Ana sayfa BT Gündem Turkcell’e yarım milyar vergi cezası

Turkcell’e yarım milyar vergi cezası

173
0

Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’ye 211,1 milyon TL Özel İletişim Vergisi ve 316,6 milyon TL vergi ziyaı olmak üzere 527,7 milyon TL vergi cezası kesildi Söz konusu cezanın 2008-2012 yılları arasında bayi kanalı ile Turkcell’in son kullanıcı kontörlü fiyat satışları arasındaki farktan oluşan vergilerin ödenmemesinden kaynaklandığı rapor edildi.

Turkcell’den AÇIKLAMA

Şirketimize tebliğ edilen Vergi İnceleme Raporuna göre 2008-2012 dönemi için, Şirketimiz distribütörleri tarafından yapılan ön ödemeli kart satışlarında ÖİV ile ilgili ek talepte bulunulmuş olup, Büyük Mükellefler Vergi Dairesince Şirketimize 211,1 milyon TL ÖİV aslı ve 316,6 milyon TL vergi ziyaı olmak üzere toplam 527,7 milyon TL tutarında vergi tarhiyatı yapılmıştır.

Şirketimiz, tabi olduğu mevzuat ve sektör uygulamalarına paralel, bünyesinde oluşan tüm haberleşme hizmet bedelleri (ön ödemeli kart/TL satışlarından oluşan brüt satış tutarları dahil) üzerinden ÖİV’yi hesaplayıp hali hazırda Devletimize ödemektedir.

Mevzuat gereği abonelerimize distribütörlerce yapılan nihai TL/kontör satış fiyatları şirketimizce belirlenmemektedir. Diğer bir deyişle, TL/kontörlerin piyasadaki satış fiyatları şirketimizden bağımsız olarak, distribütörler tarafından piyasa şartları, pazarda oluşan arz ve talep dengesi, rekabet ve benzeri değişkenler sonucunda belirlenmektedir.

Buna karşılık, vergi mevzuatındaki belirsizlikler nedeniyle, satış kanalının elde ettiği ve üzerinde tasarrufumuz olmayan nihai satış bedelleri üzerinden mükellefi olmadığımız bir verginin ödemesinin talep edildiği anlaşılmaktadır.

Şirketimiz tarhiyatı yapılan vergi aslı ve cezası hakkında ilgili mevzuat uyarınca tüm yasal haklarını kullanacaktır