Türk Telekom İTÜ’ye dev AR-GE merkezi kuruyor

Türk Telekom Grubu ve istirakleri Ar-Ge faaliyetlerini, önümüzde dönemde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından tahsis edilen yeni binasında sürdürecek. Toplam 5 bin 205 metrekare alana sahip binanın 20 yıllığına Türk Telekom’a tahsis edilmesine ilişkin anlaşma, Türk Telekom ve İTÜ arasında imzalandı. Anlaşmaya Türk Telekom Regülasyon ve Destek Hizmetleri Başkanı Şükrü Kutlu ve İTÜ Rektörü Prof.Dr. Muhammed Şahin imza attı. Türk Telekom’un yeni Ar-Ge merkezinde oncelikle Türk Telekom Grubuyla Innova ve Sobee şirketlerinin görev yapması planlanıyor. Tesiste Türk Telekom ve İTÜ araştırmacıları öncelikle, ulusal ve uluslararası Ar-Ge projelerinde ortak işbirliği imkanlarının geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütecekler. Türk Telekom ayrıca uygun tez çalışmaları için İTÜ doktora ve yüksek lisans programlarına destek sağlayacak. İTܒnün bir sosyal sorumluluk projesi olan Çekirdek Merkez de Ar-Ge merkezinin faaliyetleri kapsamında olacak. Türk Telekom, genç nesillerde Ar-Ge ve inovasyon kültürünün oluşturulmasını amaçlayan projeye destek sağlayacak.

Ar-Ge yatırımları sonucu, iştirakleri ile birlikte yurtdışına teknoloji ihraç eder bir konuma ulaştıklarını, İTÜ ile işbirliği ile bu konumlarını daha da güçlendireceklerini belirten Türk Telekom Regülasyon ve Destek Hizmetleri Başkanı Şükrü Kutlu şunları söyledi:

“Telekomünikasyon alanında rekabet gücü için yeni teknolojilerin takipçisi değil, bizzat geliştiricisi, üreticisi olmak durumundasınız. Bu nedenle inovasyon Türk Telekom için olduğu kadar Türkiye telekomünikasyon sektörü için de önem taşıyor. Biz, tüm iştiraklerimizle birlikte yürüttüğümüz inovasyon ve Ar-Ge çalışmaları ile bu alanda önemli bir boşluğu dolduruyoruz. Bugün dünyaya, ses getiren teknolojiler ihraç ediyoruz. İTÜ işbirliği ile kazandığımız dev Ar-Ge merkezi bize bu alanda çok daha geniş olanaklar, yeni fırsatlar sunacak. Sahip olduğumuz güçlü altyapı, uzman insan kaynakları ve deneyimle elde edeceğimiz olanakları rekabet gücüne çevireceğiz. Bu işbirliğinin, akademi ve özel sektör arasında kurulan verimli işbirliklerine en güzel örneklerden birini oluşturacağına inanıyoruz.”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ise konuyla ilgili olarak, ” 237 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan İTܒnün, araştırma üniversitesi olma yolunda attığı önemli adımlardan biri de Türk Telekom’la gerçekleştirilen anlaşmadır. AR-GE’ ye yatırım yapan ve ürünlerini uluslararası piyasalarda tüketime sunan Türk Telekom’un İTܒyü tercih etmesi önemlidir. 2200 seçkin öğretim elemanı ve 25 bin 979 öğrencisi ile İTÜ, bu yatırım için çok doğru bir karardır. Yapılan anlaşma çerçevesinde belirli yüksek lisans ve doktora programlarında da işbirliği yapılacak. Bu merkez, öğrenci ve akademisyenlerimiz için yeni bir araştırma alanı yaratmakla kalmayacak aynı zamanda Türkiye’nin telekomünikasyon teknolojileri alanında çok önemli bir rol oynayacaktır” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu