Türk Telekom yönetim kurulundan ayrıldı, Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Bülent Aksu, Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden istifa etti, Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. 

7 Mart Perşembe günü akşam saatlerinde, Türkiye’nin en büyük iki şirketi tarafından kamuoyu aydınlatma platformuna yapılan bildirimlerle Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden ayrılarak, Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı.Ocak ayında yapılan Türk Telekom Genel Kurulu’nda, Bülent Aksu’nun Kasım ayı başında atandığı Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliği onaylanmıştı. Bakan Yardımcılığı görevine atanmadan önce Turkcell’de finanstan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevi yürüten Bülent Aksu, bundan böyle Turkcell Yönetim Kurulu’nda görev yapacak.
Bülent Aksu’dan boşalan Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliğine ise ise A grubu hisse temsilcilerinin (Türk Telekom’un %55 hissesini devralan bankalar) önerisi ile Aclan Acar Yönetim Kurulu’na girdi. Bülent Aksu, Turkcell’de, Tarım ve Orman Bakanı olarak atanan Bekir Pakdemirli’den boşalan yönetim kurulu üyeliğine oturacak.
Bülent Aksu kimdir?
Bülent Aksu, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun olmuştur.Profesyonel iş hayatına Kuveyt Türk A.Ş. Teftiş Kurulunda Müfettiş olarak başlamış sonrasında 2003 yılında Çalık Holding’de sırasıyla Finans Müdürü ve Grup Finans Direktörü olarak görevini yapmıştır.
2008-2012 yılları arasında ise Akfel Grup bünyesinde CFO ve Yönetim Kurulu üyeliği görevleri yapmıştır. Enerji, petrokimya, tekstil ve denetim dâhil olmak üzere çeşitli sektörlerde finans, muhasebe, vergi ve yönetim alanlarında profesyonel yöneticilik tecrübesine sahip olan Bülent Aksu, 2012-2013 yılları arasında Azerbaycan milli petrol ve gaz şirketi SOCAR iştiraki olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’de CFO ve son olarak yine SOCAR iştiraki Star Rafineri A.Ş.’de CFO görevlerinde bulunmuştur.Bülent Aksu Temmuz 2016 tarihi itibarıyla Turkcell’de Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmekteydi.
Ağustos 2018’de Hazine ve Maliye Bakanı Yardımcısı olarak atanan Aksu, kasım 2018’de de Hazinenin altın hisseye sahip olduğu Türk Telekom’da yönetim kurulu üyesi olarak atanmıştı.
Aclan Acar kimdir?
Çalışma yaşamına 1974 yılında Halk Bankası’nda başlayan Aclan Acar bankacılık kariyerini 1978 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda sürdürmüş ve 1990 yılına kadar bu kurumun çeşitli bölümlerinde görev yapmıştır. Bu süre boyunca Aclan Acar, trading room kurulması, yurtiçi açık piyasa işlemleri merkezinin yönetilmesi yanında, Merkez Bankası Hazine ve para piyasaları bölümünün döviz işlemleri faaliyetlerinin yeniden yapılanması ve yönetilmesinde görev almıştır. Eylül 1990’dan beri Doğuş Grubu’nda görev almaktadır. Gruptaki ilk görevi Garanti Bankası’nda Hazine ve Finansal Kurumlar’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı olmuştur. Bu dönemde Garanti Bankası’nın yurtdışındaki şubelerinin ve temsilciliklerinin yönetimi de Aclan Acar’ın sorumluluğunda yürütülmüştür. 1994-1996 yılları arasında, Doğuş Grubu tarafından satın alınan Bank Ekspres’in Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Haziran 1996’da Osmanlı Bankası’nın Doğuş Grubu tarafından satın alınmasını takiben Bankanın Genel Müdürü olarak atanmıştır. Nisan 2000 tarihinden itibaren Doğuş Holding A.Ş. Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. 2001 yılı itibariyle Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmış, 2005 yılında Tansaş’ın Grup bünyesinden çıkması ile bu görevi sona ermiştir. Grubun birçok kurumunda yönetim kurulu üyeliği görevi alan Aclan Acar 2002-2006 yılları arasında Garanti Sigorta A.Ş. ve Garanti Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Şubat 2006’dan bu yana Doğuş Otomotiv Servis Ticaret A.Ş. ve Doğuş Oto Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi’nden mezun olan Aclan Acar aynı fakülteden Bankacılık ve Sigortacılık alanında lisansüstü derecesini almıştır. ABD Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde de 1985-1986 döneminde Ekonomi dalında lisansüstü eğitimi yapmıştır.
Son olarak Şubat 2018’de Erman Yerdelen’den boşalan Doğuş Yayın Holding Başkanlığı’da atanan Acar, Kasım 2018’e kadar bu görevi sürdürmüştü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.