Turkcell’den 2,5 milyar TL’lik rekor ciro

Turkcell’in grup gelirleri geçen çeyreğe göre %10,9, yıllık bazda ise %8,6 oranında artarak tarihinin en yüksek seviyesi olan 2.527 milyon TL (2.327 milyon TL) olarak gerçekleşti.Turkcell Türkiye’nin gelirleri, artan mobil internet gelirleri ve büyüyen faturalı abone bazının katkısıyla %4,8 artış ile 2.174 milyon TL’ye (2.075 milyon TL) yükseldi. Turkcell Türkiye’nin mobil internet gelirleri %71,5’lik artışla 207 milyon TL’ye (121 milyon TL) ulaştı.Grup AVFÖK marjı geçen çeyreğe göre 2,9 puanlık artışla 34,5% (31,6%) olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde AVFÖK marjı %37,1 idi. Grup AVFÖK’ü geçen çeyrekteki 721 milyon TL seviyesinden %20,8 oranındaki güçlü bir artış ile 871 milyon TL’ye yükselirken, geçen yıl kaydedilen 864 milyon TL’ye kıyasla da artış gösterdi.
Turkcell Grubu üçüncü çeyrekte 537 milyon TL (556 milyon TL) net kar elde etti. Geçen çeyrekte kaydedilen 21,4 milyon TL zarara karşın üçüncü çeyrekteki güçlü operasyonel performans ve bir defaya mahsus yansıtılan giderlerin etkisinin geçen çeyreğe kıyasla daha düşük seviyede olması sayesinde karlılık sağlandı.

 

Mali sonuçlarla ilgili bir mesaj yayınlayan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv

“2011 yılının üçüncü çeyreğinde, Turkcell Grup olarak gelirlerimiz yıllık bazda %9 artarak tarihimizin en yüksek seviyesi olan 2,5 milyar TL’ye ulaşırken, AVFÖK’ümüz 871 milyon TL ve net karımız 537 milyon TL gerçekleşti.
Öngördüğümüz gibi, sektörde devam eden agresif fiyat rekabetine rağmen, müşteri memnuniyetine yönelik yaptığımız yatırımlar ve yenilikçi teklifler ile büyüme ivmemizi üçüncü çeyrekte daha da güçlendirdik. Turkcell Türkiye gelirlerimiz yıllık bazda %5 büyüme ile yeniden artış eğilimine geçti. Operasyonel karlılığımız bir önceki çeyreğe göre %19 artarken, aynı dönemde 368.000 net müşteri kazanımı ile tercih edilen operatör olduk.
2007 yılından bu yana, Türkiye’nin ve pazarın yüksek büyüme potansiyeline inanarak yaptığımız 3G ve fiber optik yatırımlarımız sayesinde mobilite, internet, akıllı cihaz ve uygulama alanlarındaki liderliğimizi sürdürerek müşterilerimiz ve Türkiye için değer yaratıyoruz. Akıllı telefon pazarında, Turkcell T10’dan sonra Turkcell T20 ile, iyi internet deneyimini uygun fiyata müşterilerimize ulaştırarak genişbant interneti Türkiye’de yaygınlaştırıyor ve liderliğimizi pekiştiriyoruz. Dünya çapında örnek gösterilen mobil genişbant teknolojimiz ile mobil internet alanındaki güçlü büyümemizin devam etmesini bekliyorum.
Almış olduğumuz aksiyonlar ile 3. çeyrekte de, mobil internet gelirlerimizdeki güçlü büyüme yıllık bazda %71,5 artış ile devam ederken, mobil internet ve servis gelirlerimizin toplam Turkcell Türkiye gelirlerimiz içeresindeki payı %24,3’e ulaştı. Aynı çeyrekte, sabit genişbant odağımıza paralel, Turkcell Superonline gelirlerini %36 artırdık.
2011 yılının üçüncü çeyreğinde, Grup şirketlerimizin gelire katkısı bir önceki yıla göre %40 arttı ve konsolide AVFÖK içindeki payları %9’dan %14’e yükseldi.
Başarımızın temel unsuru olan çalışanlarımız ile birlikte, Turkcell’de yeni başarılara imza attığımız için gururluyum. Müşterilerimiz, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve hissedarlarımıza destekleri için teşekkür ederim.”

dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu