Turkcell 2011’i 9 milyar 370 milyon TL ciro ile kapattı

Turkcell, 2011 mali yılına ilişkin dördüncü çeyrek ve yıl sonu mali sonuçlarını açıkladı. Grup gelirleri yıllık bazda %4,1 artarak 9.370 milyon TL’ye yükseldi.Grup Amortisman Vergi ve Faiz Öncesi Karı bir önceki yıla benzer seviyelerde 2.913 milyon TL olarak gerçekleşti. Turkcell Türkiye 2011 yılında net 1,1 milyon abone alımı kaydederek yılı 34,5 milyon abone ile kapattı. Turkcell Türkiye mobil internet ve servis gelirleri %20,1’lik artış ile 1 milyar 944 milyon TL’ye yükselirken Mobil internet gelirleri %60’lik artış ile 724 milyon TL’ye (454 milyon TL) yükseldi. Abonelerini aylık ortalama 213,8 dakika konuştururken abone başına da ortalama 19.8 TL gelir elde etti.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv mali sonuçlarıyla ilgili bir mesaj yayınlayarak

“2011 yılında Turkcell Grubu gelirleri beklentilerimize paralel olarak 9,4 milyar TL’ye ulaşırken, AVFÖK 2,9 milyar TL oldu. Konsolide net karımız, grup şirketimizin faaliyet gösterdiği Belarus’ta yaşanan yüksek devalüasyon ve enflasyonun etkisiyle 1,2 milyar TL olarak gerçekleşti.
Ses ve mobil internet işlerimiz ile iştiraklerimizde 2011 yılının ikinci çeyreğinde yakaladığımız büyüme ivmesini, üçüncü ve dördüncü çeyreklerde de hızlandırarak devam ettirdik.
Türkiye’de pazar payı odaklı fiyat rekabeti bütün yıl boyunca devam ederken, müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem ve daha da güçlenen lider marka algımız ile müşterilerin tercihi olmaya devam ediyoruz. Bunun neticesinde, net 1,1 milyon müşteri kazanımı ile toplam müşteri bazımızı 34,5 milyona çıkarttık.
Yıl boyunca, 3G ve fiber altyapımıza önemli yatırımlar yapmaya devam ederek Türkiye’nin iletişim ve teknoloji altyapısını dünya liginde ilk sıraya yerleştirdik. En iyi müşteri deneyimini en uygun fiyata sunduğumuz Turkcell markalı T serisi cihazlarımız 2011 yılında en çok satan Android telefon oldu. Pazarda yarattığımız bu fark ile akıllı telefon penetrasyonunu 2 kat ve mobil internet kullanımını ise 2,5 kat artırdık. Üstün değer tekliflerimiz ve yatırımlarımız sonucunda mobil internet gelirlerimizi %60 büyüttük.
Grup şirketlerimizin 2011 yılındaki yükselen performansından ve katkılarından son derece memnunuz. Turkcell Superonline gelirlerini TL bazında %37, AVFÖK’ünü %148 artırırken, Vergi ve Faiz Öncesi Kar’ını (VFÖK) ilk defa tüm yılda pozitif değerlere taşıdı. Astelit ise gelirlerini ABD Doları bazında %9 oranında artırdı ve AVFÖK marjını %19’dan %26’ya çıkardı. Bunların sonucunda, iştiraklerimizin Grup gelirlerine katkısı %32 ve Grup AVFÖK’üne katkısı ise %49 arttı.
Çalışanlarımızla birlikte başarı ile kapattığımız zorlu bir yılın ardından, 2012 yılında da bu ivmeyi devam ettireceğimize inanıyorum.
Müşterilerimiz, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve hissedarlarımıza destekleri için teşekkür ederim.”

dedi

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu