Turkcell’de gelir ve abone tabanında büyük artış

Turkcell Grubunun gelirleri 3 milyar 658 milyona yükselirken, Net Karı 161 milyon olarak gerçekleşti.

Turkcell grubu tarihinin en yüksek gelirini ve karlılığını yakalarken, yılın üçüncü çeyreğine özel gerçekleşen bazı negatif etkiler, net karının düşmesine neden oldu. 4.5G ihalesinin lisans bedelinin amortismanı, kur artışı etkisi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Turkcel tarafından kullanıcılarına yüklenen acil haberleşme paketi giderleri ve hükümetin ilan ettiği “Vergi Barışı” anlaşmasına Turkcell’in de katılma kararı alması sonrasında, bu anlaşma neticesinde ayrılan karşılıklar, dönemlik olarak şirketin net kar rakamına olumsuz olarak yansıdı.
Turkcell Türkiye’nin mobil abone sayısı 179 bin artış ile 32.8 milyona yükselirken, ortalama  ARPU 27,9 TL olarak gerçekleşti. Turkcell Türkiye’nin gelirlerinin yüzde 60’ını oluşturan data ve servis gelirlerinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75 artış kaydedildi.

Mali sonuçlarlarla ilgili olarak Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu yaptığı yazılı açıklamada şunlara dikkat çekti:

2016 yılının ilk dokuz ayında Turkcell Türkiye ve Turkcell Grubu olarak hem gelir hem de FAVÖK’te tüm zamanların en yüksek sonuçlarına ulaştık. Üçüncü çeyrekte ise Grup bazında her çeyrek artan bir performans ile son üç yılın rekor seviyesi olan %8,8 gelir büyümesi kaydettik. Aynı dönemde FAVÖK marjı ise %33,3 olarak gerçekleşti. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından halkımızın doğru bilgiyi zamanlı almasını sağlamak adına üzerimize düşen görevi yaparak müşterilerimize ücretsiz acil iletişim paketleri tanımladık. Bu paketlerin etkisi hariç tutulduğunda üçüncü çeyrekte gelir büyümesi %10,4, FAVÖK marjı ise %34,4 olarak gerçekleşecekti.

Yılın ilk dokuz ayında, Grup gelirlerimizin %90’ını oluşturan Turkcell Türkiye’de %8,6 büyüdük ve %31,9 FAVÖK marjı kaydettik. Turkcell Grubu olarak ise %8,6 büyüme ile 10,2 milyar TL ciroya, %5,4 artışla 3,2 milyar TL FAVÖK’e ve %31,7 FAVÖK marjına ulaştık. Proforma Grup net kârımız1 1,8 milyar TL olurken, UFRS’ye göre 1,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Planlarımız dahilinde gerçekleşen bu sonuçlar kapsamında 2016 yılı için %8 – %10 olan gelir büyümesi, %31 – %33 aralığında olan FAVÖK marjı ve geçtiğimiz çeyrek %25 olarak revize ettiğimiz Grup operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı beklentilerimizi koruyoruz.

2016 yılının ilk dokuz ayında, 4.5G yatırımlarımızı tüm hızıyla sürdürdük. 4.5G yatırımlarımızla birlikte operasyonel yatırım harcamalarımızın gelire oranı ilk dokuz ayda %21,5 olarak gerçekleşti. Bugün itibarıyla 4.5G abone sayımız 19 milyona3 ulaşırken, 4.5G şebekemiz üzerinden taşınan data trafiğinin payı %22 oldu. 4.5G kullanıcılarının katkısıyla kişi başı data kullanımı ise geçen yıla göre %61 artarak 2.6GB olarak gerçekleşti. Türkiye’deki akıllı telefon penetrasyonumuz daha da ivme kazanarak üçüncü çeyrek sonunda %62’ye ulaştı. Yaptığımız yatırımlar ve müşterilerimizin artan talebiyle data ve servis ve çözümler gelirlerimiz yıldan yıla %76,5 büyüdü.

Turkcell Türkiye: Deneyimde fark yaratan entegre hizmetlerimizle abone sayımız artıyor

2016 yılının üçüncü çeyreğinde, direkt operasyonlarımızın bulunduğu 5 ülkedeki toplam müşteri sayısı, 34,84 milyonu Türkiye’de olmak üzere, toplam 49,7 milyon oldu. Bu dönemde mobil, fiber ve TV’de müşteri kazanımı devam etti ve mobil segmentte toplam müşteri sayımız bu çeyrekte 179 bin artarak 32,8 milyon oldu. Faturalı müşteri sayımız geçen yıla göre 897 bin artarak müşteri bazımızın %52’sine ulaştı. Sabit segmentte ise fiber müşteri sayımız yıllık bazda 140 bin artışla 992 bine ulaşırken, toplam sabit müşteri sayımız 1,7 milyonu aştı.

Yakınsama stratejimiz kapsamında mobil ses, data ve servislerimizden her üçünü kullanan müşteri oranımız %284, sabit tarafta TV’li servis kullanan müşteri oranımız %34 oldu.

Üçüncü çeyrekte, artan faturalı bazı, data ve servis gelirleri sayesinde mobil müşterilerimizden elde ettiğimiz ARPU geçen yıla göre %6,9 artarak 27,9 TL olurken ücretsiz acil iletişim paketlerinin etkisi hariç tutulduğunda %8,8 artarak 28,4 TL oldu. Öte yandan, sabit bireysel ARPU ise %5,1 büyüme ile 51,6 TL’ye ulaştı.

İngiltere Premier Ligi, artık Turkcell TV+’ta

Üçüncü çeyrekte, Turkcell TV+, dünyanın en prestijli futbol liglerinden biri olarak kabul edilen İngiltere Premier Ligi’nin resmi yayıncısı oldu. Mobil cihazlarda münhasırlığa sahip olduğumuz bu anlaşma ile Premier Lig, artık Turkcell TV+’tan takip edilebilecek. Turkcell TV+, Premier Lig’e ek olarak, Bundesliga, NBA ve Formula 1 içeriklerinin de yayın hakları ile sporseverlere ayrıcalıklı içerikler sağlıyor. En geniş spektruma sahip 4.5G platformumuzun bize verdiği güç ile farklı alanlarda da müşterilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz. Bu kapsamda yaklaşan Türkiye Süper Lig naklen yayın ihalesi ile de, mobil TV üzerinden yayın sağlama fırsatıyla futbol içeriğinin daha fazla insana ulaşmasını sağlamak adına yakından ilgileniyoruz.

Dijital servislerimiz küresel çapta ilgi görüyor

Ana odağımız olan dijital servislerimizle ilgili yenilikler bu çeyrekte de devam etti. Tamamen yerli kaynaklarla geliştirilen BiP, Avrupa ve ABD de dâhil tüm dünyada ilgi görmeye devam ediyor. BiP, 192 ülkede 10 milyondan fazla indirilme sayısına ulaşarak kısa sürede büyük bir başarıya imza atarken, uygulamayı yurtdışından indirenlerin sayısı ise 1 milyonu aşmasıyla küresel bir marka olma yolunda önemli bir aşama kaydetti. İletişim kavramına yeni bir açılım getiren BiP, şimdi de kullanıcıların BİP mesajıyla faks göndermesini sağlayan özelliğini dünyada bir ilk olarak hayata geçirdi.

Diğer yandan video klip ve canlı konser yayını ile Türkiye’nin en büyük müzik platformlarından biri olan Fizy, Açıkhava Konserlerini canlı yayınlayarak 1 milyon kişiye ulaştı ve Türkiye’nin en büyük dijital konserine imza attı. Turkcell’in geliştirdiği, “Merhaba Umut” uygulaması, Suriyeli mültecilerin iletişim ihtiyaçlarını dil yardımı sağlayarak karşılamak ve hayatlarını kolaylaştırmak üzere operatör ayrımı olmaksızın tüm kullanıcılara açık olarak hayata geçti ve bir ay gibi kısa bir sürede 100 bin aktif kullanıcıyı aştı. Türkiye’nin ilk ve tek entegre oyun platformu Gamecell ise 2 milyar TL büyüklüğündeki oyun pazarına hızlı bir giriş yaptı. Platform, yaklaşık 2000 oyunu satışa sunarken takım kurma, turnuvalara katılma, oyun dünyasındaki son gelişmeleri takip etme gibi imkânları da sağlayacak.

2016 yılı hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz, 2017’ye güvenle bakıyoruz

Geride bıraktığımız dokuz ay içerisinde yaşanan her türlü makroekonomik ve jeopolitik zorluklara rağmen planlarımız doğrultusunda ilerledik. Hem operasyonel hem finansal açıdan yılsonu hedeflerimize ulaşacağımızı öngörüyor, 2017’ye de güçlü bir başlangıç için hazırlanıyoruz. Öte yandan, hissedarlarımıza daha fazla değer yaratma odağımız doğrultusunda bilançomuzdaki stratejik varlıklarımızın değerini maksimize etmek amacıyla tüm opsiyonlarımızı değerlendiriyoruz. Hâlihazırda Şirketimizin %41,45’ine sahip olduğu iştiraki Fintur’un, kalan paylarının Telia Company’den satın alınmasına ilişkin görüşmelerde taraflar arasında ortak bir noktada buluşulamadı. Bu nedenle, Fintur için, sahip olduğumuz hisselerin satışı dahil olmak üzere, tüm alternatifleri değerlendiriyoruz.

Bilançomuzdaki bir diğer önemli değer olan Global Tower’ın daha odaklı yönetilmesi ve bölgesel bir kule altyapı şirketi olması sürecinde ilk adım olan halka arzını 2017’ye erteledik. Halka arz sürecinde yatırımcılardan gördüğümüz ilginin de verdiği güç ile kule iş modelimize olan inancımız güçlendi.

Başta Yönetim Kurulumuz olmak üzere Turkcell’in hedeflediği performansın sergilenmesinde gerekli özveri ve hassasiyeti sonuna kadar gösteren tüm ekip arkadaşlarımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu