Turkcell ilk çeyrekte beklentileri aştı; 3.2 milyar gelir, 562 milyon kar

Turkcell, 2016 yılının ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarında gelirlerini 3 milyar 225 milyona, net karını ise 562,7 milyona yükseltti. Abone sayısı ise 33.3 milyona geriledi.  

Turkcell tarafından yapılan açıklamaya göre, Turkcell Türkiye ve Turkcell Grup bir kez daha bugüne kadar en yüksek ilk çeyrek gelir ve FAVÖK performansı sergilerken Turkcell Türkiye gelirleri ve FAVÖK’ünde sırasıyla %10,0 ve %10,6 büyüme ve %31,3 FAVÖK marjı; Turkcell Türkiye gelirlerinin %42’sini oluşturan data ve servisler gelirlerinde %31,1 büyüme gerçekleşti.

TCELL_Mali2016 yılının ilk çeyrek sonuçları ile ilgili olarak  Turkcell Genel Müdürü Kaan TERZİOĞLU yaptığı açıklamada şunları belirtti.

2016 yılına planlarımız dahilinde güçlü bir başlangıç yaptık. Turkcell Türkiye ve Turkcell Grubu olarak hem gelir hem de FAVÖK’te birinci çeyrek bazında tüm zamanların en yüksek sonuçlarına ulaştık. Grup gelirlerimizin %91’ini oluşturan Turkcell Türkiye’de çift haneli büyümeye devam ederek %10,0 büyüdük ve %31,3 FAVÖK marjı kaydettik. Turkcell Grubu olarak ise %8,3 büyüme ile 3,2 milyar TL ciroya, %8,1 artışla 1,0 milyar TL FAVÖK’e ve %31,1 FAVÖK marjına ulaştık. Proforma Grup net kârımız1 %15,1 yükselerek 544 milyon TL’ye ulaşırken, UFRS’ye göre %298,8 artışla 563 milyon TL olarak gerçekleşti.

2016 yılının ilk çeyreğinde en önemli gündemimiz Türkiye’de dijital dönüşümün başlangıcı olan 4.5G hizmetlerinin 1 Nisan’da gerçekleşen lansmanı oldu. Güçlü bir 4.5G şebekesi oluşturan Turkcell ekibi çok kısa sürede 4.5G hızında mobil interneti Türkiye’nin 81 ilinde %70’in üzerinde nüfus kapsaması ile hazır hale getirdi. Turkcell’liler ilk dakikadan itibaren 4.5G’ye yoğun ilgi gösterdi. Bugün itibarıyla 4.5G abone sayısı 5,0 milyona2 ulaşırken, 4.5G şebekemiz üzerinden taşınan data trafiği çok kısa zamanda %22’ye ulaştı.

Turkcell’in entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketi konumunu güçlendiren tekliflerimizle müşterilerimize ihtiyaç duydukları tüm hizmetleri tek çatı altında sunmak üzere sahada, çağrı merkezimizde ve dijital kanallarda aksiyon planlarımızı hayata geçirmeye başladık. Mobil ve sabitteki gücümüzle müşterilerimize sektörde örneği olmayan yakınsamış bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 10 maddeden oluşan bir taahhüt listesi hazırlayarak, onları memnun etmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.

TCELL-OperasyonTurkcell Türkiye: Faturalı, Fiber ve TV’de büyümeye devam

2016 yılının ilk çeyreğinde 5 ülkede konsolide ettiğimiz operasyonlarımızın müşteri sayısı, 35,2 milyonu3 Türkiye’de olmak üzere toplam 50,8 milyon oldu. Bu dönemde faturalı, fiber ve TV’de müşteri kazanımı devam etti. Faturalı müşteri sayımız geçen yıla göre 1,2 milyon arttı ve müşteri bazımızın %50’sine ulaştı. Sabit tarafta fiber müşteri sayımız yıllık bazda 159 bin artışla 935 bine ulaşırken, toplam sabit müşteri sayımız 1,6 milyon oldu. Hızla büyümeye devam eden Turkcell TV+ ise geçen yıla göre 514 bin artışla toplamda 679 bin müşteriye ulaştı.

Yakınsama stratejimiz kapsamında mobil tarafta ses, data ve servislerimizden her üçünü kullanan müşteri oranımız %174, sabit tarafta TV’li servis kullanan müşteri oranımız %30 oldu.

Birinci çeyrekte, artan faturalı bazı, data ve servis gelirleri sayesinde mobil ARPU geçen yıla göre %8,8 artarak 24,7 TL olurken, sabit bireysel ARPU %6,8 büyüme ile 50,3 TL’ye ulaştı.

Müşterilerimizin teknoloji ihtiyacına Turkcell Finansman çözümü

Stratejik önceliklerimiz arasında yer alan Grup bilanço yapısını iyileştirmek ve müşterilerimizin teknoloji ihtiyaçlarının finansmanını desteklemeye devam etmek amacıyla Mart ayında tüketici finansman şirketimiz tüm Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Turkcell Finansman çok kısa zamanda akıllı cihazların finansmanı için 400 binin üzerinde yaklaşık 500 milyon TL tutarında kredi sağlayarak akıllı telefon penetrasyonundaki artışı destekledi. Şebekemizdeki akıllı telefon penetrasyonu geçen yıla göre 13 puan artışla %55’e yükseldi. Akıllı telefon sayısındaki artışın da etkisiyle data ve servis gelirlerimiz toplamda geçen yıla göre %31 büyüyerek 1,2 milyar TL’ye ve gelirlerimiz içindeki payı %42’ye ulaştı.

Ek olarak, Paycell adını verdiğimiz mobil ödeme platformumuz ile müşterilerimize Turkcell faturası ile ödeme de dahil olmak üzere birçok alternatif ödeme seçeneği sunuyoruz. Son 12 aylık dönemde, bu platform üzerinden toplamı 440 milyon TL’ye ulaşan 16 milyondan fazla işlem gerçekleştirildi. Gelişmiş teknolojik yetenekler ile yeniden tanımlanan Paycell, hem Turkcell abonelerine hem de diğer müşterilere hizmet verecek.

Servislerimizi herkesin kullanımına açıyoruz, küresel rekabetçi ürünler sunuyoruz

Yenilikçi servislerimiz bu çeyrekte de hızla büyümeye devam etti. BiP, Turkcell TV+, Akıllı Depo, Goller Cepte ve yeni adı fizy olan müzik servisimizin de arasında olduğu servislerimizi yalnızca Turkcell’liler değil diğer operatör müşterilerinin de kullanımına açtık.

Yeni nesil iletişim platformumuz BiP bugüne kadar 192 ülkede 7,5 milyondan fazla indirildi. Kullanıcılarının %39’unu diğer operatör müşterilerinin oluşturduğu BiP, bu alanda dünyanın en yenilikçi uygulamalarından biri oldu.

Türkiye’nin en çok kullanılan bireysel bulut hizmeti olan Akıllı Depo’nun indirme sayısı 2,6 milyona, Türkiye’nin en popüler müzik platformu fizy’nin indirme sayısı ise yaklaşık 5,7 milyona ulaştı. Goller Cepte servisimiz ise 2,1 milyon defa indirildi. Sonuç olarak, dijital servis gelirlerimiz geçen yıla göre %57,2 arttı.

2016’da hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz

Yıla güçlü bir başlangıç yaptık ve güçlü 4.5G şebekemiz ve entegre hizmetlerimizle 2016 hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. Başarılarımızdaki katkılarından dolayı tüm takım arkadaşlarımı ve paydaşlarımızı tebrik eder, bu süreçte desteklerinden dolayı Yönetim Kurulu’muza teşekkür ederiz. Başarı hikayemizde daima bizimle birlikte olan müşterilerimize de şükranlarımızı sunarız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu