Turkcell’den çevreci atak

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Turkcell şebekesinde kurduğumuz 239 çevre dostu baz istasyonumuzda güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanarak bir yılda 10 milyon kilovatsaat enerji tasarruf ediyoruz. Bu miktar, 4 kişilik bir ailenin 46 bin 521 günlük, diğer bir deyişle 127 yıllık elektrik tüketimine eşit” dedi.AA muhabirine açıklama yapan Öztürkler, sosyal, ekonomik ve çevresel sorumlulukları yerine getirmenin Turkcell’in iş öncelikleri arasında yer aldığını söyledi. Teknolojide olduğu gibi, toplumda çevre bilincinin yaygınlaştırılması konusunda da liderlik yapmayı hedeflediklerini belirten Öztürkler, çalışanlar, bayiler, iş ortakları ve tedarikçiler ile toplumda çevre bilincini artırmak amacıyla yola çıktıklarını dile getirdi.

Çevreyle ilgili projeleri adım adım hayata geçirdiklerini ifade eden Öztürkler, “Bu kapsamda, şirket içi operasyonlarımızda tüm kaynaklarımızı daha tasarruflu kullanmaya özen gösteriyoruz. Sürdürülebilir çevreci uygulamalara ve alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapma arzusundayız” dedi.

Dünyadaki karbondioksit emisyonunun yüzde 0,14’ünün, enerji tüketiminin ise yüzde 0,12’sinin mobil iletişim şebekelerine ait olduğunu söyleyen Öztürkler, şöyle konuştu:

“Bu oranlar seyahat ve taşımacılık sektörü için aynı sırayla yüzde 20 ve yüzde 23’e karşılık gelir. Bir mobil telefon kullanıcısının ürettiği yıllık karbondioksit emisyonu, ortalama bir aracın otoyolda 1 saat kullanılmasına denktir. Mobil iletişimde, teknolojideki ilerlemelere, abone sayısı artışına rağmen enerji tüketimi artmadı, 1995 yılındaki miktarlarda sabit kaldı. Mobil iletişim sektörünün gelişmesi, seyahat ihtiyacını azalttı, akıllı ev ve ofis ortamları sayesinde karbondioksit emisyonunun azalmasına katkı sağladı.”

-ÇEVRE DOSTU BAZ İSTASYONLARI-

Turkcell’in çevreci projelerinden olan ve uzun zamandır geliştirme ve saha deneme çalışmaları sürdürülen GSM kulelerinde rüzgar türbini kullanılması projesinin deneme aşamasının başarı ile tamamlandığını anlatan Öztürkler, dünyada bu alanda ilk olan uygulamanın tamamen Turkcell’de çalışan mühendislerin bilgi birikimiyle üretildiğini ve şu anda 217 baz istasyonunda bu sistemin kullanıldığını belirtti.

Öztürkler, elektrik şebekesinin olmadığı yerlere dahi mobil iletişim götürmek üzere geliştirdikleri, güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışan ilk hibrid baz istasyonunu ise Bodrum İkizadalar’da 1999’da kurulduğunu hatırlattı. Öztürkler, “Şu anda 22 noktada çevre dostu hibrid baz istasyonlarımız tam kapasite çalışıyor. Optimizasyon çalışmalarının ardından uygulama yapılacak baz istasyonu sayıları giderek artacak” dedi.

Baz istasyonlarında enerji tasarrufu için Turkcell’in başka uygulamaları da olduğuna dikkati çeken Öztürkler, istasyonların soğutmasında kullanılan “pasif soğutma sistemi ve invertörlü klima uygulaması” ile baz istasyonlarının farklı çalışma sıcaklıkları olan sistemlerini bölümlere ayırıp, izole ederek klimaların boyutlarının ve çalışma sürelerinin düşürüldüğünü söyledi. Böylece, baz istasyonlarının enerji tüketimlerinin azaltıldığını belirten Öztürkler, şunları kaydetti:

“Sistem odaları bölünmemiş halde istasyonun enerji sarfiyatı ortalama 4,5 kilovatsaat iken, bölünme yapılarak 14 günlük deneme çalışmasında yüzde 50 tasarruf sağlandı ve tüketim 2,25 kilovat saat oldu. Sistem odası bölünmesinden sonra klima daha az çalıştığı için çevreye salınan gaz miktarı da bu ölçüde azalmış oldu. Hibrid baz istasyonları’nın yanı sıra ‘pasif soğutma sistemi ve invertörlü klima uygulaması’ ile bir yılda toplam 10,7 Milyon kilovatsaat enerji tasarrufu bekliyoruz. Turkcell olarak 2010 sonuna kadar şebekemizde hibrid ve hibrid olmayan tüm çevre dostu sistemler için yatırım rakamımız 5 milyon dolara ulaşacak. Şu anda çalışan toplam 239 çevre dostu baz istasyonu 4 kişilik bir ailenin 46 bin 521 günlük, diğer bir deyişle 127 yıllık elektrik tüketimi kadar enerji tasarruf ediyoruz.”

-DİĞER ÇEVRECİ PROJELER-

Turkcell’in binalarında musluklardan akan kullanım suyunun tazyiki azaltılarak su tüketimini yüzde 20 oranında azalttıklarını dile getiren Öztürkler, Turkcell’in tüm kontör kartlarının poşetlenmesi uygulamasından vazgeçerek, plastik kullanımını yüzde 95 oranında azalttıklarına dikkati çekti.

Kağıt tasarrufunu teşvik etmek amacıyla faturaları e-posta ve mesaj yoluyla gönderme uygulamaları bulunduğunu hatırlatan Öztürkler, e-fatura hizmetinden yararlanan 2,2 milyon müşterinin yararlandığını kaydetti. Öztürkler, “Bu sayede 2009 yılında 41 milyon A4 kağıt karşılığı 193 ton kağıt ve 3 bin 900 ağaç, bu yıl da bu güne kadar kadar 21 Milyon A4 kağıt karşılığı 100 ton kağıt ve 1 bin 995 ağacımız kurtarıldı.

Fiziksel kontör yerine dijital kontör satışı ile 1,5 senede böylece 45 ton kağıt tasarrufu sağlandığına işaret eden Öztürkler, ürün ve servis tanıtım föylerinin kaldırılması ile 42 Ton kağıt tasarrufu gerçekleştiğini kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu