Türk Telekom yönetim kurulunda iki istifa daha

25 Ocak 2019’da olağanüstü genel kurula gidecek olan Türk Telekom’da iki yönetim kurulu daha istifa etti. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ve Cumhurbaşkanı başdanışmanı Sefer Turan’ın istifası ile yönetim kurulu üye sayısı sekize indi. Genel Kurul’da 12 üyeli yönetim kurulunun üye sayısı 9’a indirilecek. Yönetim Kurulunda şimdilik bir kişilik boş yer bulunuyor.Türk Telekomünikasyon AŞ’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Nureddin Nebati ile Bağımsız Yönetim Kurulu Üyelerinden Sefer Turan ve İbrahim Eren’in istifa ettiği bildirildi.Açıklamada, “Sefer Turan’nın istifası üzerine boşalan üyeliğe, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) onayının alınması kaydıyla; Türk Ticaret Kanunu’nun 363.maddesine göre, selefinin kalan görev süresi boyunca görev yapmak üzere, Nureddin Nebati Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak atanmıştır.” denildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin üyelik statüsü ise bağımsız yönetim kurulu üyeliğine değiştirildi.
Genel Kurul öncesinde ataması yapılması beklenilen bir yönetim kurulu üyesi kaldı. Değiştirilecek şirket esas sözleşmesine göre şirketin yüzde 55’ini elinde bulunduran bankaların beş yönetim kurulu üyesi önerme hakkı bulunuyor. Bu üyenin de bankalar tarafından önerilecek bir isim olmasını beklemek gerekiyor.
Habertürk’ün haberine göre ise üyelikten ayrılan İbrahim Eren’in Türksat AŞ yönetim kuruluna, Sefer Turan’ın ise Türk Telekom iştiraklerinden TTNET’in yönetim kurulu üyeliğine atanacağı iddia edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.