Turkcell tarımda maliyet tasarrufu ve gelir artışı sağlayacak

Turkcell, çiftçilerin işlerini; mobil teknolojiler ve değer teklifleriyle kolaylaştırmayı hedefleyerek sunduğu faydaları, Tarım Doktoru Servisi ile zenginleştirdi. Doktar Tarım ve Hayvancılık Bilgi Sistemleri  iş birliği ile geliştirilen Turkcell Tarım Doktoru servisi, çiftçilerin maliyetlerini düşürüp verimliliklerini  artırarak çiftçinin maksimum kazanç elde etmesini hedefliyor.

Ekilen ürüne, ekimin yapıldığı bölgeye ve arazinin çeşidine uygun bilgileri ve yapılması gerekenleri yönlendiren Turkcell Tarım Doktoru bir ilk olma özelliği taşıyor. Servis, SMS kanalının yanı sıra gerekli durumlar için çağrı merkezi, bayi ağı ve ziraat mühendislerinin saha ziyaretleriyle destekleniyor.

Turkcell, Tarım Doktoru Servisi’nden elde edilebilecek faydayı ölçmek üzere bir test tarlası çalışması gerçekleştirdi. Domates, biber, fasulye ve salatalık gibi ürünlerin ekildiği tarlada, zirai maliyetlerde en az yüzde 20 düşüş ve verimde yüzde 10 artış ile, her 10 dekarda sezonda, seçilen ürünler özelinde ortalama 450 TL’lik ek kazanç elde edilebileceği görüldü.  Bu ölçek diğer ürünler de hesaba katıldığında her 10 dekarda ortalama 150 TL kazanç öngörülerek, Türkiye’deki 250 milyon dekarlık tarım arazisine uygulandığında, tarımsal üretimde yıllık 4 milyar TL ek gelir anlamına geliyor.

Turkcell Tarım Doktoru Servisi’ne abone olan çiftçiler, tarımsal üretim aşamasında ortaya çıkabilecek sorunların çözümlenmesi, meyve ve sebze üretiminin modern ve doğru tekniklerle yapılmasına destek verilmesi ve üretim sezonu boyunca üreticinin kişiselleştirilmiş bir program ile bilgilendirilmesi konularında bu proje için özel çalışan Doktar ziraat mühendislerinin birikiminden ve Turkcell’in teknolojik altyapısından yararlanacak.

 

Emre Sayın: “Dünyada bir ilkle ekimden hasada çiftçinin yanındayız.”

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, amaçlarının mobil teknolojiler sayesinde Türkiye’ye tarımsal üretimde çağ atlatmak olduğunu belirtti. Turkcell Tarım Doktoru’nun dünya çapında benzersiz bir servis olduğuna dikkat çeken Sayın, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Üç yıldır çiftçinin bereketine bereket katan Turkcell Çiftçi Paketi’iyle tarım üreticisinin yanındayız. Mobil teknolojiler alanındaki birikimimizi Doktar ile birleştirerek, bir ilke daha imza atıyoruz. Turkcell Tarım Doktoru, her çiftçinin kendi tarlasına ve ürününe özel çözümler getiriyor. Dünyada, toprak analizinden ekim planlamasına, ilaçlamadan yetiştiriciliğe, 7/24 destek hattına ve saha ekiplerine kadar tüm tarım değer zincirinde tek noktadan fayda sağlayan başka bir servis ya da şirket yok. Turkcell olarak, Türkiye’de çiftçilerimize büyük bir ayrıcalık sunuyoruz. İleri tarım teknolojilerini kullanarak benzersiz  bir servis ile ekimden hasada çiftçimizin yanındayız. İş ortağımız Doktar firmasının tarımsal uzmanlığı ve Turkcell’in teknolojik rekabet gücü ile Turkcell’li çiftçileri geleceğe taşıyoruz.”

 

Murat Özgörkey: “Hedefimiz, Turkcell iş birliği ile tarımsal üretimde ülkemizin rekabet gücünü en yukarı taşımak.”

 

Doktar Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özgörkey ise tarımda inovasyon kavramına vurgu yaparak bu alana yatırım yapmanın önemine değindi. Özgörkey şunları söyledi:

 

“Özgörkey Grubu için tarım stratejik bir iş koludur. Feast ve Öztar markalarımızla tarım değer zincirinin her adımında varlık gösteriyoruz. Türk tarımını daha ileriye  götürmek için, sürdürülebilirliği de dikkate alarak ileri tarım teknolojilerinin ışığında çalışmalar yürütmek gerekiyor, özetle tarımda da inovasyon gerekiyor. Grubumuzun yeni yatırımı Doktar’da da biz, bilgi teknolojilerini ve tarım alanındaki akademik gelişmeleri değerlendirerek çiftçilerimize kolay uygulanabilir ve etkin sonuç alınacak inovatif hizmetler sunmayı hedefliyoruz. Doktar’ın hizmetlerini çok daha geniş bir ekosisteme etkili şekilde ulaştırabilmemiz için Turkcell ile iş ortaklığımız  büyük önem taşıyor. Hedefimiz, Turkcell iş birliği ile hayata geçen teknolojik inovasyonlar sayesinde tarımsal üretimde ülkemizin rekabet gücünü en yukarı taşımak.”

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.