Turkcell bir dolar dahi kâr edemedi, para yakan Ukrayna operasyonunu devretti

Turkcell, yurtdışındaki en büyük yatırımı LifeCell Ukrayna'yı NJJ Capital'e devretmek için sözleşme imzaladı. 5 yıl önce bir dolara dahi alıcısı çıkmayan operatörün satış fiyatının 400 milyon doları aşması bekleniyor

Turkcell, yurtdışı operasyonları arasındaki en büyük yatırımı Lifecell Ukrayna’yı, NJJ Capital’e devretmek üzere sözleşme imzaladı. Sözleşmenin yasal izinler alındıktan sonra geçerli olacağı ve anlaşmanın kapanış fiyatının net olarak belirlenmediği de belirtildi. Uzmanlara göre rakam 400 milyon doları geçebilir.
Turkcell’den 29 Aralık Cuma günü gece yarısına yakın yapılan açıklamada


“Şirketimizin 20 Aralık 2023 tarihli Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde; Şirketimiz bağlı ortaklıklarından Lifecell LLC, LLC Global Bilgi ve LLC Ukrtower hisselerinin tamamının, tüm hak ve borçları ile birlikte NJJ Capital’e devri için hisse devir sözleşmesi 29 Aralık 2023 tarihinde imzalanmıştır. Gelişmeler tam ve zamanında kamuya açıklanacaktır.”

denildi.

1 dolar dahi kâr etmedi

Turkcell’in bu kararından sonra LinkedIn profilinde bir mesaj yayınlayan Lifecell Genel Müdürü İsmet Yazıcı, acığı gerçeği de açıkladı. Yazıcı, İngilizce olarak yayımladığı mesajında

Lifecell Genel Müdürü İsmet Yazıcı

“5 yıl önce 1 dolar fiyata dahi şirketi devralacak kimseyi bulamayan bir şirketten bahsediyoruz.
Hiçbir zaman 1 dolar bile kâr elde edememiş bir şirketten bahsediyoruz
Uzun yıllar süren para yakma operasyonu sırasında, kaybeden bir zihniyet geliştirmiş geliştirmiş bir şirketten bahsediyoruz”

diyerek yüzmilyonlarca dolarlık bu satışın başarılı bir satış olduğunun altını çizdi. Devir işlemi sonrasında kendi yol haritasının ne olacağına dair bir bilgi paylaşmadı.

En büyük yurtdışı operasyon

Turkcell’in Ukrayna’da faaliyet gösteren şirketi Lifecell, 9.1 milyon abonesiyle birlikte Ukrayna’nın üçüncü büyük operatörüydü. Ukrayna, Belarus ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uluslararası faaliyette bulunan Turkcell’in yurtdışı gelirlerinin yüzde 76’sı Ukrayna’dan, yüzde 13’ü Belarus’tan ve yüzde 9’u da KKTC’den geliyor. Turkcell’in, Belarus’ta 1.2 milyon, KKTC’de ise 600 bine yakın abonesi bulunuyor. 2023 yılı üçüncü çeyrek mali sonuçlarına göre Turkcell’in yurtdışı gelirleri toplamı 2 milyar 868 milyon liraydı, şirketin toplam geliri ise 26 milyar lira. Turkcell’in Belarus’taki operasyonu “life:)”, KKTC operasyonu ise KKTC Turkcell ismi ile faaliyet gösteriyor. Turkcell Ukrayna operasyonunda yaklaşk 2.000 kişi çalışıyordu.

Paycell kaldı

Turkcell, Ukrayna’da faaliyet gösteren diğer şirketi Paycell Limited Liability Company “Paycell LLC” hakkında ise açıklama yapmadı. Paycell, tüketici finans servisi, ödeme hizmetleri ve elektronik para hizmetleri alanında faaliyet gösteriyor. Turkcell’in açıklamasında devredilecek olan şirketler mobil operatör Lifecell LLC, çağrı merkezi hizmetleri şirketi LLC Global Bilgi ve kule hizmetleri şirketi LLC Ukrtower olarak belirtildi.

LifeCell markası ne olacak?

Yapılan açıklanmada değinilmeyen bir başka konu ise LifeCell ve Life markası.Turkcell’in hem Türkiye’de hem de yurtdışında Life ve Lifecell markalarını taşıyan hem şirketleri hem de ürün ve hizmetleri bulunuyor. Ukrayna’daki operatörün, devraldığı LifeCell’i yine aynı marka ile mi yoksa bir marka dönüşümü ile mi işleteceği, LifeCell markası devam edecekse Turkcell’in bu markayı taşıyan ürün, hizmet ve şirketlerinde bir değişiklik yapıp yapmayacağı ise açıklamada yer almadı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu