Turkcell dergilik ve Turk Telekom e-dergi’ye KDV zammı

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesine göre yeni yıldan itibaren e-dergi, e-gazete ve e-kitapta uygulanan katma değer vergisi oranları yüzde 18’e çıkartıldı. Halen e-gazete ve e-kitapta KDV yüzde 1 e-dergi’de ise yüzde 8 olarak uygulanıyordu. Katma değer vergisinin artırılması ile birlikte Turkcell ve Türk Telekom tarafından sunulan dergilik ve e-dergi uygulamalarının fiyatlarının artması ve mobil haberleşme hizmet paketlerinde yer alan bu servislerdeki vergi artışı ile mobil haberleşme paket ücretlerinin artması ise kaçınılmaz oldu.Türkiye e-yayınları sevdi
İlk olarak Turkcell’in başlattığı dergilik uygulaması ile günlük gazete ve dergileri belirli bir aylık ücret veya paket ücreti ile elektronik ortamda okumaya başlayan Türkiye, Türk Telekom’un da başlattığı e-dergi uygulaması ile bu hizmete neredeyse tüm cep telefonlarından erişilebilir hale geldi.
Turkcell’in Kasım 2018 verilerine göre dergilik uygulamasında 15 milyon 188 bin dergi okunurken, 994 bin adet de gazete indirildi. Yılbaşından itibaren Turkcell dergilikten indirilen dergi sayısı 70 milyonu geçti.
Bu uygulama ile abonenin cebinden çıkan yaklaşık 100 milyon lira devletin cebine girecek. Bunun yanında, yayıncıların da KDV iadesi kayıpları ortaya çıkacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.