Türk Telekom’un gelirleri %6 arttı

Türk Telekom, 2012 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk 9 ayında gerçekleştirilen konsolide yatırım tutarı 1,7 milyar TL’ye ulaştı. 81 ilde sürdürülen fiber dönüşüm çalışmaları sonucu  1,5 milyonu aşkın hane fiber kapsamına alındı. Grubun gelirleri 2012 yılı 3. çeyrek finansal döneminde, 2011 yılının aynı dönemine kıyasla %6 artarak 3,2 milyar TL’ye ulaştı.

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani Türk Telekom’un 2012 3. Çeyrek sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yılın üçüncü çeyreğinde Türk Telekom Grubu güçlü finansal ve operasyonel performans göstermeye devam etti. Grup gelirleri yıldan yıla yüzde 6 büyüyerek 3,2 milyar TL’ye ulaştı ve FAVÖK marjı yüzde 40 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıla kıyasla daha düşük finansal harcamalarla desteklenerek 3. çeyrekte net kâr yıldan yıla yüzde 77 artışla 636 milyon TL’ye yükseldi. Türk Telekom Grubu yatırımlarına devam etti ve yatırımlar ilk dokuz ayda 1,7 milyar TL’ye ulaştı.

Sabit ses tarafında PSTN hatlarına değer katmak için çalışmalarımıza devam ettik. Ev sigortası programı ile birlikte, belli başlı restoranlar ve perakendecilerle kampanyalar yürüttük. Yakın zaman önce, yeni bireysel müşterilerimiz için her yöne bedava dakikalar içeren kampanyaları lanse ettik; bu kampanyalar sabit ses tarafında müşterilerimizin değişik ihtiyaçlarına göre sunduğumuz katma değeri gösterdi.

Sabit geniş bantta data tüketimi ve hızının artması yönünde belirgin eğilim sürerken toplam müşteri sayısı 7 milyona ulaştı. TTNET’in sınırsız data planı müşterileri toplam müşteri tabanının yüzde 71’ini oluşturdu. Üçüncü çeyrekte Türk Telekom ve TTNET eve/binaya kadar fiber şebekesine yatırım yaparak 1,5 milyon haneye ulaştı. TTNET’in çoklu ürün paketi teklifleri Tivibu Ev IPTV hizmetiyle devam etti. Dizüstü bilgisayar ve tablet PC teklifleri ile 2 veya 3 yıllık data planı sözleşmelerini içeren son cihaz kampanyamız mevcut ve potansiyel müşterilerimiz arasında heyecan yarattı. Bu kampanyaların internet kullanımına uygun cihaz penetrasyonunu daha da artırmasını bekliyoruz.

Mobil tarafta 3. Çeyrekte daha yüksek kârlılıkla güçlü büyümemizi sürdürmeye devam ettik. Mobil gelirlerimiz yıldan yıla yüzde 11 artarak 910 milyon TL’ye yükseldi ve FAVÖK marjı yüzde 14 olarak gerçekleşti. Net müşteri kazanımı 206 bin olurken toplam müşteri sayısı 13,2 milyona çıktı. Avea müşterilerin kendi paketlerini ses, data, SMS ve telefon alternatif planlarını seçerek tek bir sabit fiyat üzerinden tasarlayabileceği yenilikçi tarifelerine devam etti. Tek başına data gelirleri (SMS ve Katma Değerli Hizmetler hariç) rekor büyümeyle yıldan yıla yüzde 64 arttı. Data gelirleri geçen yılki yüzde 8’e kıyasla, bu yılın 3. Çeyreğinde toplam servis gelirlerinin yüzde 12’sini oluşturdu.

Ticari segment müşterileri için, Türk Telekom, TTNET ve Avea’nın ortak teklifi “BİZ” rekabet gücümüzü artıran eşsiz avantajlara sahip teklifler içeriyor. “BİZ” mobil, sabit, internet ve bulut hizmetlerini en ileri teknolojik çözümler ve makul fiyatlarla sunuyor.

Türk Telekom Grubu olarak Türkiye telekom pazarındaki lider konumumuzu sürdürmek için yakınsama stratejimiz ve grup sinerjilerine odaklanıyoruz. Yakın zamanda yönetim ekibimize yeni üyeler kattık. Bu değişikliklerle müşterilerimizin dinamik ihtiyaçlarına odaklanan enerjik bir lider ekip oluşturmayı hedefliyoruz. Yönetim ekibimizin her zaman müşterilerimizi merkeze alarak stratejimizi başarıyla uygulayacağına inanıyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.