Turkcell’i ele geçirmek için Rus-İsveç ortaklığı…

Her defasında Turkcell’i yabancılaştırmak istemediklerini, Turk kalmak istediklerini belirten Turkcell’in ortakları TeliaSonera ve Rus Alfa Grubu’nun Altimo şirketi Turkcell’i ele geçirmek için işbirliği yaptıklarını alanen ilan ettiler.

Turkcell’de uzun süredir süre giden ortaklar arası tartışma küçük yatırımcıya zarar vermeye devam ederken şirketin performansını da etkiliyor. Şirketin kurucu ortağı TeliaSonera şirket yönetiminin bağımsız olmadığı iddiası ile yönetim kurulu başkanının değiştirilmesi talebini her genel kurul öncesi masaya getirirken “şiketi ele geçirmek” gibi bir niyetleri olmadığını da medya kanalıyla kamuoyuna aktarıyor.

Ancak dün TeliaSonera ve Altimo tarafından yapılan açıklamalar, her iki grubun da amaçlarının sadece ve sadece şirket yönetimini ele geçirmek ve kendi çıkarları doğrultusunda şirketi yönetmek olduğunu gösteriyor. İki grup da farllı farklı basın açıklamaları ile ortak bir söylemde bulunuyorlar

“Turkcell’in yönetimini ele geçirmek için işbirliği içindeyiz”  

İşte Telia Sonera ve Altimo’nun basın açıklamalarından çarpıcı bölümler…

ALTIMO

Kasım 2009’da Altimo ile TeliaSonera gerek kendi aralarındaki, gerekse Çukurova ile sürüp giden hukuki anlaşmazlıkların bir çözüme kavuşturulabilmesi için işbirliğine gidecekleri yönünde bir anlaşma imzalamıştır. Kasım 2009’da gerçekleştirilen 50 milyon dolarlık ödemeyle Ekim 2011’de gerçekleştirilen 100 milyon dolarlık ödeme, TeliaSonera ve Alfa’nın Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tahkim kurulu kararının yerine getirilmesi amacıyla güçlerini birleştirmeye gitmeleri ve TeliaSonera’nın Turkcell Holding hisseleri üzerindeki isteminden vazgeçmesiyle bağlantılıdır. Söz konusu ödemelerin hiçbiri Turkcell’in operasyonları, yönetimi ya da performansıyla ilgili olmayıp Turkcell’in hissedarları arasında süren mevcut anlaşmazlıklarla ilişkilidir.

TELIASONERA

TeliaSonera ile Altimo, Çukurova ile aralarında süren hukuki ihtilafları çözme yönündeki çabalarını birleştirme konusunda Kasım 2009’da ile bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşmanın bir parçası olarak, hukuki anlaşmazlıkların tatmin edici bir şekilde çözümlenmesi şartıyla,  Çukurova’nın Turkcell’deki dolaylı payı Altimo tarafından alınacaktır.

Eylül 2011’de Milletlerarası Ticaret Odası (MTO) tahkim heyeti, nihai kararını açıklayarak Çukurova’nın TeliaSonera’ya, faiz ile birlikte 932 milyon ABD doları tutarında tazminat ödemesine hükmetmiştir. MTO tahkim heyetinin nihai kararı ve Doğu Karayıp Adaları Yüksek Mahkemesinin Altimo lehine yakın zamanda vermiş olduğu karar, hukuki anlaşmazlıkların çözülmesine doğru atılmış önemli adımlardır. TeliaSonera ve Altimo, bu kararların icrası ve Turkcell’i gereğinden fazla uzun zamandır etkileyen ihtilafa hızla bir çözümün üretilmesi için güçlerini birleştirdiler.

Kasım 2009’da yapılmış olan 50 milyon ABD doları ve Ekim 2011’de yapılmış olan 100 milyon ABD doları tutarındaki ödemeler, TeliaSonera ile Altimo’nun, MTO tahkim heyeti kararının icrası için yaptıkları anlaşma ve TeliaSonera’nın, Turkcell Holding hisseleri üzerindeki talebinden vazgeçmesi sonucunda yapılmış ödemelerdir. Dolayısıyla söz konusu ödemelerin Turkcell operasyonları veya Turkcell yönetimi ile ilgisi bulunmamaktadır; bu ödemeler Turkcell hissedarları arasında sürmekte olan hukuki ihtilaflara ilişkindir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.