Home / BTGündem / Türk Telekom’da 493 milyon lira zarar

Türk Telekom’da 493 milyon lira zarar

Türk Telekom, 2015 yılı üçüncü çeyreğinde 493 milyon TL net zarar açıkladı. Grup gelirleri yüzde 5.2 büyüme ile 3.7 milyar liraya ulaştı.

Türk Telekom 2015 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Yılın üçüncü çeyreğinde  yıllık %5,2 büyüyen grup gelirleri 3,7 milyar TL’ye ulaşırken, kur artışından ve bir defaya mahsus yazılan giderlerden dolayı şirket 493 milyon TL zarar açıkladı. Operasyonel olmayan UFRYK 12 gelirleri hariç tutulduğunda grup geliri yıllık %7,3 büyüdü. 2015 yılı üçüncü çeyreğinde bir defaya mahsus olarak kaydedilen operasyonel giderlerden1 etkilenen konsolide FAVÖK2 yıllık %6,9 düşüş ile 1,3 milyar TL oldu. Bir defaya mahsus giderler hariç tutulduğunda FAVÖK bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla sabit kalırken güçlü FAVÖK marjı %37 olarak gerçekleşti.

Operasyon büyüyor, karlılık düşüyor

Mobil gelirler devam eden abone artışı ve mobil data gelirlerindeki büyümenin etkisiyle yıllık bazda %14 büyüdü.
Mobil abone sayısı 17 milyona ulaşırken faturalı abone oranı %50 ile pazardaki en yüksek oran olmaya devam etti.

Mobil data gelirleri üçüncü çeyrekte yıllık %38 arttı. Akıllı telefon penetrasyon oranı %64’e yükselerek pazardaki en yüksek oran olmaya devam etti.

Toplam sabit genişbant abone sayısı geçen çeyreğe göre net 94 bin abone kazanımı ile 7,8 milyona ulaşırken, net kazanımın 88 bini fiber altyapımızı kullanan abonelerden geldi.

UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi münhasır maç yayınları ile mevcut IPTV platformunu tamamlayıcı olarak kurulan uydu platformu lansmanı ile artan kapsama alanının etkisiyle TV abone kazanımı üçüncü çeyrekte net 56 bin olarak gerçekleşti.

Türk Telekom Grup CEO’su Rami Aslan mali sonuçlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu

Türk Telekom Grubu olarak operasyonel olarak güçlü olduğumuz bir çeyreği geride bıraktık. Elde ettiğimiz yıldan yıla büyüme oranı, Türkiye’nin tek entegre telekom şirketi olarak yakınsama yaklaşımımızla birlikte gelir kaynaklarımızı çeşitlendirme çabalarımızın bizi doğru yöne sevk ettiğini gösteriyor.

Entegre tekliflerimizin her bir unsurunu güçlendirmek için tutkuyla çalışıyoruz. Lider sabit hat ürün ve hizmetlerimize ek olarak mobil alanda da kendimizi daha yukarılara çıkacak şekilde konumlandırdık. Fiber ve mobil şebekeye yıllardır yaptığımız yatırımlar ve ayrıca hizmet seviyemizdeki iyileşme müşteri kaybı oranlarında da istikrarlı bir düşüş sağladı.

Üçüncü çeyrek Grubumuzun sürdürülebilir performansı için önemli bir kilometre taşı niteliği taşıyor. Ağustos ayında mobil iletişim alanında yeni spektrumlar elde etmek için başarılı bir ihale süreci yaşadık ve çok avantajlı bir spektrum portföyü satın almayı başardık. Bu ihalenin ardından başlayan yeni dönemde, fiber şebekedeki güçlü liderliğimiz ve mobil alandaki spektrum pozisyonumuzun desteğiyle yeni nesil mobil hizmetlere liderlik etmeye kararlıyız.

Televizyon işinde entegre tekliflerimizi güçlendirmek için önemli inisiyatiflerin lansmanını yaptık. UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarını münhasır içerik olarak yayınlamaya başladık. Ayrıca, yeni uydu platformumuzu lanse ederek kapsama alanımızı genişlettik. Bu inisiyatiflerin ilk sonuçları hem abone net kazanımı hem de Kullanıcı Başına Ortalama Gelir açısından çok olumlu oldu.

Müşterilerimizi yaptığımız her şeyin merkezinde tutarak ürün ve hizmetlerimizi iyileştirmeye ve pazardaki liderliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.

About Kemalettin BULAMACI

Leave a Reply