Turkcell, ilk çeyrekte net 900 bin mobil abone kaybetti

Turkcell, 2019 yılının ilk çeyreğine yönelik finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, mobilde 900 bin abone kaybederken, kârlılığı düşüşe geçti. Enflasyon üstündeki fiyat zamlarına rağmen, ciroda artış kısıtlı kaldı. Net KÂR ise, FİNTUR varlıkları satışı olmasa geçen senenin de gerisinde.


Turkcell 2019 mali yılı ilk çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıkladı. Şirketin mobil abone sayısı 900 bin azalırken, toplam abone kaybı ise bir önceki mali yılın aynı çeyreğine göre 700 bin oldu.
Mali çeyrek kapanışından sonra şirketin yönetimini devralan, Şirketin vekil genel müdürü Murat Erkan ise yatırımcılara olumlu mesaj verdi. Mali sonuçları değerlendiren Erkan, yatırımcılara ve kamuoyuna verdiği mesajda;

2019’un ilk çeyreği, gelişmekte olan pazarlarda makroekonomik kırılganlığın devam ettiği bir dönem oldu. Turkcell Grubu olarak bu dönemi de sağlam temellere dayandırdığımız iş modelimiz sayesinde güçlü sonuçlarla tamamlamayı başardık. Konsolide bazda gelirimiz, geçen yılın ilk çeyreğine göre %19,2 artarak 5,7 milyar TL’ye ulaşırken FAVÖK1 2,3 milyar TL oldu. FAVÖK marjımız %40,2 olarak gerçekleşti. Net kâr, Fintur işleminin başarıyla tamamlanmasıyla birlikte kaydettiğimiz 772 milyon TL de dahil olmak üzere, geçen yılın aynı çeyreğine göre 1,4 katın üzerinde artışla 1,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu kapsamda 2019 yılı için açıkladığımız gelir büyümesi hedefimizi %17 – %19, FAVÖK marjı hedefimizi2 de %38 – %40 olarak yukarı yönlü güncelliyoruz. Güçlü faaliyet performansımız ile beraber Fintur işleminin de katkısıyla bu çeyrek sonunda 1,3’e gerileyen net borcun FAVÖK’e oranının önümüzdeki çeyreklerde daha da düşmesini bekliyoruz.

Dijital Servisler

Bu çeyrekte dijital servislerimizin de katkısıyla mobil genişbanta olan güçlü talep devam etti. 4.5G şebekesindeki müşterilerimizin aylık ortalama data tüketimi yıldan yıla %28 artarak 7.4GB olarak gerçekleşti. Dijital servislerimizin indirilme sayısı 178 milyona ulaşırken kullanıcıların uygulamalarda geçirdikleri süreleri artıracak aksiyonlar almaya devam ettik. Sabit tarafta, fiberle ulaşamadığımız lokasyonlarda sunduğu benzer hızla müşterilerimizin büyük beğenisini kazanan kablosuz genişbant erişim ürünümüz Superbox ise 56 bin kullanıcıya ulaştı. Sahip olduğumuz geniş spektrum ve güçlü altyapımız sayesinde Türkiye’de ilk defa Turkcell’in sunduğu bu çözüm, şebekemizin 5G’ye hazır olduğunun da bir kanıtıdır.
Turkcell olarak “önce müşteri” diyor, insanımıza ve ülkemize değer katmak amacıyla yola devam ediyoruz.


Şubat ayında kuruluşumuzun 25’inci yılını kutladık. Turkcell, 25 yılda geleneksel bir telekom operatöründen, dünyanın ilk dijital operatörü unvanına sahip dev bir şirkete dönüştü. Dijital servisler geliştirdi, dünyaya teknoloji ihraç etti. Bu kapsamda önce Moldcell, ardından Arnavutluk’ta ALBtelecom; Nepal’de CG Corp Global ve Karayipler’de Digicel Group’la dijital servislerimizin kullanılabilmesi için işbirliği anlaşmaları imzaladık. Tüm bu başarıları hayata geçirirken sürdürdüğümüz müşteri odaklı yaklaşımımızı önümüzdeki dönemde güçlendirecek; yeni akıllı teknolojilerimizle müşterilerimizin hayatlarına değer katmaya devam edeceğiz. Müşterimizle daha kuvvetli bir duygusal ilişki içinde olmayı hedeflediğimiz yeni dönem için satış organizasyon yapımızı yeniden şekillendirdik. Böylece müşterilerimize daha yakından odaklanabileceğimiz ve onların ihtiyaçlarına yönelik daha hızlı ve etkili çözümler sunabileceğimiz bir yönetim yapısına geçmiş olduk.

Strateji

Stratejimizi üç ana odak alanında yoğunlaştırıyoruz.
Önümüzdeki dönemde kârlı büyümeyi sürdürmemizi sağlayacağına inandığımız stratejik vizyonumuz, üç ana odak alanıyla devam edecek: Dijital servislerimiz, dijital iş çözümlerimiz ve finansal hizmetler platformumuz. Yerli ve milli dijital uygulamalarımızın Türkiye’de kullanımının artması için çalışmalarımızı sürdürürken toplam 38 ülkeye ulaşan dijital ihracatımızı yeni işbirlikleriyle geliştirmeyi planlıyoruz. Yakın zamanda kurduğumuz Dijital İş Servisleri şirketimiz ile özel sektör şirketleri ve kamu kuruluşlarının dijital dönüşümlerine yönelik hizmetler sunmaya devam edeceğiz. Güçlü potansiyeline inandığımız finansal hizmetlerin dijitalleştirilmesi ve bu alandaki yeni fırsatlar da diğer odak alanımız olacak.
Ortak altyapı için çalışmalarımız devam ediyor.

Hizmetlerimizi güçlü mobil ve sabit altyapımızla sunarken başta ülkemiz olmak üzere sektördeki tüm taraflar için faydasına inandığımız ortak altyapının hayata geçmesi yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu kapsamda Türksat ve Vodafone Türkiye ile imzaladığımız altyapı paylaşım işbirliği sözleşmeleri ile daha fazla haneye sabit genişbant internet hizmeti verebiliyoruz. Altyapıyı paylaşmanın ötesine geçerek Türkiye’nin iletişim altyapısını dünyanın en iyilerinden biri haline getirmek için ortak altyapının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle Endüstri 4.0’ın altyapısı olacak 5G dönemine ortak altyapı ile girmenin önemli olduğuna inanıyoruz.
Türkiye’nin teknolojik gelişiminde öncü şirketi olma kararlılığımızı sürdürüyoruz.

25. Yıl

Turkcell’in 25’inci yılına özel çok görkemli bir teknoloji zirvesi gerçekleştirdik. Bu yıl 10’uncusunu düzenlediğimiz zirvede, başta yerli ve milli teknolojiler olmak üzere teknolojideki son gündem konuları konuşuldu. 30 civarı oturumda 5G, yapay zeka, Endüstri 4.0, akıllı teknolojiler, girişimcilik, siber güvenlik, robotik ve bulut teknolojileri gibi başlıklar, konusunda uzman 70’in üzerinde yerli ve yabancı konuşmacı tarafından ele alındı. Teknoloji Zirvesi’nde 10 binden fazla katılımcıyla birlikte yapay zeka destekli yerli ve milli kişisel asistan “Yaani Asistan”ı tanıttık.
Önümüzdeki dönemde de yatırımlarımızla ülkemize ve insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.

Türkiye’nin teknolojik dönüşümünde öncü rol oynayan Turkcell bu misyonunu sağlam altyapısıyla gerçekleştirdi. Müşterilerimiz için geliştirdiğimiz ürün ve servislerle son 3 yılda dünyanın en hızlı büyüyen operatörü olduk. Türkiye’de en geniş frekans üzerinde işleyen güçlü bir mobil şebekeye sahibiz. Üstün kalitede hizmet vermemizi sağlayan 43 bin km uçtan uca fiber altyapı ve dünya standartlarında sekiz veri merkezi inşa ettik. Bu üstün teknolojik altyapı için 25 yılda 50 milyar TL yatırım yaptık. Önümüzdeki dönemde de yatırımlarımıza devam edeceğiz.
3 yıllık hedeflerimizi New York’ta açıklayacağız.

2019 yılına güçlü bir başlangıç yaptık; yılın tamamı için açıkladığımız hedeflerimizi yukarı yönlü güncelledik. Ayrıca, 3 yıllık hedeflerimizi 31 Ekim’de New York’ta Turkcell Yatırımcı & Analist Günü düzenleyerek açıklamayı planlıyoruz.
Başarımıza katkılarından dolayı tüm takım arkadaşlarıma ve bize olan güven ve desteklerinden dolayı Yönetim Kurulu’muza teşekkür ederiz. Başarı hikâyemizde daima bizimle birlikte olan müşterilerimize ve iş ortaklarımıza da şükranlarımızı sunarız” dedi.

İŞTE Turkcell’in operasyon ve mali tablosu


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rakiplerde durum ne?

Aynı dönemde Vodafone Türkiye ise yüzde 13.1 servis büyümesiyle 2 milyar 665 milyar liraya ciro açıkladı. Vodafone Türkiye’nin yüzde 13.1’lik servis geliri büyümesi, aynı çeyrekte yüzde 19.2 ciro artışı açıklayan Turkcell ve yüzde 15.3 artış açıklayan Türk Telekom’un altında kaldı. 

Türk Telekom’un satışları beklentilere paralel olarak 5 milyar 403 milyon lira olarak gerçekleşti. Faiz Amortisman ve Faiz Vergi öncesi kâr rakamı ise yüzde 34.7 artışla beklentilerin üzerinde 2 milyar 655 milyon lira olarak gerçekleşti. Şirketin yatırım harcamaları, ekonomik krize rağmen geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 10’a yakın artış göstererek 637 milyona ulaştı. Şirketin dönem net kârı ise neredeyse üçe katlanarak 310 milyon liraya ulaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu