Turkcell ve Signify, 30 milyar dolarlık enerji tasarrufuna katkı sağlayacak

Turkcell ve Signify, Türkiye’nin enerjide ulaşmayı planladığı 30.2 milyar dolar tasarrufa katkı sağlayacak işbirliğine imza attı.işbirliğiToplam piyasa değeri 2025 yılına kadar 2 trilyon doları aşacak “akıllı şehirler” listesinde, İstanbul başta olmak üzere ülkemizdeki birçok büyük şehir de yer alıyor. Dünyanın gündemine oturan bu konu başlığı ile ilgili çalışma yapan şirketlerin başında ise Turkcell ve eski adıyla Philips Aydınlatma, yeni adıyla ise Signify var. Son olarak kamu ve özel sektörde, enerji verimliliği dijital transformasyonuna öncülük etmek üzere bir araya gelen iki dev, önemli bir protokole de imza attı. Signify Global CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Eric Rondolat, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu,ve Signify Ortadoğu, Türkiye ve PakistanBaşkanı ve CEO’su Göktuğ Gür’ün katıldığı bir törenle imzalanan protokol kapsamında Signify’ın “Bağlantılı aydınlatma sistemi”, Turkcell’in akıllı şehirler altyapı teknolojisiyle birleştirileceği açıklandı.İşletmelerin kullandığı enerjinin maliyetini azaltmasını mümkün kılan, aynı zamanda enerji yönetim hizmetlerini sağlayan, istenildiğinde enerji verimliliğiyle ilgili yatırımların finansmanını da yapabilen ESCO nun (Enerji Servis Şirketleri) LED dönüşüm modeli temelinde ilerleyecek olan protokol, şehirlerin aydınlatmada kullandığı enerjiyi daha verimli hale getirmeye odaklanıyor.
Birleşmiş Milletler Çevre Programı’na göre hane ve iş yerleri dünyadaki enerji kullanımının yüzde 60’ını gerçekleştiriyor. Sokak aydınlatmaları ise toplam elektrik kullanımının yüzde 15’ine sebep oluyor. Bu sebeple tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de verimli enerji kullanımı günden güne gelişiyor.
“Ülkemizin tasarruf hedefine katkı için çalışıyoruz”
Signify Global CEO’su Eric Rondolat, konuyla ilgili şu yorumda bulundu: “Dijital çağa adım atarken kamu ve özel sektör için enerji verimliliğini arttırmak suretiyle maliyetleri düşürecek enerji hizmetleri gibi olanaklar sunarak, aydınlatma sektörünün LED aydınlatmaya yönelik dönüşümüne liderlik etmeye devam ediyoruz. Türkiye’deki artan nüfus ve şehirleşmeyle birlikte artık enerji verimliliği konusu hiç olmadığı kadar önem taşıyor. Bu yeni girişim sayesinde, sahip olduğumuz bilgiyi en iyi şekilde kullanarak Türkiye’nin enerji tasarrufu hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak ve akıllı şehirlerin gelişmesine daha fazla katkı sağlayacağız.”
Dünyanın ilk dijital operatörü olarak verimli enerji kullanımına özel önem gösterdiklerini dile getiren
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Ülkemizdeki tüm şehirleri akıllı şehir altyapımızla donatmak için yola çıktık. Hem kesintisiz hem de enerji tüketimini minimuma indirerek verimliliği artıran çözümler geliştirmek istiyoruz. Signify ile yaptığımız iş birliğinin odağında hem enerji hem de şehirlerdeki yaşam verimliliğine yönelik çözümler yatıyor. Türkiye’nin enerjisini daha verimli kullanmak için projeler üretiyoruz. Bu sayede ülkemizin 30.2 milyar dolarlık tasarruf hedefine katkı sunmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
Signify Ortadoğu ve Türkiye CEO’su Göktuğ Gür ESCO modelinin özellikle Signify tarafından bölgede başarıyla uygulandığını belirterek şunları söyledi: “Türkiye, endüstriyel altyapısıyla pek çok projede dünyaya örnek olabilir.Dubai Elektrik ve Su Otoritesi (DEWA) ile 2015’te iki enerji santralinde bulunan 8500 aydınlatma noktasını LED aydınlatma ile değiştirdik. 2016 sonunda yatırıma harcanan paranın 21 milyon AED’si 3,5 yılda geri alınarak, toplam elektrik tüketiminde %68 hedeflenirken tam %75 enerji tasarrufu sağlandı. Yine Dubai’de Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde 7000 adet GreenParking sistemi ve toplamda 28 bin aydınlatma noktasını değiştirdik. En son geçen hafta Dubai Wetex fuarında süper ESCO Etihad ile imzaladığımız kontrat ile Dubai Havaalanı’nda 133.000 aydınlatma noktasını Philips LED ürünleriyle performans yönetimi dahil olmak üzere anlaştık. Turkcell’le beraber modellemeyi ülkemizin beklentilerine en uygun hale getirmeye gayret gösteriyor olacağız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.