Turkcell 55 bin kadının ekonomik gücünü artıracak

Turkcell, dar gelirli kadınları ekonomiye kazandırmak amacıyla Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ve Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ile işbirliğine gitti.

”Ekonomiye Kadın Gücü” seferberliği kapsamında, dünyada ”ilk” defa bir mobil operatör, bir mikrofinans kuruluşuyla ortak sosyal borçlanma modelini hayata geçirdi. Turkcell’in teknolojisiyle güçlendirilen sosyal borçlanma modeli sayesinde dileyen herkes ister cepten ister web’den dar gelirli kadınlara borç verebilecek, bağış yapabilecek, dar gelirli kadınların iş hayallerine kavuşmasına bireysel olarak destek verebilecek.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, girişimci kadınlarca kurulan kermesin de yer aldığı işbirliğinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının sadece yüzde 28 olduğunu söyledi.

Ciliv, ”Bu tablo, ekonomiye dahil olamamış, hiç şans tanınmamış gizli bir potansiyele işaret ediyor. Turkcell olarak en büyük hedefimiz, inovatif çözümlerle toplumsal kalkınmaya destek olmak. Bunun için dünyanın en iyi mobil iletişim altyapılarından birini kurduk, teknolojiyle fark yaratmaya odaklandık. Bugüne kadar gerek eğitim gerek istihdam olsun, tüm sosyal sorumluluk işlerimizde çıkış noktamız, fırsat eşitliği sağlayarak insanımız için fark yaratma isteği oldu” diye konuştu.
     
”Küçücük desteklerle kadınların hayatlarının değişmesi mümkün”
     
Bugün başlattıkları ”Ekonomiye Kadın Gücü” ile teknoloji ve iletişim güçlerini, inovatif çözümlerini kadınlar ile buluşturduklarını ifade eden Ciliv, herkesin, kadınlara fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini bildiğini, küçücük desteklerle kadınların hayallerinin gerçek olması, hayatlarının değişmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Ciliv, iletişim dünyasında devrim yaşandığını, teknoloji ve mobil iletişim sayesinde hayatın pozitif şekilde değiştiğini, üretim, sağlık, iletişim, medya, güvenlik, ödeme, alışveriş ve eğlencede mobil iletişimin çok önemli yeri bulunduğunu vurguladı.

Mobil iletişimin aynı zamanda istihdamı da girişimciliği de çok güzel bir şekilde geliştirdiğini ve refah seviyesini artırmak için önemli katkıda bulunduğunu kaydeden Ciliv, Turkcell’in son 3-4 yılda yaptığı yatırımlarla Türkiye’yi mobil iletişim altyapısında dünyanın en gelişmiş ülkeleri seviyesine çıkarttığını dile getirdi.

Ciliv, kadınların ekonomiye çok daha büyük oranda katkıda bulunabileceğini, bu hedefe ulaşmak için teknolojinin kendilerine yardımcı olduğunu söyledi.
     
”Türkiye’de 5 kadından biri dar gelirli”
     
TİSVA Başkanı Aziz Akgül de, Türkiye’de her 5 kadından birinin (7 milyon) dar gelirli olduğunu belirterek, bugüne kadar TİSVA olarak Nobel ödüllü Muhammed Yunus’un öncülüğünü yaptığı Grameen Trust ile birlikte binlerce kadının hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olduklarını anlattı.

Akgül, 2003 yılında Diyarbakır’da 6 kişi ile başlayan mikrokredi programının, bugün 65 ilde yaklaşık 55 bin kadına ulaştığını, dar gelirli kadınlara sağladıkları kredi miktarının 174 milyon lirayı bulduğunu ifade ederek, ”Binlerce kadınımız daha işini kurabilmek için maddi kaynak bekliyor. Turkcell ile hayata geçirdiğimiz model, bizim için hayati önem taşıyan bireysel desteklerin artmasında ve binlerce kadınımızın daha hayallerine kavuşmasında kilit rol oynayacak” şeklinde konuştu.

Turkcell’in teknolojisiyle güçlendirilen sosyal borçlanma modelinin toplumsal bir dayanışmaya dönüşeceğini, kadınların, arkasında milyonların desteğini hissedeceğini, geleceğe umutla bakacağın belirten Akgül, proje ile Türkiye’de ilk defa mikrokredi verme ve tahsilat sürecinin mobil ortama geçirildiğini söyledi.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler’in ”Ekonomiye Kadın Gücü” seferberliği ile ilgili bilgi verdiği toplantıda, girişimci kadınlar da girişimcilik hikayelerini anlattı.
     
İlk bağış Van’daki kadınlar için Turkcell’den
     
Bu arada verilen bilgiye göre, ”Ekonomiye Kadın Gücü” seferberliği sayesinde ilk etapta 55 bin kadın girişimci Turkcell’in teknoloji ve iletişim gücüyle buluşacak. Seferberlik, 4 yılda 100 bin kadını ekonomiye kazandırmayı hedefliyor.

İlk bağış ise Van’daki kadınların ekonomiye kazandırılması için 400 bin lira Turkcell’den geldi. TİSVA, Turkcell’in sağladığı bu fon ile henüz şubesi bulunmayan Van’da şube açarak buradaki dar gelirli kadınları ekonomiye kazandıracak çalışmalarda bulunacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.