Türk Telekom’da icracı yönetim kurulu üyesi dönemi

Türk Telekom genel kurulunda, bankaların elindeki hisselerin TVF'ye satış onaylandı. CEO Ümit Önal, yönetim kuruluna girdi.

Türk Telekom’un, daha önce Covid-19 sebebiyle ertelendiği iddia edilen genel kurul toplantısı 31 Mart Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantıda, daha önce de belirlendiği üzere, hissedarlar tarafından bankaların sahip olduğu yüzde 55 hissesin Türkiye Varlık Fonu’na satışına vize verildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, bu hisse devrine ilişkin vize vermişti.

Kârın bir kısmı kasada kaldı

Genel Kurul’da, diğer önemli konu olan 2021 yılı kârından temmettü dağıtılması da karara bağlandı. Şirketin, dağıtılabilir  5.797.400.185,95 TL tutarındaki karından hissedarlara  1.- Kuruş nominal değerinde beher hisse için brüt 1,41559 Kuruş (%141,559) olmak üzere toplam brüt 4.954.565.000,00 TL nakit temettü ödenmesine karar verilirken, geriye kalan tutar şirketin kasasında bırakıldı.Kârın tamamının dağıtıma konu edimemesi, şiketin 2022 yılı yatırımları için önem arz ediyor

Bankacılar ve Hazine Bakanı gitti, CEO yönetim kuruluna girdi

Hisselerini, Türkiye Varlık Fonu’na devretmek üzere anlaşmaya varan Levent Yatırım Yönetimi tarafından atannan üç yönetim kurulu üyesi ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Nurettin Nebati’nin şirketteki yönetim kurulu üyelikleri sonlandırılırken, Türk Telekom Grubu’nun CEO’su ve Türk Telekom AŞ’nin Genel Müdürü Ümit ÖNAL, yönetim kuruluna atandı. Önal ile birlikte yönetim kuruluna Mahmut GÜRCAN, Cengiz YAVİLOĞLU ve Metin İLHAN girerken, Mahmut GÜRCAN, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atandı.
Şirkette, hazinenin altın hisse temsilcisi olarak görev yapan, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan yönetim kurulu başkanlığı görevini devam ettirirken,

Salim Arda ERMUT, Yiğit BULUT, Selim DURSUN ve Enver İSKURT’un görevlerinde ise değişiklik olmadı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu