Türk Telekom YK üyesi Abdullah Tivnikli vefat etti

Türk Telekom Yönetim Kurulu üyelerinden Abdullah Tivnikli vefat etti. Tivnikli, Eksim Holding’in de kurucusuydu.Eksim Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikli, İstanbul’da bir süredir tedavi gördüğü hastanede 59 yaşında hayatını kaybetti.Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, Abdullah Tivnikli, İstanbul’da bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti.
Tivnikli’nin cenazesi, Marmara İlahiyat Camisi’nde bugün ikindi vaktinde kılınacak cenaze namazının ardından Nakkaştepe Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Türk Telekom’un Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi üyeliği görevlerini yürüten Abdullah Tivnikli ayrıca Türk Telekom’un grup şirketleri olan TTNET ve TT Mobil’in (Eski adıyla Avea) yönetim kurullarında Yönetim Kurulu üyesi,Argela, AssisTT, İnnova ve Sebit’in yönetim kurullarında ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.
Abdullah TİVNİKLİ kimdir?
1959 yılında Erzurum’da doğan Abdullah Tivnikli, 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu ve bu üniversitede İşletme yüksek lisansını tamamladı.
Yüksek lisans eğitiminin ardından akademik çalışmalar için İngiltere’ye giden Abdullah Tivnikli, burada katılım bankacılığı modelinin dünyadaki işleyişi, hukuki altyapısı ve uygulamaları hakkında eğitim aldı ve çalışmalar yaptı. Türkiye’de 1980’lerin başında serbest piyasa ekonomisine geçilmesiyle birlikte, 1983 yılında aldığı bir davet üzerine katılım bankacılığının hukuki altyapısının hazırlanmasında görev yapmak üzere ülkesine döndü. Katılım bankacılığı modelinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olan Albaraka Türk’ün kuruluş sürecinde yer aldı.
1986 yılında aile şirketi olan Eksim kuruldu. Holding, gerçekleştirdiği gıda, hububat ve petrol türevlerinin ticaretiyle yıllar içinde büyük şirketler arasına girdi. Enerji yatırımlarıyla büyüyen Eksim, yenilenebilir enerji üretiminde ülkemizin en büyük şirketleri arasına girdi. Elektrik dağıtım ve satış hizmetlerinde de Abdullah Tivnikli’nin önderliğinde önemli yatırımlar gerçekleştirdi.
Tivnikli, Türk Telekom’un özelleştirilmesi sürecinde önemli roller üstlenmiş, özelleştirmenin gerçekleştiği günden itibaren de Türk Telekom ve iştiraklerinde yönetim kurullarında görev yapmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu