Turkcell ve Türk Telekom, GSMA Oscarlarında finalde

Şubat ayı sonunda Barcelona’da düzenlenecek olan Dünya Mobil Kongresi’nde verilecek GLOMO 2017’de (Global Mobile Awards) Turkcell 5, Türk Telekom Grubu ise 3 ürün/hizmeti ile finalde. Vodafone Türkiye ise finale kalan şirketler arasında yer almıyor.Bu yıl 27 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenecek olan Dünya Mobil Kongresi sırasında verilecek olan ve GSM Oscarları olarak kabul edilen GLOMO 2017 ödüllerinde Turkcell 5 ürün ve hizmeti ile, Türk Telekom Grubu ise 3 ürün ve hizmeti ile finalistler arasına ismini yazdırmayı başardı. Ödüller, kongre sırasında düzenlenecek törenle 28 Şubat akşamı sahiplerini bulacak.5G teknolojisi için dünya devleriyle yarışıyor
Türk Telekom Grubu şirketlerinden ARGELE, 5G teknolojisi için geliştirmiş olduğu ProgRAN teknolojisi ile bu alanda dünya devi teknoloji şirketleri ile ödülü almak için yarışacak. 5G için geliştirilen sıradışı teknolojiler kategorisinde, ProgRAN’ın rakipleri arasında 4.5G’den 5G’ye evrim çalışmaları ile Huawei, PyeongChang isimli 5G deneme servisi ile KT, gigabit LTE ve 5G’ye hazırlık için geliştirilen Nokia 4.5G PRO ürünüyle Nokia ve Snapdragon X16 LTE modemi ile Qualcomm bulunuyor.
5G teknolojilerini buluta taşıyan ProgRAN ile uzaktan baz istasyonlarına müdahale edilebiliyor.  ProgRAN ayrıca hücresel ağları daha küçük ağlara bölecek ve her birini bir ihtiyaçtan diğer ihtiyaca transfer edilebilir bir yapıya sokuyor. Bu sayede örneğin İstanbul’dan bir doktor, ProgRAN ile sunulacak kendisine özel 5G ağ altyapısı ile doğu illerinden birinde yapılan bir ameliyata yüksek kalitede ve kesintisiz bağlanarak ameliyatı uzaktan gerçekleştirebilecek. Benzer şekilde fabrikalardaki seri üretim bantları ve robotların uzaktan yönetimi için ihtiyaç duyulan kapasitenin anında özel ağ üzerinden üretim yöneticilerine aktarılması mümkün olacak. Ya da büyük bir derbi maçı esnasında on binlerce kişi aynı anda internete video yükleyebilecek. TV kuruluşları özel 5G ağı üzerinden canlı yayını daha ekonomik, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilecek. ProgRAN’ın önemli bir diğer özelliğini de Cloud-RAN adlı teknoloji oluşturuyor. Mesela işyerlerinin yoğun olduğu Maslak’ta bir baz istasyonunun kapasitesi gece, yerleşim bölgesi olan Ataşehir’deki ise gündüz atıl kalabiliyor. Cloud-RAN ile baz istasyonlarının bir kısım modülleri buluta taşınıyor ve bu kapasitenin gerektiği yerlerde, ihtiyaç duyulduğu oranda kullanılması sağlanıyor.
Turkcell 5 finalist ürüne sahip
Turkcell ise anlık mesajlaşma uygulaması BİP, Suriyeli mülteciler için geliştirilmiş olan “Merhaba UMUT”, Kurumlar için Turkcell Akademi, VoLTE teknolojisinin yapabildiklerini ön plana çıkaran UpCall  teknolojisi ve Young Guru akademisi tarafından geliştirilen fikir üzerine Vestel ile birlikte üzerinde çalıştıkları, görme engelliler için bir akıllı baston olan WeWalk ile 5 ayrı kategoride finalistler arasında.
UpCall ile rehberinizde kayıtlı olmasa da kimin aradığını telefonunuz çalarken görebilir, aramalarınıza konu ekleyebilir, bir grup oluşturup gruptaki herkesi tek tıkla aynı anda arayabilir, ulaşmak istediğiniz mekanın sadece ismini yazarak arayabilir harita üzerinde konumunu görebilir, konuşmak istemediğiniz bir arama geldiğinde önceden haberdar olabilirsiniz.
WeWalk ise görme engelliler için tasarlanmış ve devrimsel nitelikte üç özellik sunan bir akıllı baston. Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılıyor ve uyarıyor.Bluetooth ile cep telefonuna bağlandığında, telefon ekranını simüle ederek, telefonu kontrol etme imkanı sunuyor. Tüm mobil uygulamalarla entegre olabiliyor ve bu sayede her geçen gün yeni özellikler kazanıyor.
Türk Telekom iki ürünüyle kendisine rakip
Türk Telekom ise engelliler için geliştirdiği Sesli Adımlar ve Engelsiz Mesaj uygulamaları ile, engellilere sunulan projeler kategorisinde ödül için yarışacak. Bu kategoride Türk Telekom’un geliştirdiği iki ürün yanında üç diğer proje daha yarışacak.
GLOMO 2017 ödüllerindeki finalistlerin ve ödül kategorilerin tamamını GLOMO2017 sayfasında bulabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu