Ana sayfa BT Gündem Türk Telekom’un ilk çeyrek karı yüzde 88 arttı

Türk Telekom’un ilk çeyrek karı yüzde 88 arttı

136
0

Türk Telekom, 2010 1. Çeyrek sonuçlarını açıkladı.2010 yılı ilk çeyreğinde konsolide gelirler, 2009 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 3 artarak 2,6 milyar TL’ye ulaştı2010 yılının birinci çeyreğinde net kâr, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 88 artarak 546 milyon TL’ye ulaştı

Mobil gelirler 2010 yılının ilk çeyreğinde, 2009 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 22 artarak, 647 milyon TL’ye ulaştı. 2009 yılında yaklaşık yüzde 2 olarak gerçekleşen FAVÖK* marjı, 2010 yılı ilk çeyreğinde artarak yüzde 6 olarak gerçekleşti

ADSL gelirleri 2010 yılı ilk çeyreğinde, net 200 bin abone sayısı artışıyla 2009 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artış göstererek 601 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl ADSL satışlarında yaşanan durgunluk bu yılın ilk çeyreğinde büyük artış gösterdi. Geçtiğimiz yılın toplamında gerçekleştirilen ADSL satışları bu yıl ilk çeyrekte yakalandı.

Ülkemizin makroekonomik durumu iyiye gitmesiyle ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın artması yönündeki beklentilerle Türk Telekom Grubu konsolide gelirlerini artırmak için çok iyi bir konumda bulunmakta ncak, mobil sektördeki fiyat iyileşmesinin belirsizliği nedeniyle büyüme yüzde 5’in altında kalabilir.

Türk Telekom’un 2010 ilk çeyrek sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany aşağıdaki açıklamaları yaptı:

“Mobil segmentte devam eden rekabet baskısına rağmen gelirlerimiz artmaya devam ediyor. Konsolide FAVÖK marjımız 2010 hedefine paralel seyrediyor.

2010 yılının 1. çeyreğinde de bir önceki çeyrekte görülen ADSL abone artışı trendi devam etti. Yakın zamanda pazara sunduğumuz Web TV hizmeti Tivibu ile daha da zenginleşen kaliteli internet hizmetlerimizden, 1. çeyrekte eklenen net 200 bin ADSL müşterisi daha faydalanmaya başladı.

Tivibu 24 Şubat 2010 tarihinde pazara sunuldu ve ilk iki ayda 150 bin müşteriye ulaştı. Tivibu 2010 yılında daha da zengin içeriğe kavuşacak ve bu yıl ve önümüzdeki yıl başka yenilikçi ürün ve hizmetleri de müşterilerimizle buluşturacağız.

Vitamin (Adaptive Curriculum®), I Can Football, Wirofon ve diğer yakınsama ürünlerimiz gibi Tivibu’nun da Türk Telekom Grubu teknoloji şirketleri tarafından geliştirilmiş olmasından mutluluk duyuyoruz.

Birinci çeyrekte JeTTvel ürün grubumuz üzerinde yeniden markalama çalışması yaparak Ev Avantaj tarifelerimizi çıkardık ve sabitten mobile çok düşük fiyatlarla konuşma imkânının yanı sıra sabitten sabite akşam 7’den sabah 7’ye ücretsiz konuşma fırsatı sunduk. Sabit ses müşterilerimizin yüzde 20’si artık Ev Avantaj paketlerinin sunduğu ayrıcalıklardan faydalanıyor.

2010 yılının 1. çeyreğinde ortalama kullanım dakikalarının artması ve sabit ses erişim hatlarında daha az müşteri kaybının yaşanması müşterilerimizin hem yeni paketlerimizi hem de kampanyalarımızı beğeniyle kullandığını gösteriyor.

2009 yılsonuna kıyasla mobil FAVÖK marjında hâlihazırda bir iyileşme görülmeye başlandı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22’lik güçlü bir büyüme gösteren mobil gelirleri, 2009 4. çeyreğine kıyasla aynı kaldı. Bu durum, mobil sektörde rekabetçi ortamın devam etmesinden kaynaklanıyor.

Sadece büyümeyi desteklemekle kalmayıp aynı zamanda hizmetlerimizin kalitesini de iyileştirecek altyapı ve teknoloji yatırımlarımıza devam edeceğiz.”