Turkcell Ukrayna’da azınlık hissedar mı olacak?

Ukrayna’nın 2100 MHz frekans bandında hizmet veren 3G operatörü 3Mob’un Turkcell’in Ukrayna operasyonu Astelit tarafından satın alınacağı iddia ediliyor.Turkcell’in, Ukrayna’da satın aldığı 3G lisansından sonra, Ukrayna’nın tek 3G operatörü trimob veya 3Mob’u bünyesine katacağı iddia edildi. Ukrayna’nın en büyük ekonomi yayılarından Epravda’nın 17 Nisan Cuma günü, üç bağımsız kaynağa dayandırdığı habere göre, Turkcell’in Ukrayna’da “ life :)) ”  markası ile hizmet gösteren Astelit şirketi 3Mob’u satın almak üzere anlaşma imzaladı veya anlaşmaya yakın. Turkcell’in yüzde 55 hissedar olduğu Astelit şirketinin yüzde 45’i ise Ukrayna’nın en büyük holdingi SCM (System Capital Management) şirketlerinden Vega Telecom’a ait. Trimob’un sahibi olan Ukrtelecom da System Capital Management’ın şirketlerinden birisi.

SCM Ukrayna’da mobil şirketlerini konsolide ediyor
3Mob’un Astelit tarafından satın alınması sonrasında SCM, Ukrayna’daki iki mobil operatörü 3Mob ve Astelit’i birleştirmiş olacak. Anlaşmanın detayları net olarak açıklanmış değil. Ancak iki şirkette de hissesi olan SCM’nin bu birleşmede Turkcell ile olan ortaklığının nasıl şekilleneceği de merak konusu. 3Mob satışı karşılığında SCM, Turkcell’in Astelit hisselerinden bir bölüm ile takas yaparak, Turkcell’i Ukrayna’da azınlık hissedar konumuna düşürebileceği gibi, Turkcell ile SCM hisse oranlarını muhafaza ederek satınalma işlemini gerçekleştirebilir.
Uluslararası telekom uzmanlarının görüşlerine göre Ukrayna’daki ekonomik koşullar, Astelit’in performansını olumsuz yönde etkilerken Turkcell Grubu’nun bilançosuna da dolaylı olarak zarar etkisi yapıyor. Rusya-Ukrayna arasındaki anlaşmazlıklar da Turkcell’in ileriye yönelik olarak bu pazardaki varlığını azaltmaya yönelebileceğini, Astelit’te azınlık hissedar olarak yoluna devam edebileceğine işaret ediyor.
Ukrayna pazarını iyi bilen uzmanlardan diğer bir grup ise 9.5 Milyar Dolar serveti ile Forbes’un en zengin insanlar listesine giren SCM’nin sahibi işadamı Rinad Akhmedov’un eski gücünün kalmadığını, elindeki varlıkları nakite çevirmek istediğini iddia ediyorlar. Shatkar Donetsk takımının da sahibi olan Akhmedov’un bu olasılıkta Astelitteki %45 hissesini de Turkcell’e devretmesi söz konusu olabilir.
Epravda da zaten konuya ilişkin makalesinde “TURKCELL AKHMEDOV’A GÜLE GÜLE DİYOR” başlığını kullanmış durumda.

3Mob’un tarihçesi

3Mob Ukrayna’nın en büyük telekom şirketi Ukrtelecom’un bir parçası. 2011 yılında Ukrayna’nın özelleştirdiği Ukrtelecom’u Avusturya Merkezli EPIC grubu satın almıştı. 2013 yılında ise SCM grup UkrTelecom’un yüzde 92.79 hissesini kontrol eden EPIC’in Kıbrıs merkezli UA Telecominvest Limited şirketini satın alarak Ukrtelecom’un ve dolayısıyla 3Mob’un da sahibi haline geldi.
SCM’nin Vega Telecom şirketi ise Turkcell ile ortak olarak 2005 yılında Astelit şirketini kurarak life :)) markası altında mobil haberleşme hizmetleri sunmaya başladı.
Şubat ayında gerçekleştirilen Ukrayna 3G ihalesine kadar ülkenin tek 3G operatörü olan 3Mob’un ihale öncesinde de defalarla Astelik ile birleştirileceği ve 3G hizmetleri ile 2G hizmetlerinin konsolide edileceği konuşuluyordu.
3Mob, Ukrayna’da 1 milyonun üzerine aboneye sahip.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu