Ana sayfa BT Gündem Turkcell 1046 İletişim Merkezi’ni yeniledi

Turkcell 1046 İletişim Merkezi’ni yeniledi

110
0

Turkcell, “Önce müşterimiz için varız” anlayışıyla Turkcell İletişim Merkezlerini (TİM) yeniledi. Türkiye çapında 1046 mağazasıyla iletişim sektörünün en büyük zinciri olan TİM’lerde beş duyuya hitap eden bir düzenleme yaparak teknoloji ve deneyim hizmet merkezi haline dönüştüren Turkcell, yaptığı yenilikleri kamuoyuyla paylaştı. Artık Turkcell müşterileri görünümü, dekorasyonu ve hizmet anlayışıyla standart hale getirilen TİM’lerde; ihtiyaçlarıyla ilgili tüm seçenekleri bir arada görecek, gerçek ürünleri test ederek üst kalitede müşteri deneyimi yaşayacak. Dünyadaki operatör mağazaları içinde ilk kez ve sadece TİM’lerde olan Hızlı Şarj Cihazıyla “şarjım bitiyor” stresinden kurtularak 15 dakikada telefonunu şarj edip iletişimini kesintisiz sürdürebilecek; yine sadece Türkiye’de TİM’lerde bulunan Telefon Yedekleme Cihazı ile telefonundaki bilgileri bir başka telefona 5 dakikada aktarabilecek ve telefon rehberini yedekleyebilecek.

Turkcell müşterileri ayda ortalama 10 milyon Turkcell’linin 30 milyon işlem yaptığı mağazalarda Sıra-Matik’le numara alarak, sıra kaybetme endişesi taşımadan ürün ve servisleri inceleme imkânı da bulacak.

Turkcell müşterileri TİM’lerde gnçtrkcll üzerinden yapılan müzik yayınını dinleyerek, dünyanın üç büyük parfüm üreticisinden biri olan İsviçreli Firmenich firmasının Turkcell için ürettiği özel koku ile su ve kahve ikramı eşliğinde tüm iletişim ve teknoloji ihtiyacına uzman personelden hizmet alarak cevap bulacak.

Turkcell Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, TİM’lerdeki yeni dönemi anlatırken, mağazaların ortalama büyüklüğünü 55 metrekareden 65 metrekareye çekerek toplam 71 bin metrekare alan yarattıklarını ve 80 mağazanın yerini değiştirdiklerini belirtti.

TİM’lerdeki 7 bin uzman çalışanın müşteriye “hizmet ve deneyim odaklı” bir anlayışla yardımcı olacağını da vurgulayan Sayın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim için teknoloji müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak demek. Bu nedenle geçirdiğimiz değişimi logomuz ile müşterimize duyurduk ve hizmette artı değer yaratacak tüm yenilikleri hayata geçirdik. Müşterilerimizin teknoloji ihtiyaçları için bir uğrak noktası olmayı hedefliyoruz. Bu biten değil, sürekli kendini yenileyecek bir sürecin habercisi.”