Türk Telekom, kârını üçe katladı, mobilde ilk çeyrek 575 bin abone kazandı

Türk Telekom, 2019 yılı ilk çeyreğine ilişkin mail sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom’un satışları beklentilere paralel olarak 5 milyar 403 milyon lira olarak gerçekleşirken, Faiz Amortisman ve Faiz Vergi öncesi kâr rakamı ise yüzde 34.7 artışla beklentilerin üzerinde 2 milyar 655 milyon lira olarak gerçekleşti. Şirketin yatırım harcamaları, ekonomik krize rağmen geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 10’a yakın artış göstererek 637 milyona ulaşırken, şirketin dönem net kârı ise neredeyse üçe katlanarak 310 milyon liraya ulaştı. Şirketin bir yıl içerisinde kazandığı net mobil abone rakamı 4.2 milyon artışla 22.1 milyona ulaşırken, ilk çeyrekte 575 bin net abone kazanımı elde etti. Mobilde abone başına kazanç rakamı ise yıllık enflasyonun yüzde 20’yi geçtiği dönemde yıllık yüzde 7.3 te kaldı. Karma ARPU yıl sonu rakamının da altına inerek abone başına 30.6 TL olarak gerçekleşti. Genişbant abone arpusu 47.2 TL’ye ulaşırken Sabit Ses ARPSU ise 22.7 TL’de kaldı.
Mali sonuçlarla ilgili yatırımcılarına ve kamuoyuna bir değerlendirme yapan Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Doany’nin 2019 yıl sonu hedeflerini de paylaştı.

Rekor seviyede FAVÖK marjı

Birinci çeyrekte, ağırlıklı olarak mobil ve sabit genişbant segmentlerinde gerçekleşen orta-onlu seviyelerdeki büyümenin etkisiyle, %16,7’lik gelir büyümesi elde ettik. Sabit ses segmentindeki iyileşme %6,5 gelir artışı ile devam etti. FAVÖK; etkin maliyet yönetimi, sadeleştirilmiş organizasyon yapısı, entegre operatör olmanın sağladığı sinerjiler ve güçlü gelir büyümesinin etkisiyle, yıllık %34,7 artışla 2,66 milyar TL’ye ulaştı. 2019’un birinci çeyreğindeki %49,1’lik FAVÖK marjı, halka arzdan bu yana elde ettiğimiz en yüksek çeyreksel marj oldu. FAVÖK marjımız, UFRS 16 etkisinden arındırıldığında dahi, %45,9 seviyesiyle güçlü seyretti.

Lider konumumuzu kuvvetlendiriyoruz


Güçlü birinci çeyrek sonuçları, stratejimizin uygunluğunu ve özellikle de benzersiz çeşitliliğe sahip ürün portföyümüz ile farkımızı ortaya koyma çabamızın, entegre yaklaşımımızın ve sabit genişbant segmenti başta olmak üzere penetrasyonu arttırma odağımızın başarısını kanıtlıyor. 2019’un birinci çeyreğinde, 737 bin net abone kazanımı gerçekleştirdik. Bu çeyrekte, son on iki aydaki net abone kazanımımız, bütün iş kollarımızın desteğiyle, halka arzdan bu yana en yüksek birinci çeyrek sonucu olan 4,1 milyona ulaştı.
Bilgilerinin Türk Telekom Grup şirketleri arasında paylaşılmasına izin veren müşterilerimizin oranı, bir yıl önce %66 olan seviyesinden %74’e yükseldi. Sürdürülebilir abone büyümesi için, entegre yapımızdan faydalanarak çapraz satış, sinerji kampanyaları ve müşteriyi elde tutmaya yönelik kampanyalara odaklanmaya devam ediyoruz. Lider entegre operatör konumumuzu yansıtacak şekilde, dünyanın en seçkin bağımsız marka derecelendirme kurumlarından biri olan Brand Finance tarafından, arka arkaya on birinci kez“Türkiye’nin En Değerli Telekomünikasyon Markası” seçildik.

Mobildeki konumumuzu güçlendirmeye devam ettik


Yılın ilk çeyreğinde, yarım milyondan fazla net mobil abone kazanımı gerçekleştirdik. Bu da mobil abone pazar payı hedeflerimizde doğru yolda olduğumuzu ortaya koyuyor. Son on iki ayda kazandığımız net mobil abone sayısı, halka arzdan bu yana kaydedilen en iyi artışla 2,2 milyona ulaştı. 2019’un birinci çeyreğinde, mobildeki net artışın büyük bir kısmı önümüzdeki dönemlerde veri tüketimini destekleyecek şekilde faturalı segmentten geldi. Net artıştaki güçlü performans, yalnızca yeni müşteri kazanımı ile değil aynı zamanda mevcut müşterilerimizin artan sadakatiyle de sağlandı. Bu da, birinci çeyrekte %6,1 ile bugüne kadar elde ettiğimiz en düşük seviyelerdeki müşteri kayıp oranı (churn) ile kendini gösterdi.
2018’in birinci çeyreğinde %39 olan LTE kullanıcılarının payı, 2019’un birinci çeyreğinde %49’a yükseldi. Veriye olan talep artışının desteğiyle, geçtiğimiz yıl %55 olan veri gelirlerinin payı %59’a ulaştı. Bu güçlü operasyonel performans, mobil segmentin finansal performansına da yansıdı. İki yıl önce yalnızca %13 olan mobil FAVÖK marjı %32’ye yükseldi.

Sabit genişbantta yeni bir dönem
1 Ocak itibarıyla, sabit genişbantta limitsiz tarifelerde adil kullanım kotasını kaldırdık ve yüksek kapasiteli teklifler sunduk. Yeni dönemde, hız tekliflerindeki çeşitlilik önem kazanacak. Bu doğrultuda, farklı müşteri ihtiyaçlarını karşılamak üzere portföyümüze yeni hız seçenekleri ekledik.Müşteri odaklı bir şirket olarak, sınıfının en iyisi müşteri hizmetlerini sunabilmek için yatırımlarımıza
devam ediyoruz. 2019’un birinci çeyreğinde, yeni yatırımlarımızla, fiber ağımızı 285 bin km’ye ve fiber hane kapsamamızı 19,1 milyona çıkardık. Türkiye’nin sabit genişbant hanehalkı penetrasyonu, 2018’in dördüncü çeyreği itibarıyla %56’ya ulaştı. 2019’da uygun fiyatlı giriş seviyesi penetrasyon kampanyamız ve bölgesel kampanyalar aracılığıyla, penetrasyonu arttırma stratejimizi sürdürüyoruz. Çeşitlenen dağıtım kanallarından yararlanarak genişbant penetrasyonunu arttırma stratejimize uygun olarak, elektrik şirketleriyle yaptığımız işbirliklerinin satışlarımıza sağladığı katkı artıyor. Daha dayanıklı bir bilanço; tahvil ihracımıza güçlü talep  2019’un birinci çeyreğinde, koruma (hedge) işlemleri gerçekleştirmeye devam ettik ve iki yıl önce yalnızca %13 olan koruma oranımızı %84’e yükselttik. Yabancı para pozisyonumuzdaki azalma, kur hareketlerinin finansallarımız üzerindeki etkisini azaltmamıza imkan verecek ve böylece daha öngörülebilir bir net kar ve sürdürülebilir temettü görünümü sağlayacak. Çeyrek içinde gerçekleştirdiğimiz 6 yıl vadeli 500 milyon Dolarlık tahvil ihracıyla, borç vade profilimizi iyileştirdik. Bu işlem, Türkiye’de Nisan 2018’den bu yana gerçekleştirilen ilk kurumsal işlem ve Mayıs 2016’dan bu yana gerçeğe uygun değerini fiyata yansıtan ilk Türk Eurobond ihracı olma özelliğini taşıyor. Tahvil ihracına, 39 ülkeden 264 yatırımcı 5 kat talep gösterdi. Bu talep; güçlü bilançomuzun, abone sayımızdaki gelir ve faaliyet karlılığımızdaki rekor büyümenin ve yüksek nakit yaratma kapasitemizin yatırımcılar tarafından takdir edildiğinin açık bir göstergesi.
Dijital dönüşüm yolunda ilerlemeye devam ediyoruz
Güçlü performansımız, dijital dönüşüm tutkumuzla müşterilerimizin günlük yaşamlarını iyileştirmek için yatırım yapmamıza imkan sağlıyor. Türkiye’nin lider entegre operatörü olarak, herkes için erişilebilir iletişim ilkemizle, Türkiye’yi geleceğe bağlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Temel hizmetlerimize ek olarak, dijital çözümlerimiz ve bilgi ve iletişim teknolojileri çözümlerimizle değer yaratmak üzere iyi konumlanmış durumdayız. Bu gücün kaldıraç etkisinden yararlanabilmek için, Dijital Ürün Geliştirme ve Özel Siber Güvenlik ürünlerinden sorumlu yeni bir birim kurarak, dijital dönüşüme yönelik çalışmalarımızı sadeleştiriyoruz.
Türkiye’nin lider klavye uygulaması olan Tambu, yeni tasarımı ve arayüzüyle, 8,7 milyon indirme sayısına ulaştı. Sınıfının en iyisi müşteri deneyimi sunan Self-servis uygulamamız “Online İşlemler” lansmanından bu yana 26,4 milyon kez indirildi. Bu platform, operasyonel verimliliğin yanı sıra, müşteri deneyiminde de iyileşme sağlaması açısından bizim için çok önemli. Online İşlemler uygulaması, en iyi uygulamaların ödüllendirildiği Horizon Interactive Awards’ta Altın ödül kazandı. Bu iki platform dışında, müşteri bağlılığı için, Tivibu GO (yeni nesil TV platformu), Muud (dijital müzik platformu) ve e-dergi (dijital okuma platformu) gibi diğer dijital hizmetleri kullanmaya devam ediyoruz. Yazılım temelli teknolojiler geliştiren iştirakimiz Argela tarafından yerli kaynaklar kullanılarak geliştirilen yeni mesajlaşma platformumuz LAFF’ın lansmanını kısa bir süre önce yaptık. LAFF, operatörden bağımsız olarak tüm mobil platformlarda kullanılabilen bir uygulama. Diğer mesajlaşma platformlarında bulunmayan pek çok özellik, yakında LAFF’a eklenecek. Bunlar aynı zamanda Tambu’nun özellikleri için de bütünleyici bir rol oynayacak ve Tambu üzerinde etkin gelir yaratıcı özellikler olarak çalışacak. Halihazırda, 5G için hazırlıklar ve testler ülkede devam ediyor. Türk Telekom olarak, ONF gibi uluslararası teknoloji kurumları ve ONAP gibi açık projelerle iş birliği içerisinde, 5G standartlarını belirlemek üzere çalışıyoruz. Bu bağlamda, 5G ve SDN (Yazılım Tanımlı Şebeke)/NFV (Şebeke İşlevlerini Sanallaştırma) çözümleri ile RAN Dilimleme teknolojisi gibi patentleriyle Argela, çok önemli bir role sahip. Buna ek olarak, Argela’nın ABD’deki iştiraki Netsia, SEBA ürünüyle, Yazılım Tanımlı Genişbant Erişim referans tasarımında AT&T, DT, NTT ve Google Fiber ile iş birliğine devam ediyor. Sonuç olarak, birinci çeyrek sonuçları, stratejimizi planlarımıza uygun bir şekilde uygulama yetkinliğimiz konusunda bize güven veriyor. Tüm paydaşlarımıza değer sunmaya devam etmek için, doğru stratejiye ve doğru insanlara sahip olduğumuza inancım tam. Müşterilerimize hizmet etmek ve bu başarılı sonuçlara ulaşmak için her gün gayretle çalışan Türk Telekom Grubunun tüm ekiplerine, bu mükemmel performans için teşekkür ediyorum.
2019 Yılı Öngörüsü:
Mevcut koşullarda 2019 yılı için öngörülerimiz değişmemiştir. Buna göre,
• Konsolide gelirlerde (UFRYK 12 hariç) 2018 yılına göre %15 – %16 seviyelerinde artış
• Konsolide FAVÖK’ün 10,0 milyar TL – 10,2 milyar TL seviyelerinde gerçekleşmesi*
• Konsolide yatırım harcamalarının ise 4,6 – 4,8 milyar TL seviyelerinde gerçekleşmesi**
öngörülmektedir
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.