Ana sayfa BT Gündem Turkcell’de yönetim değişiyor!..

Turkcell’de yönetim değişiyor!..

108
0

Turkcell’de Mehmet Emin Karamehmet’in ortakları Rus Alfa ve TeliaSonera Turkcell hisselerini birleştirecekleri yeni bir şirket kuruyor. GSM operatörleri Megafon ve Turkcell’de hisse sahibi olan Altimo ve TeliaSonera bu şirketlerdeki hisselerini devredecekleri yeni bir şirket kuracaklar. Bu şirket ABD’nin New York Stock Exchange borsasında kote olacak.

İki grubun öncelikli olarak kendi aralarındaki yasal sorunları açıklağa kavuşturması daha sonra ise Turkcell’de Mehmet Emin Karamehmet’e karşı olan davalarında fikir birliği etmesi bekleniyor.

Heran geri adım atabilirler

TeliaSonera CEO’su Lars Nyberg bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında Rus Alfa grubu ile ortak şirket kurma planlarının gerçekleşmesi için bazı onay mekanizmalarına ihtiyaç duyduğuna da işaret etti.

1- Çukurova grubu ile olan anlaşmazlıkların çözümü
2- Tanımlanmış dokümanlar üzerinde uzlaşma
3- Telekom otoritesinin onayı.

Rus Alfa Grubu ve Telia Sonera prensipte anlaştıkları hisseleri yeni bir şirkette konsolide etme kararına karşılık her an bu anlaşmadan geri adım atabilecekler.

Yonetimde soz sahibi olamayacaklar

Turkcell’in kuruluş sözleşmesine göre görev yapan 7 yönetim kurulu üyesinden 2’sini Çukurova Grubu, 2’sini Sonera, 2’sini Rus Alfa Grubu ve 1’ini de halka açık hisseleri temsil eden kişilerden seçiliyor.

Turkcell’de yönetim kurulu kararı için salt çoğunluğun değil, 5 üyenin karar vermesi gerekiyor. Sonera ve Alfa grubu hisselerin yüzde 50’sinden fazlasını elde etmelerine rağmen yönetim kurulunda karar için gereken 5 üye koltuğuna sahip olamayacakları anlamına geliyor.

Turkcell’de doğrudan ve dolaylı olarak ortakların hisse yapıları ise şöyle

Turkcell : %13,8 Telia Sonera, %35,2 Halka Açık. %51 Turkcell Holding.

Turkcell Holding: Telia Sonera %47,1. Çukurova Telekom Holding%52,9

Çukurova Telekom Holding : Alfa Telecom Holding %49, Çukurova Holding %51.

Telia Sonera’nın Turkcell’de doğrudan ve dolaylı olarak yüzde 37,8 hissesi bulunuyor.
Halka Açık olan kısım ise yüzde 35,2.