Turkcell genel kurulunda, üç yeni yönetim kurulu üyesi seçildi.

Turkcell’in 29 Mart Perşembe günü gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında, ortaklara 1.9 milyar TL kar payı dağıtılmasına, 3 yönetim kurulu üyesinin değiştirilmesine karar verildi. Şirketin, İstanbul Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen genel kurul toplantısında, şirketin esas sözleşmesinin değiştirilmesine ilişkin madde reddedilirken, bir önceki gün, Yönetim Kurulu’nun almış olduğu vakıf kurma kararı ise genel kurul tarafından onaylandı.Şirket, hissedarlarına, üç eşit taksitte brüt 1.9 milyar lira, net 1 milyar 615 milyon lira temettü ödemesi gerçekleştirecek. Ödemeler en geç 18 Haziran 2018, 17 Eylül 2018 ve 17 Arılık 2018 tarihlerinde üç eşit taksit halinde gerçekleştirilecek.
Üç yeni yönetim kurulu üyesi
Şirketin bağımsız yönetim kurulu üyelerinin yerine SPK mevzuatı uyarınca yeni bir aday seçilmesine ilişkin süreç başlatılmadığı için bu konuda herhangi bir görüşme yapılmadı. Şirketin kurucu hissedarlarından Murat Vargı Holding temsilcisi, mevcut yönetim kurulu üyelerinin tamamının görevine devam etmesi isteğini dile getirmesine karışılık, bağımsız olmayan yönetim kurulu üyelerinden Jan Erik Rudberg yerine, Turkcell’in en büyük üç ortağından Rus LetterOne şirketini temsilen Mustafa Kıral (LetterOne, Başkan Yardımcısı), Erik Belfrage yerine Çukurova Holding’i temsilen Hasan Tuvan Yalım (Avukat) ve Mehmet Bostan’ın yerine şirketin dolaylı olarak en büyük hissedarı Telia Company’i temsilen Ingrid Maria Steinmark (Telia Başkan Yardımcısı) yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 2013 yılında Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Bekir Pakdemirli ise yönetim kurulu üyeliğine devam ediyor. Turkcell’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Hilmi Güler ve Attila Koç ise bağımsız üyeler olarak görevlerine devam ediyor.
Turkcell yönetim kurulunda karar alınması için 7 üyeli kurulda 5 üyenin oyu gerekiyor.
Turkcell Genel Kurul’unun tutanağına bu linkten ulaşabilirsiniz. 
Turkcell’den yemek kartı şirketi
Öte yandan, Turkcell’in dün (28 Mart Çarşamba) Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre, şirket Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri’nin (TÖHAŞ) alınacak faaliyet izni kapsamında, sistem işletmeciliği ve 6493 sayılı Kanun’un izin verdiği diğer faaliyetleri yürütebilmek amacıyla özel ve kamu şirketleri ile birlikte kurulması planlanan ortak ödeme şirketine kurucu olarak iştirak etmesine karar verdi. Ayrıca, yine dün yapılan ikinci bir şirket hamlesi de yemek kartına yönelik. Turkcell yine TÖHAŞ ve/veya başka bir Turkcell Grup şirketinin, kamu ve/veya özel şirketler ile birlikte eşit paya sahip olması şartı ile ortak bir yemek kartı şirketi hayata geçirilmesi planlanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu