Ana sayfa BT Gündem Turkcell abone kaybına dur dedi faturalı aboneye yüklendi

Turkcell abone kaybına dur dedi faturalı aboneye yüklendi

112
0

Turkell Grubu 30 Eylül’de sona eren yılın üçüncü çeyreği ile ilgili mali sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grubu’nun gelirleri 2,327 milyon TL, AVFÖK marjı %37,1 ve net karı da 556 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine oranla gelirlerini yüzde 1.7 artıran Turkcell Grubunun bilançosundaki gelir artışına temel olark mobil internet ve servis gelirlerinin yüzde 27,6’lık artışla 425,3 milyon TL’ye (333,3 mn TL) yükselmesi, gelirlerini yüzde 32,3’lük artışla 91,0 milyon TL’ye (68,8 mn TL) yükselten Superonline’dan kaynaklanan konsolide grup iştiraklerinin katkısı ve Türkiye’deki faturalı abone bazının, toplam abone bazındaki payının geçen seneki yüzde 25,3’lük seviyesinden yüzde 29,2’ye yükselmesinin yanısıra; artan dakika kullanımı ve abone başına elde edilen aylık gelir sebep oldu. Mali sonuçlarla ilgili bir mesaj yayımlayan Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv şu noktaların altını çizdi:

“2009 ve 2010 gibi dünya ekonomisinin daraldığı zorlu dönemde işimize, Türkiye’nin ekonomisine ve sosyal refahına yönelik yatırımlarımızı sürdürürken, yeni teknolojilere yatırımı bir görev bildik. Güçlü bir 3G şebekesi ile fiber altyapısı kurarken, mevcut 2G şebekemizi daha da güçlendirerek iş modelimizi mobil genişbant ve toplam telekomünikasyon çözümleri üzerine kurguladık ve gelecek için hazırlandık.
Tüm bu hazırlıklar sayesinde, altyapı kalitemizi ve kapsamamızı dünya standartlarının üzerine çektik. Müşterilerimize sunduğumuz avantajlı tekliflerle ses ve mobil internet kullanımında çok güçlü bir ivme yakaladık.
Türkiye’de düşen arabağlantı ücretlerinin ve azami fiyatların gelirlerimizi olumsuz etkilediği dönemde, müşterilerimiz için çok daha uygun fiyatlar sunarken, kullanım arttırdık. Maliyet odaklı yaklaşımımız ve iştiraklerimizin de katkılarıyla, operasyonel verimliliğimizi iyileştirdik.
Akıllı cihazların pazardaki artan payı ve yaygınlaştırdığımız 3G altyapısı ile başlayan bu yeni dönemde, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik mobil servis ve uygulamalar ile hem iş modelimizi büyütebileceğimiz, hem de pazar lideri olarak güçlü markamız ile müşterilerimize daha da iyi imkanlar sunmaya devam edebileceğimiz için çok heyecanlıyız.
Tüm müşterilerimize, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza, bu dönemde süregelen desteklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.”
Türkiye’de Üçüncü Çeyreğe Bakış
Türkiye’de makro ekonomi, 2010 yılının ilk yarısında %11,0 seviyesinde gerçekleşen GSYİH ve geçen yılki 81,92 seviyesinden Eylül 2010’da 90,41’e ulaşan tüketici güveni endeksi ile toparlanmaya devam etti. İyileşen makroekonomik koşullar ve çoklu SIM kart kullanımındaki düşüş trendi nedeniyle, tahminlerimize göre mobil hat penetrasyonunun 2010 yılının üçüncü çeyreğinde %85’ler seviyesinde kaldığını düşünüyor ve yılsonunda da benzer seviyelerde seyretmesini bekliyoruz.
Üçüncü çeyrekte, Türkiye’deki tüm mobil operatörler daha düşük fiyatlı ses paketleri ile faturalı aboneliğe odaklanmaya devam etti. Ön ödemeli abonelerde ise genç kesime odaklanıldığını ve kullanım teşviklerinin arttığını gözlemledik. Rekabet ortamında geçen yıla göre bazı rasyonelleşme belirtileri görsek de, yılın ilk yarısındaki yoğun rekabet üçüncü çeyrekte de özellikle farklı müşteri kesimlerine yönelik teklifler, 3G teklifleri ve cihazlarla devam etti.
2010 Yılı Üçüncü Çeyrek Sonuçları
4
2010’un üçüncü çeyreğinde, faturalı abone bazımızı artırma odağımıza ve Türkiye mobil pazarındaki güçlü operasyonel performansımızı sürdürmeye devam ettik. Yılın geri kalanında faturalı abonemizin toplam abone bazımızdaki payını artırma odağımızı sürdüreceğiz.
Üçüncü çeyrekte, benzersiz mobil servis ve uygulamalarımızla farklılaşmaya devam ettik. Mobil ödeme, mobil imza, mobil eğitim, telemetri ve e-devlet gibi fark yaratan uygulamalarımıza ilginin arttığını gözlemledik. Son olarak, Türkiye’nin ilk lokasyon bazlı sosyal paylaşım platform web sitesi “Gezenzi.com” uygulamamız, Microsoft ile yaptığımız işbirliği ile dünyada “Messenger Connect”i kullanan ilk servisler arasına girdi.
Türkiye’de 3G’nin lansmanını izleyen ilk yılda, en yüksek kaliteye sahip 3G şebekemize yaptığımız yatırımlar devam etti. Akıllı cihazların mobil internet kullanımını, dolayısıyla gelirleri artırdığına olan inancımız doğrultusunda, mobil internet kullanımını cihazlı paket tekliflerimizle teşvik ettik. 2010 yılı üçüncü çeyreği itibariyle, Turkcell şebekesinde 1,6 milyon adet akıllı cihaz bulunmakta olup bu rakam 2010 yılı için öngördüğümüz yaklaşık 1 milyon adetlik beklentimizin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir.
2010 yılının üçüncü çeyreğinde, mobil internet gelirleri yıllık %83,7’lik artarken; geçen yılın aynı döneminde %19,7 olan Turkcell Türkiye’deki tüm mobil internet ve servis gelirleri içindeki payı %28,3’e yükseldi. Bu nedenle, Turkcell Türkiye’nin mobil internet ve servis gelirlerindeki payı 4,9 puanlık artışla %20,5’e (%15,6) ulaştı. Konsolide bazda mobil internet ve servis gelirlerimizin payı ise 4,4 puan’lık artışla %19,5 (%15,1).olarak gerçekleşti.

ABONE PERFORMANSI

Bu çeyrekte, faturalı abone odağımız devam ederken ön ödemeli abone tabanımızdaki daralmada yavaşlama gördük. 2010 yılının üçüncü çeyreğinde faturalı abone sayımız yıllık %8,8 artışla 9,9 milyon (9,1 milyon) olarak gerçekleşti. Değer odaklı abone kazanımı yaklaşımımızın başarısının bir göstergesi olarak bu çeyrekte kaydettiğimiz 92.000 net abone alımı ile faturalı abonelerimizin toplam abonelerimiz içindeki payı bir yıl önceki %25,3’ten %29,2’ye yükseldi.
Abone Kayıp Oranı: Abone kaybı, kendi istekleriyle veya istekleri dışında sistem dışı bırakılan aboneleri ifade etmektedir. 2010 yılının üçüncü çeyreğinde, temel olarak bağlılık teşvikleri ile ön ödemeli abonelerin kendi istekleri dışında sistem dışı bırakılmasının azalması nedeniyle, abone kayıp oranı geçen yılın aynı dönemindeki %10,2’lik seviyesinden %8,9’a düşmüştür.
Aylık Kullanım Dakikası (MoU): 2010 yılının üçüncü çeyreğinde, abone başına bileşik kullanım süresi, uygun tarife ve kampanya tekliflerimiz sayesinde yıllık bazda %32,6 artarak 197,1 dakikaya yükseldi.
Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU): TL bazlı bileşik ARPU azalan arabağlantı ücretlerine rağmen yılık bazda %3,6 artarak 20,4 TL’ye yükseldi. ARPU’daki bu artış temel olarak mobil internet gelirlerindeki artıştan kaynaklanmaktadır”