Ana sayfa BT Gündem Turkcell Yatırımcıları Derneği…

Turkcell Yatırımcıları Derneği…

143
0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun arabağlantı ücretlerinde gerçekleştirmiş olduğu indirim oldukça fazla yankı uyandırdı. Tepki topladı. Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesi şartları adı altında indirilen bu rakamlar tüketicinin oldukça lehine işleyebilecek sonuçlar doğuruyor. Hatta indirim haberlerini tüm yayın organları “cepte indirim” diye duyurmuştu.

BTK’nın bu indirimine ben de şahsen tepki gösterenlerden birisiyim.

Türkiye’de arabağlantı ücretleri cep telefonlarında AB ortalamasının altındayken bu rakam daha da aşağılara çekildi. 2010 yılı sonunda AB ülkelerinin ulaşmaya çalıştığı rakamların da altına indi.
Sabit telefon ücretlerindeki arabağlantı ücretleri ise AB ortalamasının üstündeyken indirim yapılırken bu rakama ise hiç dokunulmadı.

Sabit ve mobil taraftaki ayrımı, sessiz sedasız yapılan ihale ile bu hesaplamaları gerçekleştirilen bir kuruluşun seçilmesi, operatörlerin verdiği bilgilerin bu danışman kuruluş tarafından kullanılıyor olması oldukça yanlış bence.

Ama bu yanlış başka yanlışları da tetikliyor.

Borsay Yatırımcıları Derneği, BTK’nın bu indirimlerine karşı dava açtı Danıştay’da. Gerekçeleleri oldukça basit.

Turkcell bu arabağlantı indirimleri dolayısıyla karlılığını kaybedecek, borsa yatırıcımcısı zarar edecek.

Biraz düşününce indirimlere konu olmayan Türk Telekom’un sabit hat fiyatları da söz konusu. Aynı Borsa Yatırımcıları yine halka açık olan Türk Telekom’un indirim dışı kalmasından dolayı daha fazla kar elde ecek haldeler.

Borsa Yatırımcıları şimdiye kadar Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun kararlarını mahkemeye taşımışlar mı? Zannetmiyorum.

Ama söz konusu BTK ve Turkcell olunca birden mahkeme yollarına düştüler.

Sanırım derneğin isminde bir yanlışlık var. Bu derneğin isminin Turkcell Yatırımcıları Derneği olması gerekiyor.

Hoş. Bu dernek davasında haklı çıkarsa ve Danıştay BTK indirimlerini iptal ederse bu sefer de Türk Telekom’a yatırım yapmış olan borsacılar Danıştay’ın kararına itiraz edebilirler.

İşi gücü bıraktık. Turkcell Yatırımcıları ile Türk Telekom Yatırımcıları’nın BTK kararı hakkındaki davalarına takip eder olduk.

Borsa Yatırımcıları gibi tüketici dernekleri de BTK kararlarına bir göz atmaya başlasa iyi olacak.

Ne sabit telekom hizmetlerinde numara taşınabilirliği uygulaması başladı, ne ADSL taşınabilirliği. Çıplak ADSL bile alamıyoruz.