Türk Telekom’da yönetim kurulu üye sayısı 12’den dokuza iniyor

Türk Telekom, 25 Ocak 2019’da gerçekleştirilecek olan genel kurul toplantısında yönetim kurulu üye sayısını 12’den dokuza indirmek için SPK başvurusunda bulundu. Şirketin halen 10 yönetim kurulu üyesi bulunuyor. Türk Telekom tarafından 26 Aralık Çarşamba günü Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada”Türk Telekom Yönetim Kurulu, Şirket Ana Sözleşmesi’nin “Kuruluş” başlıklı 1. Maddesi, “Sermaye” başlıklı 6. maddesi, “Yönetim Kurulu” başlıklı 8. Maddesi, “Denetim Kurulu”  başlıklı 16. maddesi, “Denetçilerin Görev Yetki ve Sorumlulukları” başlıklı 17. maddesi, “Genel Kurulun Yetkileri” başlıklı 19. maddesinin tadil edilmesine karar vermiştir. Esas Sözleşme tadili konusunda Sermaye Piyasası Kurulu ile T.C. Ticaret Bakanlığı’na gerekli başvurular gerçekleştirilmiş olup, gereken onay sürecinin tamamlanması şartıyla, Esas Sözleşme tadili 25 Ocak 2019 tarihinde yapılacak Olağanüstü Genel Kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulacaktır. Buna göre, Şirket’in Ana Sözleşmesi’nde yer alan Sermaye ile ilgili madde, yeni ortaklık yapısına göre düzenlenmiştir. Önceden Şirket Ana Sözleşmesi’ne göre 12 olan Türk Telekom’un Yönetim Kurulu üyesi sayısı da 9 olarak yenilenmiştir. Buna göre Şirket’in A Grubu hisse sahipleri YK üyesi olarak seçilmek üzere 5 (önceden 7) aday gösterme hakkına sahip olacaktır. Hazine ve Türkiye Varlık Fonu, B Grubu Hisse sahibi sıfatıyla Şirket sermayesinin %30 veya daha fazlasını elinde tuttuğu müddetçe Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak seçilmek üzere Sermaye Piyasası düzenlemelerinde tanımlanan bağımsızlık niteliklerini taşıyan 3 (önceden 4) kişiyi aday gösterme hakkına sahip olacaktır. Hazine ve Türkiye Varlık Fonu, %15 veya daha fazlasını elinde tuttuğu müddetçe (fakat %30’dan daha az), A Grubu Hisse sahibi Sermaye Piyasası düzenlemelerinde tanımlanan bağımsızlık niteliklerini taşıyan 1 kişiyi bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak ve 5 (önceden 2 ve 7) kişiyi Yönetim Kurulu üyesi olarak seçilmek üzere aday gösterme hakkına sahip olacaktır. Şirket’in Ana Sözleşmesi’nde yer alan Denetim Kurulu başlıklı 16. maddesi, Denetçilerin Görev Yetki ve Sorumlulukları başlıklı 17. Maddeleri çıkartılmıştır” denildi.
Şirketin esas sözleşmesinde 25 Ocak 2019’daki genel kurulda kabul edilmesi halinde yapılacak olan değişiklikleri şu adresten görebilirsiniz. 
Mevcut 10 Yönetim Kurulu Üyesi var
Türk Telekom’un esas sözleşmesindeki 12 üye kriterine rağmen halen şirketin yönetim kurulunda 10 üye bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde vefat eden Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Tivnikli’nin yerine herhangi bir atama yapılmazken, geçtiğimiz hafta sonu da OTAŞ’a ait yüzde 55 hissenin devri sonrasında, OTAŞ’ın atadığı yönetim kurulu üyelerinden dördü görevinden istifa etti ve yerlerine bankaların temsilcileri olarak sadece üç yeni üye ataması yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı olarak da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan seçildi. Yeni üyelerin genel kurul onayına sunulacağı 25 Ocak’ta, Türk Telekom’un mevcut üyelerinden en az birisi de görevinden ayrılmak zorunda kalacak.
4 Bakan Yardımcısı 3 Bankacı
Türk Telekom’un mevcut 10 kişilik yönetim kurulu içerisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan iki bakan yardımcısı (Ömer Fatih Sayan ve Selim Dursun ), Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan iki bakan yardımcısı (Bülent Aksu ve Nureddin Nebati), OTAŞ hisselerini devralan bankaları temsilen üç yönetim kurulu üyesi (Eyüp Engin, Hakan Aran ve Muammer Cüneyt Sezgin) ile birlikte Cumhurbaşkanı danışmanlarından Sefer Turan ve Yiğit Bulut ile TRT Genel Müdürü İbrahim Eren bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu