Turkcell, mobilde Vodafone’un üç katı hız veriyor

Ookla SpeedTest Global Index 2022 ikinci çeyrek raporuna göre Türkiye ortalama internet hızı mobilde 32 sabitte 29 mbps olarak açıklandı.

Dünyanın en kapsamlı internet hız raporlarını sunan şirketi Ookla, SpeedTest global internet hızları raporuna göre Türkiye’nin ortalama internet hızı 30 Mbps. 2022 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına göre Türkiye mobildeki 32.10 Mbps hız ile listede iki basamak yükselerek 62’nci sıraya sabit internette ise ortalama 29.40 Mbps hız ile bir basamak yükselerek 103’üncü sıraya yerleşti.

Mobilde en hızlı Turkcell

Ooklanın yayımladığı verilere göre Turkcell kullanıcıları ortalama 54.62 Mbps hızla internete bağlanabilirken, Türk Telekom Mobil kullanıcılarının aldığı hız 29,19 Mbps. Vodafone Türkiye kullanıcıları ise Türkiye ortalamasının ancak yarısı hız alabiliyor. Vodafone Türkiye’nin mobilde sunabildiği ortalama internet hızı 16,33 Mbps.

Ookla’nın son üç yıl içerisinde yayımladığı 7 rapordaki ortalama internet hızlarına bakıldığında Pandemi ile birlikte ortalama internet hızlarında bir artış meydana gelirken 2022 yılında, Ookla’nın yayımlamış olduğu veri setlerindeki değişiklikle hızlar yavaşlamış gibi görünüyor.

Sabit internet hizmetlerinde ise en hızlı TurkNet. TurkNet’in abonelerine sunduğu ortalama hız değeri 49,46 Mbps.

Raporun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu