Turkcell, vergi cezasında anlaştı, tahriyatın yarısını ödeyecek

Turkcell'in 2015 ve 2016 yılı hesap dönemlerine ilişkin Büyük Mükellefler Vergi Dairesi tarafından yürüttüğü Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özeli İletişim Vergisi (ÖİV) yönünden sınırlı vergi incelemesi sonucunda kesilen 247,8 milyon liralık cezada uzlaşma sağlandı. Turkcell 122,1 milyon lira ödeyecek.

Turkcell’in 2015 ve 2016 yılı hesap dönemlerine ilişkin Büyük Mükellefler Vergi Dairesi tarafından yürüttüğü Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özeli İletişim Vergisi (ÖİV) yönünden sınırlı vergi incelemesi sonucunda kesilen 247,8 milyon liralık cezada uzlaşma sağlandı. Turkcell 122,1 milyon lira ödeyecek.

Turkcell tarafından 31.12.2019 tarihinde Kamuoyunu Aydınlatma Platformu aracılığıyla yapılan açıklamada

Şirketimiz tarafından 10.08.2018 ve 23.10.2018 tarihlerinde yapılan özel durum açıklamalarında yer alan 2016 hesap dönemine ilişkin Katma Değer Vergisi ve Özel İletişim Vergisi yönünden sınırlı vergi incelemesi sonucunda Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından Şirketimiz aleyhine gerçekleştirilen tarhiyata ilişkin olarak gecikme faizi dahil toplam 122,1 milyon Türk Lirası’nın ödenmesi konusunda Vergi İdaresi ile uzlaşma sağlanmıştır. Uzlaşılan tutar, yasal vade süresi içerisinde vergi dairesine ödenecektir.

denildi.

Ne kadar ceza kesilmişti?
Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’nin yaptığı incelemede 2015 yılı hesap dönemine ilişkin herhangi bir usulsüzlük ve vergi zayii bulunamamıştı.
Bununla birlikte, 2016 hesap dönemine ilişkin olarak Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından Turkcell’in müşterilerine sunduğu bazı çoklu hizmetlerin ve paketlerde yer alan uygulamaların vergilendirilmesine yönelik ek talepte bulunulmuş ve Turkcell’e 53,8 milyon TL ÖİV aslı ve 80,7 Milyon TL vergi ziyaı cezası ile birlikte, 45,3 Milyon TL KDV aslı ve 68,0 Milyon TL vergi ziyaı cezası olmak üzere toplamda 247,8 Milyon TL tutarında vergi tarhiyatı yapılmıştı.
Turkcell, bu konuya ilişkin olarak yapılan tarhiyat hakkında ilgili mevzuat uyarınca tüm yasal haklarını kullanmıştı.
Yapılan anlaşma ile Turkcell, bildirimini yapmadığı KDV ve ÖİV’yi yasal faiziyle birlikte ödeyecek, herhangi bir vergi ziyaı cezası ödemeyecek.
Ceza Dergilik’ten geldi

Söz konusu cezanın temelini ise Turkcell’in Dergilik hizmeti ile abonelerine sunduğu yayınlar ve ses, internet ve dijital servisleri tek bir pakette buluşturduğu hizmet paketlerindeki fiyatlandırma ve bu fiyatlar üzerinden vergi tahakkuku oluşturması oluşturuyor. Konuyla ilgili olarak Türk Telekom şikayette bulunmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu