Turkcell, Almanya’daki işbirliğini bitiriyor

Turkcell, Almanya’da faaliyet gösteren iştiraki Turkcell Europe GmbH ile Telekom
Deutschland Multibrand GmbH arasındaki pazarlama işbirliği anlaşmasının ilgili sözleşme doğrultusunda 30 Nisan 2020 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

Turkcell tarafından 10 Mart Salı günü, Kamuoyunu Aydınlatma Platforumu’na yapılan açıklamada, anlaşmanın süresinin sona ereceğinden başka bir bilgi paylaşılmadı.

2010 yılında resmi kuruluş işlemleri tamamlanan Turkcell Europe GMBH ile daha önce MVNO olarak 2011 yılında Almanya faaliyetlerine başlayan Turkcell, 2015 yılı başında yaklaşık 400 bin abonesini, MVNO hizmeti sunmak için hizmet aldığı Deutsche Telekom iştiraki Telekom Deutschland Multibrand GmbH’ye devretmişti.

Sanal Mobil Şebeke İşletmecisi olarak 2010 yılında Almanya’da kurulan Turkcell Europe, 27 Ağustos 2014’ten bu yana Telekom Deutschland Multibrand (TDM) ile “pazarlama işbirliği” yaparak hizmet veriyor. Bu kapsamda, Turkcell Europe müşterilerinin ve operasyonlarının TDM’ye devri, 15 Ocak 2015 tarihinde gerçekleşti. Turkcell Europe markası ile Almanya’daki kullanıcılara TDM işbirliğininde sağladığı faydalarla hizmet sunulmaya devam ediliyordu.

2018’de yeni deneme Lifecell

2018 yılında ise Lifecell markası  ile Almanya pazarında faaliyetlerine başlayan Turkcell, bu pazarda dijital ürün ve hizmetlerini de bu işbirliğinden doğan sinerji ile pazarlamaya başladı. Turkcell’in 2019 yılı faaliyet raporuna gör Turkcell Europe GMBH’ın  Almanya’da elde ettiği net hasılat 2 milyon 154 bin lira.
Tüm dünyadaki değişik operatörler ile dijital ihracat anlaşmaları ile Turkcell dijital servislerini Arnavutluk, Karayipler ve Nepal gibi ülkelerde de sunan Turkcell’in bu ihracatları gerçekleştirdiği Hollanda Merkezli LifeCell ventures geliri ise 8 milyon 396 bin lira.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu