Turkcell’in kardelenlerine popun devlerinden destek

Turkcell Kuruçeşme Arena, 3 Temmuz gecesi çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Selçuk Ural’ın 45. sanat yılı için düzenlenen ve gelirlerinin bir kısmı Kardelenler projesine burs olarak aktarılan gecede Türk Popu’nun dev isimleri biraraya gelerek, sahne aldı. Sezen Aksu, Ferhat Göçer, Behzat Gerçeker – ENBE ve Mustafa Ceceli gibi Türk Popu’nun önde gelen isimlerinin buluştuğu gecenin gelirlerinin bir kısmı Kardelenler projesine bağışlandı.Turkcell Kuruçeşme Arena’da önceki gece düzenlenen konserde izleyiciler, Türk pop müziğinin gelişiminde geçmişten bugüne bir yolculuk yaptı. Gece, DJ Hakan Eren’in unutulmayan Türk pop klasiklerinden örnekler sunduğu bir performansla başladı. Sinema yorumcusu Ömür Gedik’in sunumunu üstlendiği gecede Selçuk Ural 45. sanat yılını kutlarken sanatçıyı, hayranlarının yanısıra Nil Burak, Ersen, Atilla Atasoy ve İzzet Öz gibi müzisyen dostları da yalnız bırakmadı.

Müziklerini Behzat Gerçeker ve ENBE Orkestrası’nın icra ettiği gecede Selçuk Ural’ın yanısıra Ferhat Göçer, Mustafa Ceceli ve Sezen Aksu da sahneye çıkarak eski ve yeni Türk pop eserlerini seslendirdi. Gelirinin bir bölümünün Turkcell ve ÇYDD’nin Kardelenler projesine aktarıldığı gecenin sürprizi ise, sanatçıların Sezen Aksu’nun bestelediği “Kardelen” şarkısını birlikte söylemesi oldu. Şarkıya TED Koleji mezunu iki Kardelen, Huriye Aslaner ve Hilal Gündüz de saksafon ve kemanla eşlik etti.

45. Sanat yılında kendisine destek veren başta sevenleri ve sanatçı dostları olmak üzere gecenin sponsoru Turkcell’e de teşekkür eden Selçuk Ural, gecenin gelirinin bir bölümünün de Kardelen kızların eğitimine harcanacağı için mutluluğunun bir kat daha arttığını dile getirdi.

Kardelenler hakkında

2000 yılında Turkcell ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ile hayata geçirilen proje, Türkiye genelinde, okuma azmi ve kararlılığı gösteren 5.000 kız öğrenciye eğitim bursu vererek başladı. 2007 yılında Turkcell projenin kapsamını genişleterek her yıl burs sayısını 10.000’e çıkardı. Proje dahilinde bugüne kadar yaklaşık 27.500 öğrenciye Turkcell bursu verildi, 9095 öğrenci liseden mezun oldu, 2.125 öğrenci üniversiteyi kazandı ve 1108 öğrenci de üniversiteden mezun oldu.

Kardelenler projesinden etkilenen ünlü sanatçı Sezen Aksu 2005 yılında, “Kardelen” adıyla bir albüm hazırladı. Kardelen albümünün tanıtımı ve bağışlara destek sağlamak amacıyla Sezen Aksu aynı yıl içinde Edirne’den Kars’a uzanan bir güzergahta toplam 21 konser verdi. Sanatçının tüm halkımıza “Kızlarımızı okutalım, kızlarımız geleceğimizdir” çağrısında bulunduğu konserlere 75.000 kişi katıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu