Turkcell davasında mahkeme karar veremedi. Çukurova ve Altimo kendi lehlerine karar çıktığını iddia etti

Turkcell hisseleri konusunda Çukurova Holding ve Rus Altimo grubu arasındaki son davaya bakan İngiliz Privy Council (İngiliz Yüksek Tahkim Mahkemesi) “yeterli bilgi ve belge olmadığı için” karar veremediğini, bu belgelerin ve bilgiliren sağlanmasından sonra karar verebileceğini açıklarken Çukurova Holding ve Rus Altimo birer açıklama yaparak “Mahkeme bizi haklı buldu” dedi.

Mahkemenin verdiği kararın tam metnine buradan ulaşabileceğiniz gibi hukuk mevzuatına vakıf olmayanlar için hazırlanmış ÖZET‘ini de kontrol edebilirsiniz.

Davanın taraflarından gelen açıklamalarda ise mahkemenin karar veremediği davayı kendilerinin kazandığı iddia ediliyor.

Altimo : “Mahkeme Altimo’nun Çukurova’nın temerrüdüne dair iddiasını teyid etti”

“Bugün verdiği karar ile, Privy Council Mahkemesi Cukurova’nin Altimo ile yapmış olduğu kredi sözleşmesini ihlal etmiş olduğunu ve Altimo’nun Turkcell hisselerini haciz yoluna gitmesinin hukuka uygun olduğunu hükme bağlayarak, Altimo’nun Çukurova’nın Turkcell’deki hisselerine el koymasını onaylamıştır.

Privy Council Mahkemesi’nin kararına göre, “Çukurova’nın, Altimo’nun ileri sürdüklerinin yanlış olduğunu gösterme çabalarına rağmen, Altimo’nun iddialarını haksız çıkaracak herhangi bir delil bulunamamıştır.”

Mahkeme ayrıca Çukurova’nın Altimo’nun kötü niyetli olarak hareket ettiği iddialarını da reddetmiştir. Bu meselede söz konusu olan teminatın özel bir durum teşkil etmesini de göz önünde bulundurduğunda, Privy Council Mahkemesi Çukurova’ya, “hisselere el konulması durumunun kaldırılması” olanağını tanımaya karar vermiştir.  Bu olanağın  uygulanmasının  hangi şartlarda olabileceği hakkındaki detaylara  Privy Council Mahkemesi yakın bir gelecekte karar verecektir.

Altimo’nun Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin, “Altimo’nun, Çukurova’nın Altimo ile taraf olduğu kredi sözleşmelerine ilişkin olarak defatle temerrüde düştüğüne dair değerlendirmesini teyid eden Privy Mahkemesi kararı bizi tatmin etmiştir.  Turkcell’e uzun süredir zarar veren bu ihtilafın nihai olarak çözülmesini ivedilikle bekliyoruz.” demiştir. “

Çukorova : Turkcell davasını biz kazandık

“Londra’daki Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi (Privy Council) Turkcell’de ortak hakimiyet hakkı veren hisselerin mülkiyetine dair Çukurova Grubu ile Rus Alfa Grubu arasında yaklaşık 6 yıldır devam eden davada nihai kararını Çukurova lehine verdi.  
Çukurova, 2005 yılında Alfa’nın verdiği bir kredi karşılığında, Turkcell’de dolaylı sahiplik sağlayan hisselerini Alfa’ya rehin vermişti.  Alfa 2007 yılında açtığı davada Çukurova’nın kredi sözleşmesi çerçevesinde temerrüde düştüğünü ve bunun sonucunda sözkonusu hisselere el koyduğunu iddia etmişti.
Britanya Virjin Adaları ilk derece mahkemesi 2010 yılı Mayıs ayında, herhangi bir temerrüt halinin sözkonusu olmadığına, dolayısıyla Alfa’nın el koyma iddialarının geçersiz olduğuna karar vermişti.  Doğu Karayipler Temyiz Mahkemesi 2011 yılında bu kararı bozmuştu.
Davayı nihai temyiz mercii olarak 2012 yılının Ekim ayında dört gün süren bir duruşma ile gören Privy Council (İngiltere’deki en yüksek temyiz mahkemesi) Çukurova lehine karar verdi.  
Privy Council, 30 Ocak 2013 tarihli kararında, Alfa’nın öne sürdüğü teknik temerrüt iddialarından bir tanesinin gerçekleştiğini; ancak bu temerrüdün bilinçli olmadığını ve Alfa’ya herhangi bir zarar vermediğini belirtti ve Çukurova’nın krediyi geri ödeyerek hisseleri geri alma hakkına sahip olduğuna hükmetti.  Mahkeme hisseler üzerindeki rehnin çözülmesinin nihai şartlarını henüz belirlemedi.
Privy Council, ayrıca kararında, Alfa’nın 2005 yılındaki kredi işlemine sözkonusu Turkcell hisselerini ele geçirme amacıyla girdiğini ve Çukurova’nın krediyi geri ödemesini engellemek için bilinçli olarak adımlar attığını da teyit etti.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.