Turkcell’de hissesini ikiye katladı, Ermenistan’dan çıkıyor

Turkcell'in ikinci büyük ortağı, Rus milyarder Mikhail Fridman'ın, VEON'u Ermenistan operasyonunu 51 milyon dolara Team Telecom'a satmak üzere anlaştı. 

Turkcell’in ikinci büyük ortağı, Rus milyarder Mikhail Fridman’ın, VEON’u Ermenistan operasyonunu 51 milyon dolara Team Telecom’a satmak üzere anlaştı. 

Çoğunluk hissesi rus milyarder Mikhail Fridman’ın LetterOne şirketine sahip olan VEON, Ermenistan’da BeeLine markası ile hizmet veren sabit ve mobil şebekesini Team LLC’ye satmak üzere anlaşma sağladı. Daha önce, açılan davalar dolayısıyla defalarca ertelenen satış yılın son çeyreğinde 51 milyon dolar olarak gerçekleşecek.

VEON ve Turkcell’de hissesi var

Rus milyarder Mikhail Fridman, LetterOne isimli şirket aracılığı ile Turkcell ve Veon’da pay sahibiydi. Turkcell’deki son hisse değişiklikleri ile LetterOne, sahip olduğu yüzde 13.22’lik hissesini yüzde 24.8’e çıkartarak, hisselerini yine Mikhail Fridman’ın sahip olduğu IMTIS Holding’e devretti.

VEON, başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Gürcistan, Pakistan, Bangladeş, Cezayir ve Ermenistan’da sabit ve mobil telekom hizmetleri sunuyor.

2020’de zarardalar

Sergi Herrero ve Kaan Terzioğlu’nun eş CEO’luk görevlerini üstendiği Veon, 2020’de gelir anlamında sıkıntı yaşıyor. Son çeyrekte şirketin gelirleri yüzde 10 düşerek 1.9 milyar dolara geriledi. 2019’da 35 milyon dolar kar eden şirketin 2020 zararı 620 milyon dolar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu