Turkcell’den de rekor geldi

Turkcell, 2012 yılı ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup gelirleri, yüzde 37 oranında büyüyen grup şirketleri ve Türkiye’de yıllık yüzde 6 büyüyen mobil ses gelirlerinin katkısıyla 2,56 milyar TL olarak gerçekleşti. Konsolide gelirlerini yıllık bazda yüzde13 oranında büyüten Turkcell, böylece son üç çeyrek üstüste çift haneli gelir artışı sağlamış oldu. Grup AVFÖK’ü, bir önceki yıla kıyasla yüzde8 büyüyerek 779 milyon TL’ye yükselirken, 2012 ikinci çeyrek net karı 534 milyon TL oldu. Turkcell’in 2012 ilk yarıyıl gelirleri de yüzde13 artışla 4,9 milyar TL oldu ve tüm yarıyıl gelirleri içerisinde en yüksek seviyeye ulaştı.

Abone de ARPU da arttı
Turkcell’in faturalı abone sayısı bir önceki çeyreğe göre 600 bin artışla 12,6 milyona ulaşırken toplam abone sayısı bir önceki çeyreğe  göre 200 bin artışla 34.7 milyon oldu. Abone başı aylık ortalama kullanım yıllık yüzde14 artışla 250 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil internet gelirlerindeki artışın da etkisiyle bir önceki yıla göre yüzde6 oranında artarak 20,7 TL oldu.

Turkcell T serisi telefon satışları 500 bini aştı
Turkcell’in 2012’nin ikinci çeyreğinde mobil internet gelirleri yıllık yüzde 44 oranında artarak 240 milyon TL oldu. Bu artışta yıllık bazda yüzde71 (2 Milyon adet)  artarak toplam 4,8 milyona ulaşan şebekedeki akıllı telefon sayısı etkili oldu. En zengin cihaz portföyüyle akıllı telefon satışlarında lider konumda bulunan Turkcell İletişim Merkezleri bu başarıya büyük katkı sağlarken mobil genişbantı Türkiye’ye yayma vizyonu ile pazara sürülen Turkcell markalı T serisi akıllı telefon satışları 500 bini aştı. Turkcell kısa süre önce lanse edilen Turkcell MaxiPLUS5’in yanı sıra iş dünyası için tasarlanan Turkcell MaxiPRO5’i de yakın zamanda müşterilerinin beğenisine sunacak.

Turkcell 3G 3 yaşında
3G’nin lanse edildiği 2009 Temmuz ayından bu yana geçen zamanda toplamda 22,5 milyon kayıtlı aboneye ulaşan Turkcell, 3G şebekesi üzerinde toplam 54340 TeraByte (yaklaşık 12 milyon DVD) büyüklüğünde data alışverişi taşıdı. Mobil internet trafiği 3G’nin henüz Türkiye’ye gelmediği 2009’un ikinci çeyreğine kıyasla 2012’nin ikinci çeyreğinde 69 kat artarken abone başı mobil internet kullanımı yaklaşık 32 katına çıktı. Aynı dönemde kullanılan MB başına birim fiyatlar ise yüzde94 oranında azaldı. Böylece Turkcell 3G aboneleri 32 kat fazla bilgiye çok daha uygun fiyatlar ve çok daha büyük hızlarla ulaştılar.  

Turkcell Superonline ve Ukrayna life:)’tan örnek performans
Turkcell’in yurtiçindeki ve yurtdışındaki iştirakleri başarılı performansa önemli katkılar sağlamaya devam etti. Türkiye’yi saniyede 1000 Mb hızlı fiber internet ile tanıştıran Turkcell Superonline 2012’nin ikinci çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda yüzde55 artırarak 162 milyon TL’ye yükseltti. Türkiye’nin “ışık hızında” fiber internet hizmeti sunan ilk ve tek operatörü olan Turkcell Superonline’ın fiber internet abone sayısı da 342 bine ulaşırken Turkcell Superonline’ın sunduğu 1000 Mbps hızla Türkiye, internet hızında dünyada ilk sırada yer aldı. 7,4 milyon aktif abonesiyle Ukrayna’nın en yenilikçi operatörü olan life:) gelirlerini yüzde13 artırarak son 5 çeyrektir üst üste yüzde25’in üzerinde AVFÖK marjı gerçekleştirmeyi başardı. Ayrıca Ukrayna life:) ilk kez pozitif VFÖK elde ederek de örnek bir performansa imza attı.

Ciliv: Türkiye’ye yatırıma devam…  
Turkcell’in 2012 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “

“2012 yılına güçlü bir başlangıç yapan Turkcell Grubu yılın ikinci çeyreğinde de çift haneli büyümesini sürdürdü. Konsolide gelirler yıllık bazda yüzde13 artarak 2,6 milyar TL’ye, AVFÖK %8 artışla 779 milyon TL’ye, net kar ise 534 milyon TL’ye ulaştı. Turkcell Grubu çeyrekteki bu başarısıyla ikinci çeyrek ve ilk yarıyıl dönemleri içerisinde en yüksek gelir rakamına da ulaşmış oldu.
Türkiye mobil iletişim pazarındaki yoğun rekabete rağmen müşteri bazımızı korumadaki kararlılığımız ve müşteri memnuniyetini artırmak için aldığımız aksiyonların başarısı sayesinde toplamda 192 bin yeni müşteri kazanarak 34,7 milyon müşteriye ulaştık. Bu dönemde, faturalı müşteri bazımız ise yaklaşık 536 bin arttı. Turkcell Türkiye hızlanarak büyümeye devam ederken, bu çeyrekte toplam gelirleri geçen yıla göre yüzde 9 arttı. Ses işimiz yüzde 6 büyürken, mobil genişbant işimiz yüzde 44 büyüdü.
Bu çeyrekte de 3G ve fiber internet altyapımıza yaptığımız yatırımlar ile daha kaliteli ve daha zengin bir iletişim deneyiminin önünü açmaya devam ettik. Mobil genişbantı Türkiye’ye yayma vizyonu ile oluşturduğumuz geniş akıllı telefon portföyümüzün önemli bir parçası olan Turkcell markalı akıllı telefonlarımız ile de müşterilerimizin kullanım alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyoruz. Kısa bir süre önce, Turkcell markalı akıllı telefon portföyüne Turkcell MaxiPLUS5 ile bir yenisini daha ekledik ve çok yakında iş dünyası için tasarlanan Turkcell MaxiPRO5’i müşterilerimizin beğenisine sunacağız.

Grup şirketlerimiz, başarılı sonuçları ile Turkcell Grubunun büyümesini önemli ölçüde desteklemeye devam etti. Türkiye’yi fiber internet ile tanıştıran Turkcell Superonline 2012 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 55 büyüdü. AVFÖK marjını ilk kez yüzde 30 seviyesinin üzerine taşımayı başaran Ukrayna operasyonumuz ise ABD Doları bazında yüzde 13 büyürken, ilk defa pozitif VFÖK kaydetti.
Turkcell olarak müşterilerimize en iyi deneyimi sunmak, onların memnuniyetini en üst düzeyde tutmak ve onlara daha yakın olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu vizyonla her zaman Türkiye’yi ve faaliyet gösterdiğimiz diğer pazarları ileri taşıyacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Başarı hikayemizde daima bizimle birlikte olan müşterilerimiz, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve hissedarlarımıza teşekkür ederiz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.