Turkcell, dokuz kişilik yönetim kurulu takımını oluşturdu

Turkcell'in 15 Nisan 2021'de yapılan genel kurul toplantısında yönetim kurulu üye sayısını dokuza çıkardı, kar payı dağıtım tarihlerini belirledi

Turkcell’in 15 Nisan 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantısında, yönetim kurulu üyesi sayısı 9’a tamamlandı. Mevcut 6 yönetim kurulu üyesinde herhangi bir değişikliğe gidilmezken, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı,  Halkbank eski genel müdürü Hüseyin Arslan ve Julian Michael Sir Julian Horn-Smith Turkcell Yönetim Kurulu’na girdi. Daha önce bağımsız yönetim kurulu olarak görev yapan Tahsin Yazar ise bu sefer Türkiye Varlık Fonu adına yönetim kuruluna girdi. Yeni yönetim kurulu 3 yıl görev yapacak.

Ekim Ayında Üye Sayısı 9’a çıkarılmıştı

Türkiye Varlık Fonu’nun, ekim ayında Turkcell hissedarı olmasının akabinde toplam 7 olan yönetim kurulu üye sayısı 9’a çıkarılmıştı. Son atanan Figen Kılıç ile birlikte Turkcell yönetim kurulunda sadece 6 isim görev yapıyordu. Bugün gerçekleştirilen genel kurul sonrasında 9 üyelik yönetim kurulu tamamlandı.

Yönetim Kurulu’nda kimler var?

Turkcell Yönetim Kurulu’na, halen üye olarak görev yapan Bülent Aksu, Figen Kılıç, Hüseyin Aydın ve Tahsin Yazar’a ilaveten Şenol Kazancı Türkiye Varlık Fonu tarafından aday gösterilirken, yine mevcut üyelerden Afif Demirkıran ve Nail Olpak’ın yanında Hüseyin Arslan da bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak atandı. Ayrıca, Turkcell’in Rus ortağı Mikhail Fridman’ı (IMTIS Holding) temsilen de Julian Michael Sir Julian Horn-Smith atandı.

Temettü üç taksitte ödenecek

2020 faaliyet yılı kar dağıtımı hakkında gündem maddesine ilişkin 16.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararının oylanması neticesinde; 2020 yılı hesap dönemine ilişkin 1 TL nominal değerli beher pay için brüt 1,1753578 TL (net 0,9990541 TL) nakit kar payına tekabül eden, brüt 2.585.787.148 TL tutarındaki karın, ilan edilen kar payı dağıtım tablosu ve pay başına kar payı bilgileri tablosu uyarınca, üç eşit taksit halinde gerçekleştirilmesine, her bir taksitin sırasıyla 30 Nisan 2021, 30 Temmuz 2021 ve 27 Ekim 2021 tarihlerinde ödenmesine karar verilmiştir.

Turkcell’de hisse devri tamamlandı

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu