Ana sayfa BT Gündem Turkcell Avrupa’nın en şeffaf şirketleri arasında

Turkcell Avrupa’nın en şeffaf şirketleri arasında

93
0

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell,  23 Mart tarihinde Amsterdam’da gerçekleşen IR Global Rankings ödül töreninde “Kamuya Yapılan En İyi Finansal Bilgilendirme” dalında ödül kazandı.Alanında en prestijli oluşumlardan biri olarak kabul gören IRGR ödüllerine bu sene aralarında Microsoft, IBM ve Procter & Gamble gibi dünyanın önde gelen kurumsal isimlerinin de yer aldığı 503 şirket katıldı. Bu şirketler coğrafi bölgelerine göre beş gruba ayrıldı. Turkcell, Avrupa bölgesinde Deutsche Telekom, Credit Suisse, Bayer ve BP gibi önde gelen şirketler arasında değerlendirilerek ödüllendirildi. Turkcell’in ödüle layık görüldüğü “Kamuya Yapılan En İyi Finansal Bilgilendirme” dalında şirketlerin finansal bilgilerini nasıl açıkladıkları belirleniyor ve derecelendirme yapılıyor. Bu değerlendirmede açıklamanın içeriğine ve açıklanan bilgilerin kamuoyuna genel olarak nasıl sunulduğuna bakılıyor. Yapılan analizde, her katılımcının son finansal açıklamasına ilişkin olarak finansal olmayan işletme bilgileri, gelir tablosu, bilanço ve ilgili kalemler, nakit akışı, yönetim analizleri, konferans görüşmeleri ve sunumlar gibi başlıklar altında sağlanan bilgilerin kalitesi esas alınıyor. Turkcell, 5 kişilik teknik komite tarafından bu kriterlere göre değerlendirilerek ödüllendirildi.
Turkcell: “Açıklamalarda şeffaflığa verdiğimiz önem takdir gördü”.
Turkcell Yatırımcı ve Uluslararası Medya İlişkileri Başkanı Nihat Narin alınan ödül hakkında şunları söyledi: “Turkcell olarak, finansal açıklama uygulamasına verdiğimiz önemi takdir eden bu ödülü kazanmaktan mutluluk duyuyoruz. İMKB’de işlem gören ve New York Borsası’na kote olan tek Türk şirketi olarak, şeffaflığa büyük önem veriyoruz ve yatırımcı ilişkileri uygulamalarının en yüksek uluslararası standartlara uygun olmasını sağlamak için sürekli çalışıyoruz. Hedefimiz gerek Avrupa’nın gerekse ABD’nin yatırımcı ilişkileri standartlarını tutturmak ve ideal olarak onların ötesine geçmek. Kazandığımız ödül bu hedefimiz yolunda doğru adımlar attığımızı gösteriyor.”

IRGR adına, MZ Consult yöneticisi Rodolfo Zabisky “Kamuya Yapılan En İyi Finansal Bilgilendirme” ödülü için Turkcell’i tebrik ederek “Bu ödül, Turkcell’in sadece SOX (Sarbanes-Oxley Kanunu) ve FD mevzuatına (ABD Sermaye Piyasası Kamuyu Aydınlatma Mevzuatı) bağlılığını göstermiyor. Aynı zamanda şirketin analistlerine, yatırımcılarına yönelik sağlam yönetim analizi ve konferans görüşmeleri sunduğunun da bir göstergesi. Turkcell sermaye piyasalarına değer taşıyarak farklılaşmaya devam ediyor” dedi.