/(giderleri) ve azınlık paylarını içermemektedir.
Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Türk Telekom’un üçüncü çeyrek sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri grubu olarak, 2009’un ilk dokuz ayına oranla FAVÖK’de %6, Faaliyet Kârımızda %13’lük artış yaşadığımız güçlü bir çeyrek geçirdik. Net karımız ise geçtiğimiz yıla oranla %38 artış gösterdi. Hem sabit hat hem de mobil işlerimiz bu güçlü performansa katkı sağlarken mobil sektöründeki çetin rekabet ortamına rağmen Avea daha yüksek marj elde etmeyi başardı.

Üçüncü çeyrekte Ev Avantaj müşterilerimize Ramazan ayında dört hafta boyunca sabit hatlardan ücretsiz konuşma teklifimizle daha da fazla değer sunduk. Sabit ses hatlarından konuşan diğer bireysel müşterilerimiz için Akşam 7 Sabah 7 arası bedava konuşma imkânı sağlayan yenilikçi kampanyamızı yıl sonuna dek uzattık.

Yine bu çeyrekte Grup genişbant operatörü TTNET’in WebTV servisi Tivibu ile müşteri sayımızı iki katına çıkarttık. Arayüz platformu Grubumuz yakınsama teknolojileri şirketi Argela tarafından geliştirilen Tivibu servisimiz önümüzdeki aylarda güçlendirilmeye devam edecek.

ADSL’de müşterilerin bir aylık kullanım taahhüt etmek yerine İnternet’e günlük erişimi tercih etmelerine olanak tanıyan günlük İnternet uygulamasıyla yenilikçi bir teklif sunduk. Buna ek olarak, müşterilerimize ayda 20 TL’nın altında fiyatlarla bilgisayar almalarına olanak tanıyan taksitli ödeme olanağı sunduk ve Eylül ayında yaklaşık 40 bin müşterimiz Türk Telekom bayi ağından bilgisayarlarını aldılar.

7 Ekim’de 16 ülkede 27 bin km’lik altyapısı ile toptan data pazarında Orta ve Doğu Avrupa’nın önemli oyuncularından olan Invitel International’ın satın alma anlaşmasını sonuçlandırdık. 4 ülkenin uluslararası data altyapılarını tek hat üzerinde toplayan JADI link anlaşmasından sonra Invitel International ile Uzakdoğu ve Ortadoğu ile Avrupa arasındaki data iletişimi alanında önemli bir alternatif olmayı hedefliyoruz.

Almanya’da Internet Hizmet Sağlayıcısı Hansenet ile yaptığımız işbirliği sonrasında oradaki Türk toplumunun iletişim ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürünlerimizi sunmaya başladık. Bu hizmetle online eğitim şirketimiz Sebit tarafından geliştirilen online eğitim yazılımı Vitamin, Grubumuz online oyun şirketi Sobee’nin geliştirdiği, 700 bin üyeye ulaşan online futbol oyunu I Can Football ve Almanya-Türkiye arasında iki yönlü arama içeren iletişim paketini sunuyoruz.

Ürünlerini 19 ayrı ülkeye ihraç eden ve Bilişim Teknolojileri çözümleri sağlayan Grup şirketlerimizden Innova ise, çalışma izni almak isteyen yabancılara çözüm sunan Dubai biyometrik kiosk projesini hayata geçirdi.

Brand Finance tarafından 1.7 milyar dolar marka değeriyle bu yıl da “Türkiye’nin En Değerli Markası” ilan edilen Türk Telekom olarak, müşterilerimize değer yaratmaya odaklanarak ve insan kaynağına, altyapıya ve teknolojiye yatırım yaparak güçlü operasyonel ve finansal performansımızı sürdüreceğiz. Şirketin başarısına olan katkılarından dolayı tüm Grup çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu odaklanmış ve profesyonel ekibin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”