Turkcell ikinci çeyrekte rekora doymadı

Turkcell Grubu, 2017 yılının ikinci çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup’un gelirleri yüzde 28.5, net karlılığı yüzde 69 oranında artış gösterirken ikinci çeyrekteki net mobil abone kazanımı ise 757 bin olarak toplamda 34.2 milyona yükseldi.Mali sonuçlara ilişkin bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu açıklamasında şunlara değindi.

2015’te başlattığımız dönüşüm yolculuğunda 1 Nisan 2016’da ülkemizi 4.5G ile tanıştırmış ve gerçek anlamda dijitalleşmiş bir dünyanın kapısını açmıştık. Bu süreçte müşterilerimizin göstermiş olduğu teveccüh, dijital odaklı iş modelimizle ne kadar doğru yolda olduğumuzu ortaya koydu. Şirketimiz ve sektörümüz adına bir kilometre taşı olarak gördüğümüz sonuçlarımızı, bugün, 17 yıldır kote olduğumuz New York Borsası’nda kapanış gongunu çalarak kutluyoruz.
Müşterilerimizin dijital dünyayı benimsemelerinden aldığımız güçle hedef yükseltiyoruz
Turkcell Grubu olarak hem gelir hem de FAVÖK1’te son 10 yılın en yüksek büyüme oranlarıyla rekor tazeledik. Grup bazında %28,5 büyüme ile 4,3 milyar TL gelire, %41,6 artışla 1,5 milyar TL FAVÖK’e ve %33,8 FAVÖK marjına ulaştık. Net kârımız geçen yılın aynı çeyreğine göre %69,2 artışla 704 milyon TL olarak gerçekleşti. Genişleyen müşteri bazımız, yükselen data talebi, kullanımı her geçen gün artan yenilikçi ürün ve servislerimiz ve bu talebi dayandırdığımız hızlı ve gelişmiş altyapı teknolojimiz sayesinde elde ettiğimiz güçlü sonuçlar 2017 yılı gelir beklentilerimizi gözden geçirip gelir büyümesini %21 – %23, FAVÖK marjını %33-%35 olarak yukarı yönlü revize etmemizi sağladı.2
Müşterilerimiz dijital servislerimizle hayatı deneyimleme biçimlerini değiştiriyor
Turkcell’i teknoloji odaklı bir altyapı şirketinden hizmet odaklı bir deneyim oyuncusuna dönüştüren dijital servislerimizle, ses ve veri hizmetleri sunmanın ötesine geçmeyi hedeflemiştik. Müşterilerimizin, paylaşma, izleme, dinleme, okuma, eğlenme, haber alma, iş yapma ve anılarını biriktirme biçimlerini değiştirirken, gittikçe artan bir grafikle Turkcell servislerini tercih ediyor olması, bu hedef doğrultusunda attığımız adımlarda bize cesaret veriyor.
Dijital dönüşüm yolculuğumuzun ilk büyük ve küresel ürünü BiP, dünyanın her yerinde 14,7 milyon kez indirildi; günde ortalama 1 milyon dakika sesli ve görüntülü arama rakamlarına ulaştı. BiP, bu çeyrekte Avrupa’nın üçüncü en büyük oyun kuruluşu olan Orange Games ortaklığıyla kullanıcılarına “BiP’te Oyun” platformu sunarak zengin içeriklerine bir yenisini ekledi. Dijital müzik platformumuz fizy, Türkiye’nin megastarı Tarkan’ın yeni albümünü sadece dinleyicilerle değil, canlı yayınlanan konserlerle izleyiciyle de buluşturan ilk kanal oldu. App Store’da indirilen uygulamalarda ilk sıraya kadar yükselen fizy’de, günde ortalama 6 milyon adet şarkı dinlendi. Dergilik uygulamamız sektöre yepyeni bir soluk getirdi; raflarda satılan dergi sayısını katlayarak sadece Haziran ayında 2,1 milyon derginin okunduğu bir mecra haline geldi. Televizyon platformumuz TV+’ın kullanıcı sayısı ise 1,5 milyona ulaştı. Küçük ekranda video izleme deneyimini dönüştürme hedefimiz doğrultusunda, teknolojimiz, tekliflerimiz ve içeriklerimizin etkisiyle, TV+’ın OTT uygulamasında günlük ortalama video izleme süresi 4.5G öncesi 7 dakikadan 51 dakikaya çıktı. Apple TV’de de yerini alan lifebox kişisel depo uygulamamız 4,9 milyon defa indirildi. Lifebox’a anılarını ve önemli belgelerini emanet eden müşterilerimiz Haziran’da 110 milyon dosya yüklerken 110 bin GB data kullandı.
Son 6 yılın en yüksek net müşteri kazanımı
Dijital servislerdeki yenilikçi yaklaşımımızın müşteri memnuniyeti ve bağlılığına olumlu etkisi oldu. Farklılaşan tekliflerimiz ve sunduğumuz hizmetin kalitesi sayesinde, net müşteri kazanımında son altı yılın en yüksek seviyesini gördük. 757 bin abone artışıyla, mobil müşteri bazımız 34,2 milyona ulaştı. Faturalı müşterilerimizin oranı, son 5 yılın en yüksek faturalı müşteri kazanımıyla %53,2’yi buldu. Fiber müşteri sayımız bu çeyrekte 32 bin artışla 1,1 milyona ulaşırken toplam sabit genişbant müşteri sayımız 2 milyonu aştı.
Mobil tarafta ses, data ve servislerimizden her üçünü de kullanan müşteri oranımız %46,73’e çıkarken, sabit tarafta TV’li servis kullanan müşteri oranımız %40,54 oldu. Müşterilerimizin Turkcell’i hayatlarının her anına gittikçe daha çok dâhil ettiğini gösteren bu rakamlar ve müşteri bazımızdaki genişleme, önümüzdeki dönemde de, çift haneli büyümemizin sürdürülebilir olabileceği konusundaki güvenimizi artırıyor.
Büyümemizin taşıyıcısı 4.5G’de kişi başı ortalama data kullanımı 5,9 GB’a ulaştı
Dijital servislerimizdeki büyümenin ve cazip tekliflerimizin en önemli yapıtaşı olan 4.5G altyapımıza yatırım yapmaya ikinci çeyrekte de devam ettik, Türkiye’de nüfus kapsamamız yaklaşık %83,79’a ulaştı. 4.5G kullanıcılarının data kullanımı Haziran’da 5,9 GB’ı bulurken, tüm kullanıcıların kişi başı data kullanımı 4.5G’nin katkısıyla geçen yıla göre %69 artarak 4,1 GB olarak gerçekleşti.
Bu rakamlara ulaşılmasında etkisi olan bir diğer unsur şebekemizde artan akıllı cihaz oranı oldu. Turkcell Türkiye’de 2018 hedefi olarak koyduğumuz %70 akıllı cihaz penetrasyonuna bu çeyrek sonunda ulaştık.
Müşterilerimizin en yeni teknolojilere ulaşabilmeleri için ihtiyaçları olan finansmanı da Turkcell Grup bünyesinde yer alan Financell üzerinden sağlıyoruz. 3,7 milyon adetten fazla kredi veren Financell, verilen kredi sayısı bakımından lider tüketici finansman şirketi haline geldi. Sorumlu finansman sağlayıcısı bakış açısıyla kredi kullananlara sunduğumuz kredi koruma ve hayat sigortası satış adedi de 600 bine ulaştı.
Financell için belirlediğimiz “teknolojiyi erişilebilir kılma” hedefi paralelinde Turkcell markalı T-serisinin yolcuğu da devam ediyor. T serisinin en yeni ve gelişmiş cihazı olan T80 ve uyumlu Turkcell VR gözlüğü ile geleceğe yön verecek teknolojiler arasında yer alan sanal gerçeklik uygulamaları, müşterilerimiz için erişilebilir hale gelecek.
Bu çeyrekte teknoloji ve finansın buluştuğu bizim tabirimizle “TechFin” alanında Turkcell için bir kilometre taşı sayılacak gelişme Paycell’e düzenleyici kurum BDDK tarafından e-para lisansı verilmesi oldu. Bu lisans ile Paycell, fark yaratan ödeme çözümlerinin yanı sıra müşterilerine yeni nesil ödeme kartı da sunabilecek. Önümüzdeki üç yılda 10 milyon Paycell kartlı müşterimizin olmasını hedefliyoruz.
En iyi teknoloji en çok ihtiyacı olanların hizmetinde
4.5G ile güçlendirilen ve dijital servislerle hayatımızın farklı alanlarına giren en ileri teknolojileri, toplumun bu teknolojilere en çok ihtiyaç duyan kesimlerinin kullanımına sunma çabalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunmak, girişimcilerimizin aradıkları kaynaklara ulaşmalarını sağlamak, geniş kesimleri kodlama dünyasıyla tanıştırmak ve engelli bireylerin hayata tam katılımını sağlamak için teknolojimizi kullanmayı sürdürüyoruz.
Bu kapsamda ülkemizdeki Suriyeli mültecilerin entegrasyonu için Eylül 2016’da hizmete sunduğumuz Merhaba Umut uygulamamızın indirilme sayısı 468 bini buldu. Daha önce GSMA tarafından “Olağanüstü / İnsani Durumlarda Mobil İletişim” ödülüne layık görülen Merhaba Umut, bu çeyrekte de, BM’nin sektörümüzle ilgili kuruluşu ITU’nun (Uluslararası Telekom Birliği) liderlik ettiği World Summit for Information Society (WSIS) tarafından ödüle layık görüldü. UNESCO-Pearson Okuryazarlık Girişimi’nin dünya çapında ilham hikâyesi olarak seçtiği 14 proje arasında yer aldı.

Temettü dağıtım kararımızla hissedarlarımıza verdiğimiz sözü tutmanın memnuniyetini yaşıyoruz
Şirketimizin 25 Mayıs 2017 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında, hissedarlarımızın ortak kararıyla, 3 milyar TL temettü dağıtılması onaylandı. Böylece 2010 yılından bu yana elde edilen net kârın %54’ünü, temettü politikamıza paralel olarak, hissedarlarımıza dağıtıyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz.
Bu kararın zeminini oluşturan başarılı finansal ve operasyonel sonuçlarımızı sürdürmek ve güçlü bilançomuzu korumak konusunda, önümüzdeki dönemde de aynı kararlılıkla çalışacağız.
İlham kaynağımız Türkiye, hedefimiz dünya pazarı
On yedi yıl önce BIST ve NYSE’de halka arz olarak Türkiye sermaye piyasalarında öncü şirket olmuştuk. Bugün dünya çapında 52 ülkeden bireysel ve kurumsal yatırımcılar Turkcell’e inanıyor. Biz de müşterilerimize değer yaratma yolculuğunda, sadece Türkiye’de değil, dünyada da telekomünikasyon sektörüne ilham veren bir dönüşümle bu güveni her gün yeniden kazanmak için çalışıyoruz.
Özellikle Türkiye’de, müşterilerimizin Turkcell’e gösterdiği bağlılık ve ürünlerimizi tercih etmeleri sayesinde büyüyen dijital birikimimizi şimdi dünyaya açıyoruz. Tüm dijital ürün ve servislerimizi, dijital odaklı iş modelimizi küresel pazarı hedefleyerek daha da geliştiriyor ve dünyanın her yerinden kullanıcıların beğenisine sunuyoruz.
Başarılarımızdaki katkılarından dolayı tüm takım arkadaşlarımı ve paydaşlarımızı tebrik eder, bu süreçte yönlendirmeleri ve desteklerinden dolayı Yönetim Kurulu’muza ve başarı hikâyemizde daima bizimle birlikte olan müşterilerimize teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu