Turkcell, Rus şirketi olabilir!…

Turkcell’de, Çukurova ve Rus Altimo grubunun ihtilaflı ortaklığına ilişkin, İngiliz Tahkim Mahkemesi’nin verdiği süreyi kullanmayan Çukurova Holding’ten sonra, şirketi yönetme olanağı Rusların eline geçti.

Bloomberg haber ajansının, konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre, uluslararası tahkim mahkemesinin kararı doğrultusunda Rus milyarder Mikhail Fridman’ın holding şirketi Alfa’nın Çukurova’nın sahip olduğu dolaylı yüzde 13.76 Turkcell hissesini satın alıp almayacağına 28 Kasım’a kadar karar vermesi gerekiyor.

İngiliz tahkim mahkemesinin Ağustos ayı başında açıklanan kararına göre Çukurova’nın 18 Kasım’a kadar Rus Alfa grubunun telekom varlıklarını yöneten LetterOne şirketine ait Turkcell’deki dolaylı yüzde 13.22 payı 2.7 milyar dolara satın alması, ya da elindeki yüzde 13.76 hisseyi Letterone’a 2.8 milyar dolara satması gerekiyordu.

Turkcell’deki karmaşık hisse payı yapısında, söz konusu hisseleri ele geçiren grup, Turkcell’i yönetmek ve istediği değişiklikleri yapma hakkına da sahip olacak.
Ancak İngiliz tahkim mahkemesinin belirlediği fiyat, Turkcell’in piyasa değerini yaklaşık 20 milyar dolar üzerinden hesaplıyor. Turkcell’in hem Borsa İstanbul Hem de NY Stock Exchange’de işlem gören hisseleri üzerinden şirketin toplam pazar değeri ise yaklaşık 6.4 milyar dolar seviyesinde.

Ruslar almaya hazır!…
Rus Alfa grubu, iki hafta önce yapmış olduğu açıklamada, hisseleri almak üzere kaynak bulduğunu ve VTB grubu ile anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.
VTB Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rus Alfa Grubu ile Turkcell’de olası hisse artırımı da dahil olmak üzere, çeşitli yatırımların yapılması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtilmişti.
http://btdunyasi.net/ruslar-turkcelli-ele-gecirmekte-kararli/

Konuya ilişkin olarak ne Çukurova Holding, ne de Rus Alfa Grubu veya şirketi LetterOne tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmış değil.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu