Türk Telekom hisseleri Oger’e devredildi

Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesinin blok satışına dair hissedarlık anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsilen Maliye Bakanı Sn. Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Sn. Binali Yıldırım ile, Oger Telecom’u temsil eden Sn. Mohammed Hariri tarafından 14 Kasım Pazartesi günü imzalandı. 19 milyon sabit hat abonesi bulunan Türk Telekom, dünyanın en büyük 15 sabit hat operatörü arasında yer alıyor. Türk Telekom ayrıca Telecom Italia ile birlikte (30 Eylül 2005 tarihi verilerine göre) 6.2 milyon aktif kullanıcısı bulunan GSM operatörü Avea’da ortak yönetim kontrolüne sahip. Özelleştirme sürecinin son aşaması olan hissedarlık anlaşması imzalandı. Hatırlanacağı gibi, kamuoyu önünde açık ve şeffaf bir ortamda tamamlanan rekabetçi ihale sürecini takiben OgerTelecom, 1 Temmuz 2005 tarihinde, kazanan taraf olarak açıklanmıştı. 6,55 milyar dolar tutarındaki bu satış, Türkiye tarihindeki en büyük doğrudan yabancı yatırımı temsil etmektedir.

Saudi Oger Ltd.’nin Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Mohammed Hariri, Oger Telecom Ortak Girişim Grubu adına hissedarlık anlaşmasını imzaladı. Hariri, yaptığı açıklamada: “Türk Telekom’a yaptığımız yatırım konusunda tam bir kararlılık içindeyiz. Bu yatırımla, Türk Telekom yönetimi, çalışanları, müşterileri ve Türk Halkı da dahil olmak üzere, tüm sosyal paydaşlara değer yaratacağımızdan şüphemiz bulunmamaktadır. Türk Telekom’un bir mücevher değerinde olduğuna inanıyoruz ve onun büyümesi için yatırım yapmaya kararlıyız. Bu başarı, bir satınalma operasyonundan ziyade, sadece Türk Telekom’un değil Türkiye’nin de geleceğine yatırım yapma konusundaki kararlılığımızı ifade etmektedir.. Oger Telecom ve Telecom Italia işbirliği ve British Telecom’un danışmanlık kolu BT Telconsult ile eşsiz ve sağlam bir ekip oluşturduğumuza inanıyoruz. Büyük bir deneyime sahip olan bu ekip gerek GSM operatörü Avea’yı daha da güçlendirme, gerekse Türk Telekom’u dünya standartlarında bir telekomünikasyon şirketi haline dönüştürme yolunda sağlam ve güvenilir adımlar atacaktır.” dedi.

Oger Telecom Genel Müdürü Dr. Paul Doany şunları ekledi: “Vizyonumuz, Türk Telekom’u dünyanın en iyi telekomünikasyon şirketleri arasında lider operatör konumuna getirmektir. Bu vizyonu gerçekleştirmek için gereken kararlılığa, kaynaklara, bilgi birikimine ve güçlü ortaklıklara sahibiz. Strateji, iş planlaması, ticari, teknik, finansal, hukuki ve düzenleyici konularda dünya standartlarında bir ekip oluşturarak bu ekibi BT Telconsult’ın uzmanları ile tamamlamış durumdayız. Hazırladığımız kapsamlı yatırım planıyla vizyonumuz hayata geçirilecektir.”

Sözleşmenin imzalanmasının ardından bir açıklama yapan Telecom Italia Grubu’nun Başkan Yardımcısı ve Oger Telecom Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Giampaolo Zambaletti şunları söyledi: “Telekomünikasyon sektöründe 5 yıldır faaliyette bulunduğumuz Türkiye’de, Türk Telekom’un özelleştirmesinin son aşamasında bulunmak bizim için son derece heyecan verici. Telecom Italia, Oger Telecom’a yaptığı nakit sermaye yatırımı ve Avea’daki ortaklık yapısı sayesinde, Oger Telecom ile telekomünikasyon sektöründe gelecek dönemde de sürebilecek bir işbirliğinin ve eşsiz bir ortaklığın temellerini atmıştır. Daha önce de pek çok defa belirttiğimiz gibi, Telecom Italia Oger Telecom ile mobil telekomünikasyon hizmetlerinin yönetimine odaklanacaktır. Bu yeni ortaklığın Avea’nın rekabet gücünü daha da artıracağına inanıyoruz.”

Oger Telecom’un operasyonel ve teknik ortağı British Telecom (BT) Telconsult Genel Müdürü Sn. Colin Brooks yaptığı açıklamada BT Telconsult’ın Oger Telecom’a ve Türk Telekom’a olan bağlılığının altını çizerek şunları söyledi: “İhale sürecinin en başından bu yana Oger Telecom’a destek hizmet verme taahhüdünde bulunduk. Operasyonel ve teknik desteğimizin kapsamı, Oger Telecom ile imzalamış olduğumuz yönetim anlaşması ile daha da genişledi. Bu anlaşmayla Türk Telekom, 30 milyonu aşan hattıyla dünyanın önde gelen sabit hat operatörlerinden BT’nin tüm kaynakları, know-how’ı ve uzmanlığından yararlanarak, idari, operasyonel ve teknolojik alanlarda konumunu geliştirecektir. Ortaklığımız Oger Telecom’un pazara dair birikimine katkı getirecek, sağlam bir teknik ve operasyonel işbirliği oluşturacaktır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.