Turkcell hem gelirlerini hem kârını katladı, hedeflerini büyüttü

Turkcell grup gelirleri yüzde 77,3 artarak 26 milyara, net kâr yüzde 128,7 artışla 11.3 milyar liraya yükseldi.

Turkcell, yılın üçüncü çeyreğini güçlü mali ve operasyon performansı ile geride bıraktı. 586 bin mobil abonenin, 48 bin fiber abonenin eklendiği çeyrekte gelirler yüzde 77,3, FAVÖK yüzde 88,9 artış gösterdi.
Turkcell’in çiçeği burnunda genel müdürü Dr. Ali Taha Koç, Turkcell’in mali sonuçlarını şu açıklamasıyla değerlendirdi.

Üçüncü çeyrekte, enflasyonun tekrardan hızlanmasına karşı, yeni ekonomi yönetiminin kabul görmüş iktisat politikalarına yönelimi ve piyasaya güven veren Orta Vadeli Program (OVP) ile enflasyonla mücadelenin öncelik kazanması piyasalarda olumlu etki yarattı. Yaz aylarında artan hareketlilik ve Eylül ayında okulların yeniden açılması operasyonlarımızı olumlu etkiledi. Abone sayımızdaki artış, istikrarlı fiyat düzenlemelerinin devam etmesi ve müşterileri üst paketlere taşıma stratejimize ek olarak dijital servislerimiz, techfin ve uluslararası işlerimizin de desteği ile güçlü bir çeyreği daha geride bıraktık.

Grup gelirlerimiz yıllık bazda yüzde 77,3 büyüyerek 26,0 milyar TL’ye ulaştı. Ayrıca, personel ücretlerindeki artışa rağmen, gelirlerimizdeki güçlü büyüme sayesinde FAVÖK yüzde 88,9 artışla 11,3 milyar TL’ye yükseldi ve FAVÖK marjı 2,6 puan iyileşerek yüzde 43,5 olarak gerçekleşti. Güçlü operasyonel sonuçlarımızı destekleyen etkin risk yönetimi ile net kârımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 128,7 artarak 5,5 milyar TL’ye ulaştı. Öte yandan, Şubat ayında yaşanan afet dolayısıyla depremzedelere yapacağımız bağışın ilk bölümünü Eylül ayında gerçekleştirdik. Faturalı müşteri bazımızdaki artış ilk üç çeyrekte 1,1 milyonu aştı.

586 bin mobil abone

Yılın ikinci çeyreğinde başlayan ve üçüncü çeyrekte de etkisini sürdüren ve artan rekabet, Mobil Numara Taşıma (MNT) pazarını etkilemeye devam ediyor. Pazarda fiyat seviyelerinin genel olarak yükselişi devam ederken, rakiplerin agresif kampanyalarını gözlemledik. Turkcell olarak, bu kampanyalara dönem dönem yanıt versek de fiyatlama odağımızdan vazgeçmeden abone kazanımımızı sürdürdük. Enflasyona yönelik fiyatlandırma odağımıza uygun olarak, mobil segmentte Ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz fiyat düzenlemeleri rekabet tarafından da gerçekleştirildi. Alternatif data çözümleri sunan servis sağlayıcıların yaratmış olduğu baskıya rağmen, turist sayılarındaki artış ve mevsimsel faktörlerin olumlu etkilerine ek olarak, müşterilerin ihtiyacına yönelik değer tekliflerimiz ve stratejilerimiz sayesinde, 392 bin faturalı ve 193 bin ön ödemeli olmak üzere toplamda 586 bin mobil abone kazandık. Müşterilerimizi üst seviye paketlere taşıma yeteneğimiz ve fiyat düzenlemelerinin artan katkısı ile, mobil bileşik ARPU yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 87,0 artış kaydetti.

Fiber abonede limitli artış

Öte yandan, sabit tarafta geçtiğimiz yıllarda yapmış olduğumuz yatırımlarımız ile hızlanan yaygınlaşma ve okula dönüş döneminde talep artışıyla birlikte, toplamda net 48 bin yeni fiber abone kazandık. Müşterilerimizin artan hız ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sunulan yüksek hızlı fiber internet paketlerimiz ilgi görmeye devam ederken, 100 Mbps ve üzeri hızları tercih eden abonelerimizin bazımızdaki oranı artıyor. Fiyat düzenlemelerini abonelerimize daha zamanlı yansıtabilmek için tekliflerimizin çoğunluğunu 12 aylık paketlere dönüştürdük. Bu stratejilerimiz sayesinde sabit fiber ARPU geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63,1 ile güçlü artış gösterdi.

Ülkemizin ve dünyanın geleceğinde önemli bir yere sahip olan dijital dönüşümün öncüsü olarak faaliyetlerimize bu çeyrekte de hız kesmeden devam ettik. Dijital servislerimizin yayılımını artırma odağımız ile dijital servis ve çözümlerimizin tekil ücretli kullanıcı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 5,8 milyona ulaştı. BTK verilerine göre ikinci çeyrekte pazar payını artıran tek platform olan TV+’ın IPTV aboneleri 1,4 milyona ulaştı.

Dijital iş servislerinde 2.6 milyarlık kontrat

Şirketlerin dijitalleşme ihtiyaçlarına yönelik olarak uçtan uca özelleştirilmiş projelerimizin katkısıyla dijital iş servislerimizin gelirleri bu çeyrekte yıllık bazda yüzde 76 artarak 1,8 milyar TL’yi aştı. Veri merkezi ve bulut servislerimiz güçlü büyümesine devam ederken sistem entegrasyon ve yönetilen hizmetler projelerinden önümüzdeki dönemlerde gelire dönüşecek olan toplam 2,6 milyar TL kontrat değerine (backlog) sahip durumdayız.

Fintech büyümesi devam ediyor

Bu çeyrekte de Grup büyümesine destek sağlayan techfin şirketlerimiz Paycell ve Financell güçlü performanslarını sürdürdü. Türkiye’nin dijital finansal hizmetler platformu Paycell bu çeyrekte yıllık yüzde 112,3’lük bir artışla gelirlerini 518 milyon TL seviyesine taşıdı. Paycell’in bayrak gemisi “Sonra Öde”nin hacmi geçen yılın aynı dönemine göre 2.6 katına gelerek 2,5 milyar TL hacme ulaştı. Paycell ayrıca çeyrekte Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarında Financell iş birliğiyle “Paycell Alışveriş Limiti”nin lansmanını gerçekleştirdi. Öte yandan farklı alanlarda hizmet veren müşterilere erişimini artıran Financell’in kredi portföyü 5,7 milyar TL’ye yükseldi. Yeni ürün, projeler ve ortalama faiz oranlarının artışı ile
Financell’in yıllık bazda gelirleri yüzde 103,7 büyüyerek 516 milyon TL seviyesine ulaştı.

Hedefler yukarı yönlü güncellendi

Güçlü ilk dokuz ay performansımızı esas alarak 2023 yılı için gelir büyümesi ve FAVÖK beklentimizi sırasıyla yaklaşık yüzde 73 ve yaklaşık 39 milyar TL olarak yukarı yönlü güncelliyoruz. Operasyonel yatırımların satışa oran hedefimizi yaklaşık yüzde 22 olarak koruyoruz.

Teknolojik ilerleme ve inovasyon

Dr. Ali Taha Koç, mali sonuç bültenindeki açıklamalarına ise Turkcell’deki hedeflerini duyurarak başladı. Koç, Turkcell’deki hedeflerini şöyle özetledi

Türkiye’de iletişim teknolojilerinin öncü kurucusu olan Turkcell’in Genel Müdürü olarak atanmış olmaktan gurur duyuyorum. Kamuda ve global teknoloji şirketlerinde elde ettiğim bilgi birikimi ve zengin deneyimlerden faydalanarak yeni görevimde Turkcell’in Türkiye’nin dijital egemenliğindeki öncü konumunu daha da ileriye taşımaya kararlıyım. Gelişmiş teknolojik yeteneklerimizi kullanarak ve inovasyonu teşvik ederek toplum için daha parlak bir dijital gelecek yaratmayı hedeflerken, ekip arkadaşlarım ile beraber Turkcell’i ülkemizin teknoloji dönüşümünün liderliğine taşıyacağız.

Turkcell’in üçüncü çeyrekteki performansı, şirketin güçlü iş modelini, alanının en iyisi çalışanlarını ve müşteri memnuniyeti odaklı teknolojik yeteneklerini kanıtlar nitelikte. Gelecek döneme baktığımda temel amacım Turkcell’in telekomünikasyon ve teknoloji pazarındaki konumunu güçlendirerek sürdürmek olacak. Turkcell’in genlerinde olan potansiyeli açığa çıkartabilmek için, teknolojik ilerleme ve inovasyona daha fazla odaklanmayı, sürdürülebilir büyüme sağlamayı ve Turkcell hissedarlarına değer yaratmayı amaçlıyorum.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu