Turkcell Avrupa’nın en hızlı 3G şebekesine sahip

Türk ve Avrupalı operatörlerin müşterilerine sunduğu 3G mobil internet hızlarını kıyaslayan bağımsız ölçüm ve değerlendirme firması IRIS Telekom, yaptığı ölçümlerle Turkcell müşterilerinin en hızlı 3G servisinden faydalandığını tescilledi. Ölçümler, Nisan ve Mayıs aylarında Paris, Berlin, Londra, İstanbul, Diyarbakır ve Trabzon’da yapılan hareketli ve durağan testlerde, şehir içi yollarda ve alışveriş merkezleri, turistik bölgeler, havaalanları gibi çeşitli mekanlarda, operatörlerin müşterilerine sunduğu şartlarda gerçekleştirildi. Yapılan kapsamlı ölçümlere göre Turkcell, hem Türk hem de Avrupalı rakiplerine kıyasla ortalama mobil internet hızlarında bütün operatörler arasında birinci sıraya yerleşti.

IRIS Telekom, Almanya, Fransa, İngiltere ve Türkiye’de faaliyet gösteren tüm mobil operatörlerin SIM kartlarını kullanarak, hareketli ve sabit testler yaptı.

Almanya, Fransa ve İngiltere’nin başkentlerinin yanı sıra Türkiye’de örnekleme olarak seçilen İstanbul, Diyarbakır ve Trabzon’da gerçekleştirilen testlerde, Turkcell’in müşterilerine sunduğu mobil internet hızının hem download (veri indirme), hem de upload (veri gönderme) hızlarında, Avrupalı operatörlerin müşterilerine sunduğu hızlara oranla çok daha yüksek olduğu belirlendi. Böylece IRIS Telekom tarafından verilen “Fransa, Almanya, İngiltere ve Türkiye’de Bütün Mobil Operatörler Arasında En Yüksek Ortalama Mobil Internet Hızı” sertifikasıyla Turkcell’in 3G alanındaki liderliği bir kez daha belgelenmiş oldu.

Ölçüm sonuçlarını değerlendiren IRIS Telekom Başkanı Johan Bruce, “Berlin, Londra ve Paris’te yaptığımız ölçümleri, Türkiye’nin 3 şehrinde yaptığımız ölçümlerle karşılaştırdık. Bu ölçümlerin sonucunda Turkcell’in 3G ile en yüksek ortalama veri hızlarına ulaştığını gördük. 3G yatırımı ile elde ettikleri bu sonuçlardan ve Avrupa’daki başarısından ötürü Turkcell’i tebrik ederiz ” dedi.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu: “Turkcell olarak, Avrupa’nın önde gelen ülkeleri ve Türkiye’de faaliyet gösteren toplam 15 operatörden daha hızlı mobil interneti müşterilerimize sunuyoruz.”

Terzioğlu, “Turkcell olarak 4 ülkede 15 operatör içinde en hızlı 3G’yi sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Daha önce de İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan bağımsız ölçümlerde 3G internet hızında liderliğimiz belgelenmişti. Bugün geldiğimiz noktada 3G altyapımızla mobil iletişim alanında dünya devi rakiplerimize fark attığımız sertifikalanmış oldu.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu